Talsos atklāta paplašinātā hemodialīzes nodaļa

Talsos atklāta paplašinātā hemodialīzes nodaļa

Diemžēl nieru slimības pacientiem tiekot diagnosticētas aizvien biežāk. To ietekmē gan dzīves ilguma palielināšanās, gan citi faktori. Līdz ar to hemodialīzes nodaļas paplašināšana ierindojusies Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles prioritāšu augšgalā.

Talsos hemodialīzes nodaļa darbojas kopš 2005. gada un no 2014. gada tā atrodas jaunajās Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles telpās, kur pacientiem līdz šim bija pieejami pieci hemodialīzes aparāti.

Gada laikā Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā vidēji tiek veikti 5600 hemodialīzes seansu, no tiem 1400 Talsu filiālē. Slimnīcas Talsu filiāles hemodialīzes nodaļa ir nefroloģes Sandras Derkevicas pārraudzībā. Viņa skaidro, ka ļoti būtisks ir fakts, ka jaunatklātās nodaļas telpas atrodas pirmajā stāvā, atvieglojot pacientu nokļūšanu tajās. Iepriekš nodaļa atradās otrajā stāvā.

Paplašinātās nodaļas atklāšanā piedalījās Talsu novada domes, Ventspils valstpilsētas pašvaldības domes un Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas pārstāvji. Svinīgi nodaļu atklāj nefroloģe Sandra Derkevica (no labās), hemodialīzes atbildīgais ārsts Uģis Zviedrītis un
nodaļas atbildīgā medicīnas māsa Inga Vitmane. /Foto: Edgars Lācis/

Lai gan sākotnēji šīs telpas bijis plānots piemērot aptiekas vajadzībām, izvērtējot apstākļus, tika nolemts tajās veidot hemodialīzes nodaļu. Šogad izbūvētajā nodaļā pacientiem pieejamas divas zāles — viena ar sešām pacientu vietām un otra ar divām pacientu vietām (infekcioziem pacientiem). Nefroloģe S. Derkevica skaidro: «Tas ir svarīgi esošās situācijas kontekstā, bet ne tikai. «Covid-19» nav vienīgā infekcijas slimība, kuras gadījumā pacients jāizolē.»

Vidēji pacientam ar smagu nieru mazspēju nodaļā jāuzturas trīs reizes nedēļā, pa četrām stundām. «Tā ir dzīvību uzturoša terapija. Plašums, ērtums un pieejamība ir ļoti būtiska,» skaidro Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas nefroloģe Sandra Derkevica. /Foto: Edgars Lācis/

Izvietojot hemodialīzes nodaļu pirmā stāva ambulatorajā zonā, tiek nodalītas stacionāro un ambulatoro pacientu plūsmas, kas ir būtiski no epidemioloģiskās drošības viedokļa. Nodaļā izveidotas un ierīkotas arī jaunas atbalsta telpas — jauna telpa hemodialīzes ūdens sagatavošanai, kā arī ierīkota ērta pacientu apskates un manipulāciju vieta.
Jaunās nodaļas būvniecība izmaksājusi 123 000 eiro. Projekts īstenots, piesaistot ERAF līdzekļus.