Stendes uzņēmums — viens no lielākajiem apaļo mietu ražotājiem Latvijā

Stendes uzņēmums — viens no lielākajiem apaļo mietu ražotājiem Latvijā

Akciju sabiedrība «Talsu mežrūpniecība» Stendē jau gandrīz 25 gadus ražo mizotus un virpotus koka mietus, kas pēc klienta pasūtījuma tiek žāvēti vai impregnēti. Virpotie un mizotie mieti tiek plaši izmantoti sētām, žogiem, ganību aplokiem, augļu dārzu koku nostiprināšanai, dīķu krastu barjerām, kā arī bērnu šūpoļu un rotaļlaukumu ierīkošanai.

Kā pastāsta uzņēmuma vadītājs Gatis Štāks, AS «Talsu mežrūpniecība» izveidojusies uz bijušās valsts «Talsu mežrūpniecības saimniecība» bāzes. Sākot no 1947. līdz pat 1988. gadam, mežsaimniecības un mežrūpniecības nozari vadīja Latvijas PSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrija, bet laika periodā no 1988. gada līdz 1990. gadam notiek dažādas reorganizācijas, un 1993. gada sākumā Komercreģistrā tiek reģistrēta AS «Talsu mežrūpniecība». Laika gaitā mainījies ir ne tikai uzņēmuma nosaukums, bet arī pati būtība un komercdarbība. Par galveno darbības virzienu kļuvusi tieši kokapstrāde, proti, lobīto un virpoto mietu ražošana. Ražošanas procesiem nepieciešamo koksni akciju sabiedrība iegūst, piedaloties AS «Latvijas valsts meži» rīkotajos konkursos, izsolēs un cenu aptaujās, tāpat arī no privātā sektora. Mieti galvenokārt tiek gatavoti no skujkokiem — egles un priedes — to labo īpašību un piemērotības dēļ. Palielinoties pieprasījumam pēc žāvētas koksnes produkcijas, akciju sabiedrība 2016. gadā uzsāk koksnes produkcijas žāvēšanu, uzstādot divas žāvēšanas kameras. Uzņēmumam turpinot attīstību, 2019. gadā tiek iegādāta koksnes impregnēšanas iekārta, kas ļauj piedāvāt klientiem mietus ar augstāku izturību un kalpošanas ilgumu.

AS «Talsu mežrūpniecība» vadītājs Gatis Štāks pastāsta, ka ražotie mieti ir dažādi — gan virpoti, gan mizoti. Tāpat mietu garumi un diametra izmēri ir atšķirīgi, kas atkarīgs no tā, kādas bijušas klientu vēlmes. /Foto: Edgars Lācis/

Mietus lielākoties eksportē

Uzņēmuma vadītājs pastāsta, ka 90% no gatavās produkcijas galvenokārt tiek eksportēta uz Lielbritāniju, Īriju, mazākos apmēros — uz Beļģiju un Nīderlandi un citviet.

«Piedāvājam savu produkciju arī vietējiem uzņēmumiem un privātpersonām. Mietus sākām ražot 2000. gadā, bet paralēli tam tobrīd vēl nodarbojāmies ar mežistrādi, taču kopš 2005. gada ražojam tikai mietus. Kā iesākām? Uzņēmumam iepriekš bija cits īpašnieks, anglis, kurš iesāka šo mietu ražošanu. Gatavā produkcija tika eksportēta uz Angliju ar viņa starpniecību. Vēlāk, kad pārpirku viņa akcijas, klientu loks bija jau zināms un mantojās. Protams, mums ir arī jauni klienti,»

pastāsta G. Štāks. Virpotie un mizotie mieti tiek sapakoti pakās, bet ir iespējams iegādāties arī neliela skaita mietus. Tie tiek ražoti dažādos izmēros un garumos, jo katram klientam ir savas individuālās prasības un nepieciešamība. Jau piecus gadus uzņēmumā ir iespēja iegādāties impregnētus mietus, kas ir ķīmiski apstrādāti vakuumā un kalpos ievērojami ilgāk. «Vislabākie rezultāti tiek sasniegti, koksni vispirms izžāvējot kaltē, bet pēc tam veicot impregnēšanu augstspiediena autoklāvā. Ķīmiskajam šķīdumam iespiežoties koksnē, tiek panākts ilgāks mietu kalpošanas laiks, kas ir no 10 līdz pat 15 gadiem,» paskaidro AS «Talsu mežrūpniecība» vadītājs, sakot, ka uzņēmums sniedz impregnēšanas pakalpojumus arī citiem, kam tas nepieciešams.

