Talsinieku tiesā par Lielbritānijas pilsones slepkavības mēģinājumu

Talsinieku tiesā par Lielbritānijas pilsones slepkavības mēģinājumu

2. oktobrī Kurzemes rajona tiesā pasludināts saīsinātais spriedums krimināllietā, kurā par sievietes slepkavības mēģinājumu nožņaudzot apsūdzēts talsinieks Rolands Dišlers. Talsu tiesas tiesnesis Alvis Jēkabsons lēma, ka apsūdzētais sodāms ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem sešiem mēnešiem un 29 dienām. Spriedums vēl nav stājies spēkā.

gadā dzimušais Rolands Dišlers visās tiesas sēdēs piedalījās attālināti — videokonferences režīmā. Apsūdzētais tika aizturēts jau 2022. gada 23. oktobrī, bet kā drošības līdzeklis viņam piemērots apcietinājums, tādēļ Dišlers atrodas Liepājas cietumā. Var teikt, ka gandrīz gadu viņam piespriestā brīvības atņemšanas soda talsinieks jau izcietis.

Apsūdzētajam esot «aptumšojies prāts»

Notikums, par kuru uzsākts šis kriminālprocess, risinājās pagājušajā rudenī — 23. oktobrī. Ap 18.30 Lielbritānijas pilsone Emma H. atradās Talsu autoostas teritorijā, bija izgājusi, lai uzsmēķētu, un apsēdās uz soliņa. Pēc dažām minūtēm ar gaišmataino dāmu notika kas neiedomājams — viņai kāds piegāja klāt no aizmugures un uzbruka. Uzbrukums izpaudās tā, ka spēcīgas rokas sievieti saķēra aiz kakla un sāka žņaugt. Žņaugšana bijusi ļoti spēcīga, Emmai trūcis elpas un viņa domājusi, ka tiks nogalināta. Sievietei pašas spēkiem atbrīvoties no dzelžainā satvēriena neizdevās. Vēl vairāk — vīrietis, kurš Emmai uzbruka, pārvilka savu upuri pāri soliņam un turpināja žņaugt.

Žņaugšana turpinājusies 10—15 sekundes, bet tad pēkšņi sieviete tikusi palaista vaļā. Cietusī ir pārliecināta, ka viņu paglābis tikai tas, ka uzbrucēju kāds iztraucējis. Emmai pēc žņaugšanas kakls bijis apsārtis un sāpīgs, bet viņas ārsts Anglijā konstatēja sievietei uz muguras nobrāzumus. Pēc notikušā Emmai bijis ļoti liels stress un bailes iziet no mājas. Lai ar to tiktu galā, viņa apmeklēja terapijas.

Emma nekavējās vērsties Valsts policijā, lai ziņotu par notikušo uzbrukumu. Kārtības sargi reaģēja ļoti operatīvi, drīz vien noskaidrojot, ka iespējamais uzbrucējs ir viņiem jau iepriekš ļoti labi zināmais Talsu iedzīvotājs Rolands Dišlers. Aizdomās turētais drīz tika aizturēts un nogādāts policijas iecirknī, kur viņš paskaidroja, ka todien bijis alkohola reibumā. Autoostā piegājis klāt cilvēkam, kuru saķēris, bet, kad attapies, palaidis vaļā. Zināja, ka tā bija sieviete. Tā rīkojies tādēļ, ka viņam bija «aptumšojies prāts». Dišlers izteicies, ka tā notiekot tad, kad viņš ir dzēris. To, ka uzbrucējs bija tieši Dišlers, pierāda arī ieraksts no autoostas videonovērošanas sistēmas. Tajā redzams, kā Rolands Dišlers pieiet no mugurpuses pie Emmas, apliek viņai ap kaklu abas rokas un žņaudz savu upuri, kurš pēc tam tiek pārvilkts pāri soliņam un nogāzts zemē, bet žņaugšana vēl turpinās. Uzbrucējs pēc incidenta bija paspējis doties mājās un tur pārģērbties, bet kratīšanas laikā viņa dzīvesvietā policijas darbinieki atrada to pašu apģērbu, kas viņam mugurā bija uzbrukuma laikā.

