Talsos izveidots bērnu rotaļu laukums pie Vilkmuižas ezera

Talsos izveidots bērnu rotaļu laukums pie Vilkmuižas ezera

Vērienīgas un dažādi vērtētas pārvērtības piedzīvojis bērnu rotaļu laukums Talsos, pie Vilkmuižas ezera. Noslēdzoties pirmajai projekta kārtai, nu tas atkal atvērts apmeklētājiem.

Pirms trim gadiem pašvaldība uzsāka darbu pie Vilkmuižas ezera teritorijas attīstības koncepcijas izstrādes. Plānā paredzēts apkārtni iekārtot un veidot tā, lai tajā būtu iespējams gan aktīvi atpūsties, gan mierīgā gaisotnē pavadīt brīvo laiku. Pašvaldība vēsta, ka koncepcija balstīta esošajā kultūras un dabas mantojumā, tā vērtību izcelšanā un esošo resursu saglabāšanā, jo tā novietojums atrodas pilsētas vēsturiskajā zonā. Līdz ar to bērnu laukums veidots neierasts. Tajā var sastapties ar Vilkmuižas ezeram raksturīgo floru un faunu — ūdensrozes lapu, tīruma kosu, gliemezi un dažām fosilijām —, kas integrētas rotaļu elementos. Tāpat pārvietošanos pa laukumu dinamisku padarot vēja radītie viļņi ūdens virsmās un smilšu kaste, kas iekļaujas laukuma segumā.

Brīva vieta bērna iztēlei

Rotaļu laukuma atklāšanā arhitekte Ilze Rukmane-Poča skaidroja, ka šeit ir brīva vieta bērna iztēlei: «Šis laukums atbilst šī brīža tendencēm pasaulē, kur tiek ņemtas vērā bērna radošās izpausmes, gan spēlējoties inovatīvā bērnu laukumā — izmēģinot, eksperimentējot, radoši pieejot lietām, gan arī spēlējoties ar standarta iekārtām, kas atbilst — spēlējies, lec, šļūc — konceptam. Arī ar to, ka laukumiņu iekļauj ainaviska vide.»

Šī ir pirmā projekta kārta, un pašlaik rotaļu laukumā nav redzamas klasiska tipa šūpoles vai slidkalniņi, ko bērni un viņu vecāki parasti cer ieraudzīt, dodoties uz rotaļu laukumu.

Arhitekte uzsver, ka projektā klasiska tipa šūpoles nav iekļautas, jo tām ir nepieciešams liels aizsardzības rādiuss, kas tik nelielā bērnu laukumā aizņemtu pārāk daudz vietas. Bet nākamajās projekta kārtās gaidāmi rotaļu elementi — zviedru siena, batuti un arī slidkalniņš. Tiesa — pašlaik nav skaidrs, cik drīz šos elementus talsenieki un pilsētas viesi varētu ieraudzīt dzīvē.

Talsu centrālajā rotaļu laukumā lapa ir karuselis, tīruma kosa — kāpšanas aktivitāte, savukārt gliemezis un fosilijas ir taustes un rāpošanas aktivitāte pašiem mazākajiem. /Foto: Monta Megija Učelniece/

Sociālajā vietnē «Facebook» lasāms ne viens vien sašutuma pilns novadnieka komentārs, norādot, ka cilvēki nav sagaidījuši cerēto, jo klasiska bērnu laukuma vietā saņemta iespēja paskatīties uz liela izmēra tīruma kosām. Tāpat komentētāji norāda, ka idejai varbūt arī nav ne vainas, bet vajadzēja sākt ar klasiska bērnu rotaļu laukuma daļas izveidi, kāda Talsos tiešām trūkst.

Bērnu rotaļu laukuma atklāšanā talseniece Ieva atklāja, ka viņas divgadīgajiem žiperiem pašlaik laukumā nav īpaši daudz ko darīt un diez vai laukumu apmeklēs regulāri.

Trūkstot drošu šūpošanās iespēju šāda vecuma bērniem. «Ir skaisti, moderni, bet pilsētā trūkst tradicionāla bērnu laukuma ar slidkalniņiem, līdzsvara dēlīšiem, vilcieniņu, kā bija pirms tam,» teic Ieva. Savukārt Amēlijas mamma Ilze atklāj, ka no sākuma domājusi, ka šeit nebūs ko darīt, bet atnākot ir patīkami pārsteigta par aktivitāšu klāstu. Viņasprāt, šeit ievērots būtisks princips — ir atstāta vieta bērnu iztēlei.

Talsu centrālajā rotaļu laukumā lapa ir karuselis, tīruma kosa — kāpšanas aktivitāte, savukārt gliemezis un fosilijas ir taustes un rāpošanas aktivitāte pašiem mazākajiem. /Foto: Monta Megija Učelniece/

Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Andis Astrātovs asi izskanējušo kritiku no iedzīvotāju puses dēvē par ierastu, jo Kurzemē parasti vienaldzīgo nav un katram savs viedoklis noteikti būšot arī par projekta nākamajām kārtām. Viņš uzsver, ka Talsiem ir nozīmīgi īstenot unikālus projektus, kāds ir šis, tādā veidā ne tikai uzlabojot iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas iespējas, bet arī domājot par tūristu piesaisti.

Būs vēl otrā un trešā kārta — ar aktivitātēm

Bērnu rotaļu laukuma pirmā kārta izveidota piemērota bērniem līdz septiņu gadu vecumam. 2. kārtā paredzēts izveidot kāpšanas aktivitāti — zivi (līdaku), kuras astē ir iespēja patverties no lietus un izpētīt zivs asaku no iekšpuses. Ūdens virsmā būs iestrādāti arī batuti un nelieli akmeņi gumijas atveidojumā — līdzsvara un kāpšanas aktivitātei. Savukārt 3. kārtā Ābeļu ezera zonā tiks veidots vides objekts milzīga zara formā, kurā varēs pievilkties, kāpt, lēkt, stiepties vai vienkārši sēdēt un baudīt ainavu.

/Foto: Monta Megija Učelniece/

«Rotaļu laukums veidots niansētos, pieklusinātos toņos, lai nekonkurētu ar krāsām dabā. Formas rotaļu laukuma aktivitātēm veidotas tā, lai laukums vairāk atgādinātu skulptūru parku ar vides objektu elementiem, ko dažāda vecuma bērni var izmantot rotaļām.

Veidojot elementus rotaļu laukumā, ir svarīgi «atstāt vietu» arī iztēlei, lai zivs asaka spēlējoties var tapt par kuģi, gliemežvāks par māju vai ūdens vilnis par delfīnu,» rakstīts projekta skaidrojošajā aprakstā 2021. gada maijā.

Bērnu rotaļu laukuma 1. kārtas projektu izstrādāja SIA «Balta istaba» sadarbībā ar mākslinieci Lieni Mackus un ainavu arhitekti Indru Ozoliņu. Projekta izpildi nodrošināja SIA «AB Būvniecība» par 272 782,87 eiro bez PVN.