AS «Talsu mežrūpniecība» ir uzņēmums, kas stabili attīstās. Par to liecina arī jaunuzceltā ražotne, kura pavisam drīz sāks darboties. /Foto: Edgars Lācis/

Darbinieki — galvenokārt vietējie ļaudis no Stendes

Miets ir sezonāls produkts, tāpēc darbinieku skaits AS «Talsu mežrūpniecība» nedaudz mainās. Pašlaik vairāk ražošana notiek tieši krājuma veidošanai, jo, tiklīdz pavasaris par sevi liks manīt, uzreiz pieprasījums pēc produkcijas manāmi pieaugs un darba būs vairāk. Ir periodi, kad ražošanai nepieciešama vēl kāda maiņa, tāpēc uzņēmumā pamatā strādā no 45 līdz 52 darbiniekiem. Ražošanas darbu veic tikai vīrieši, jo tas nav viegls, un uzņēmumā strādā lielākoties vietējais darbaspēks no Stendes.

«Materiāls tiek sagarināts pēc nepieciešamajiem izmēriem, un virpošanas mašīnas izdara savu. Un vajadzīgs nospicējums, lai vieglāk mietu iesist zemē. Jā, pats šajā uzņēmumā esmu kāpis pa karjeras kāpnēm un strādāju jau kopš 1996. gada. Sāku kā ierindas darbinieks, tad biju mežizstrādes meistars, vēlāk — mežistrādes inženieris, tad kļuvu par izņēmuma vadītāju, bet kopš 2017. gada esmu arī īpašnieks. Arī viena no izglītībām man ir saistīta ar koku un mežu. Un jāpiebilst, ka šī ir mana pirmā prakses vieta,»

komentē G. Štāks.

Mērķtiecīga un stabila izaugsme

Pēdējos divus trīs gadus uzņēmumā tiek modernizētas un mainītas iekārtas. «Pirms pieciem gadiem iegādājāmies impregnēšanas iekārtu, lai koku apstrādātu šeit uz vietas. Pirms tam tikai ražojām mietus un vedām uz ostām. Mums ir arī kokmateriālu kalts. Pavasarī domājam atvērt jaunu ražotni. Tās angārs tika uzcelts par uzņēmuma līdzekļiem, jo nepiedalāmies nekādos projektos. Pašlaik gaidām vēl divus agregātus, kas pasūtīti no Lietuvas. Viss šeit būs automatizēts, bet, protams, bez cilvēku darbarokām arī neiztiks. Jāsaka arī, ka man svarīgi, ka uzņēmuma teritorija ir sakārtota. Tāda ir mana pamatprasība arī attiecībā uz darbiniekiem,» smaidot atzīst uzņēmuma vadītājs.

25 tūkstošu kubikmetru skaidu ir mietu ražošanas blakusprodukts, ko pašlaik izmanto kurināšanai vai eksportēšanai, taču nākotnē ir doma par granulu ražošanu. /Foto: Edgars Lācis/

Jautāts par skaidām kā ražošanas blakusproduktu un to izmantošanu, Gatis Štāks paskaidro, ka teritorijā ir apmēram 25 tūkstoši kubikmetru skaidu, ko šoziem vajadzētu realizēt.

«Pagaidām jau ir pietiekami lieli ieguldījumi jaunajā ražotnē. Labi jau būtu, ka lielo skaidu kaudzi nebūtu jāved uz katlumāju kurināt vai pāri pa jūru uz Skandināviju, bet varētu no tās ražot, piemēram, granulas. Ja materiāls ir, kāpēc to nedarīt? Bet tas noteikti ir nākotnes jautājums,»

pauž uzņēmuma vadītājs, izrādot visu plašo uzņēmuma teritoriju un ēkas, bilstot, ka ir Latvijā vieni no lielākajiem apaļo mietu ražotājiem.

#SIF_MAF2023