Atceroties tikai savas rokas pie blondiem matiem

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā apsūdzētais Dišlers liecināja, ka 2022. gada 23. oktobrī viņš bija alkohola reibumā. Atceroties, ka uz soliņa autoostā sēdēja cilvēks — sieviete ar blondiem matiem. Dišleram neesot bijis nodoma nevienu nogalināt. To, cik ilgi viņš sievieti žņaudza, neatceroties. Žņaugšanas faktu atzina, jo atceroties savas rokas sievietei ap kaklu. Paskaidrot, kādēļ viņai uzbruka, nevarot. Pats domā, ka pie vainas medikamenti, kurus lietojis kopā ar alkoholu. Saņemot apsūdzību, Rolands Dišlers savu vainu atzina tikai daļēji. Žņaudzis esot, bet to darījis neapzināti. Vēlāk apsūdzētais savas liecības mainīja. Vīrietis atzina, ka uzbrukuma laikā atradies autoostā, bet bijis tā, ka viņš sajutis vājumu un tādēļ centies atspiesties ar rokām pret sola atzveltni. To, ka tur tobrīd sēdēja kāds cilvēks, viņš neesot redzējis. Kad Dišlers atjēdzies, sapratis, ka viņa rokas atrodas kādam cilvēkam ap kaklu. Arī šo liecību viņš pēc tam laboja, apgalvodams, ka viņa rokas «bija pie blondiem matiem» nevis ap kaklu. Tiesā apsūdzētais jau norādīja, ka nevienu nav žņaudzis. Kad viņš gājis projām, cilvēks palicis sēdēt uz soliņa.

Protams, varētu domāt, ka Talsu autoostā notikušais ir tikai muļķīgs pārpratums, ja ne Rolanda Dišlera kriminālā pagātne. Kā izskanēja tiesas sēdē, 2000. gadā viņš bija izdarījis slepkavību pastiprinošos apstākļos. Tajā noziegumā Dišlera vainu pastiprināja apstāklis, ka slepkavība bija saistīta ar izvarošanu. Jāpiebilst, ka arī tajā gadījumā sieviete tika noslepkavota, tieši žņaudzot, bet Dišlers tāpat kā tagad liecināja, ka savas darbības pilnībā neatceras un ka tās neesot bijušas tīšas.

Ne tikai cietumsods, bet arī iespaidīgi procesuālie izdevumi

Notiesājošais spriedums spēkā stājās 2001. gada rudenī, bet no ieslodzījuma vietas Dišlers tika atbrīvots tikai divus gadus pirms uzbrukuma autoostā. Visu viņam piespriesto sodu vīrietis vēl nemaz nebija izcietis, jo viņam turpinājās policijas kontrole. Arī pēc atbrīvošanās no cietuma talsinieks regulāri nonāca policijas uzmanības lokā, jo turpināja pārkāpt sabiedrisko kārtību. Talsu policijas iecirkņa notikumu žurnālā reģistrēti vairāki gadījumi, kad Rolands Dišlers gan draudējis, gan atkārtoti izteicis piedāvājumus veikt netiklas darbības, kā arī atradies sabiedriskās vietās tādā alkohola reibuma pakāpē, kas pazemo cilvēka cieņu.

Prokurore Dina Reķe, kura šajā krimināllietā ir valsts apsūdzības uzturētāja, lūdza tiesu atzīt Rolandu Dišleru par vainīgu viņam inkriminētajā noziegumā un sodīt ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem. Šim sodam prokurore lūdza pieskaitīt Dišlera neizciesto papildsodu — policijas kontroli.

Saskaņā ar pirmās instances tiesas spriedumu apsūdzētais Rolands Dišlers atzīts par vainīgu slepkavības mēģinājumā un sodīts ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, sešiem mēnešiem un 29 dienām, kā arī ar probācijas uzraudzību uz trim gadiem. Bez tam tiesa lēma no apsūdzētā par labu valstij piedzīt procesuālos izdevumus — 1227 eiro par advokāta pakalpojumiem, 199,65 eiro par tulkošanu, kā arī 707,36 eiro par liecinieku un cietušās ceļa izdevumiem. Tāpat tiesa lēma no apsūdzētā Dišlera par labu cietušajai Emmai H. piedzīt 1500 eiro kā morālā kaitējuma kompensāciju. Ja spriedums stāsies spēkā, visas naudas summas jāsamaksā 30 dienu laikā.

Ritvars Raits,
speciāli «Talsu Vēstīm»