Talsu Veselības centrs ir vienīgā medicīnas iestāde Kurzemē, kur tagad pieejama agrīnās intervences pakalpojuma programma — pasākumu kopums, kas tiek nodrošināts, kad ir aizdomas par autiskā spektra traucējumiem (AST) vai tas ir tikko diagnosticēts. Valsts apmaksāta agrīnā intervence ir pieejama bērniem līdz sešu gadu vecumam.
Līdz šim agrīnās intervences pakalpojuma programma bija pieejama tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Kopš šī gada jūnija ārstniecības iestāžu skaits, kas nodrošina programmas pakalpojumus, ir palielinājies līdz septiņām. Varam būt pateicīgi Talsu Veselības centram, ka tagad šie pakalpojumi pieejami arī pie mums, jo tas ļoti būtiski atvieglo dzīvi gan bērniem, gan vecākiem, sniedzot plašākas iespējas un cerību. «Ņemot vērā, ka pie mums strādā spēcīga rehabilitācijas komanda, radās vēlme nākt pretī un palīdzēt bērniem ar AST pēc iespējas tuvāk viņu dzīvesvietai. Lai izbraukātu uz Rīgu, tas prasa pamatīgus resursus un laiku, un nebūt nav viegli izdarāms. Jo tuvāk dzīvesvietai, jo ērtāk un izdevīgāk, un lielāka iespēja uz labiem rezultātiem,» stāsta Talsu Veselības centra vadītāja Ingrīda Savicka.
Ceļš līdz programmas ieviešanai reālajā dzīvē gan neesot bijis viegls — vislielāko izaicinājumu prasīja komandas nokomplektēšana, jo valsts sniegtais finansējums šim pakalpojumam neesot pietiekamā līmenī. «Speciālisti, kuri piekrituši un jau strādā ar mazajiem pacientiem, to viennozīmīgi dara, jo tas ir viņu sirdsdarbs. Visu cieņu viņiem! Tā ir liela pretimnākšana no viņu puses,» teic I. Savicka.
Kas ir agrīnās intervences pakalpojuma programma?
Agrīnās intervences programma bērniem ar AST palīdz iegūt pamatprasmes, kuras viņi parasti apgūst pirmajos dzīves gados (fiziskās, domāšanas, komunikācijas, sociālās un emocionālās prasmes). Agrīnās intervences ietvaros bērniem tiek nodrošināts multiprofesionāls pakalpojums, kas sevī ietver: lietišķās uzvedības analīzi jeb ABA, kognitīvi biheiviorālo terapiju, ergoterapiju, audiologopēdiju, fizioterapiju, mūzikas terapiju, kā arī uztura speciālista, psihologa, speciālā pedagoga un ārsta konsultācijas. Katram bērnam programma tiek izstrādāta individuāla un sniegta atbilstoši bērna vajadzībām. «Visu laiku paralēli notiks izvērtēšana, kā rezultātā secināsim, pie kura speciālista jānodarbina vairāk, pie kura — mazāk. Katram problēmas atšķiras, tāpēc tas ir jāvērtē individuāli. Nodarbību skaits, programmas ilgums nav ierobežots. Vienīgais ierobežojums — līdz bērna sešu gadu vecumam,» skaidro I. Savicka.
To, vai šī programma bērnam vispār ir nepieciešama, izvērtē ģimenes ārsts vai ārsts speciālists, kurš, veicot agrīno bērna attīstības novērtēšanu, konstatē attīstības kavēšanos. Tādā gadījumā tiek izsniegts nosūtījums.
Ārstiem ir izstrādāts algoritms bērnu attīstības traucējumu agrīnai atpazīšanai — kas konkrētā vecuma posmā bērnam būtu jāmāk, jāspēj. Tiek izvērtēts: lielā motorika; sīkās motorikas prasmes; izzināšana, pašaprūpe; verbālā un neverbālā komunikācija; sociāli emocionālās komunikācijas prasmes.
Pakalpojumus saņem kompleksā veidā un ātrāk
Sastādot nodarbību grafiku, Talsu Veselības centrā cenšas rast individuālu pieeju un maksimāli pielāgot laikus tā, lai bērna atdeve būtu ar vislielāko pienesumu. Šobrīd projektā ir iesaistījušies vairāki fizioterapeiti, kā arī ergoterapeits Māra Džeriņa, ABA terapeits Līga Pakalne un audiologopēds Daina Gorobeca, bērnu psihiatrs Valda Strēlniece, psihologs Inga Grāvīte. «Komanda ir plaša un noslogojums diezgan iespaidīgs, jo bērniem, kuri ir šajā programmā, gandrīz katru dienu ir kādas nodarbības. Pašlaik programmu apmeklē jau trīs bērni, vēl trīs ir pieteikušies. Speciālistiem nebija nekas jāmācās papildus, šajā programmā vienkārši izdalīta mērķa grupa, kura pēc iespējas ātrāk saņem attiecīgos pakalpojumus,» stāsta I. Savicka.
Ergoterapeite Māra Džeriņa-Tarlapa stāsta, ka mūsdienās bērniņu ar AST ir aizvien vairāk, tāpēc ir ļoti labi, ka šāda programma izveidota. Tā ir lieliska iespēja ātrāk nokļūt pie nepieciešamajiem speciālistiem, pie kuriem citādāk nāktos gaidīt rindu vairāku mēnešu garumā. Tā vecākiem ir kā drošības sajūta. «Man ir liela darba pieredze ar bērniņiem, kuriem ir AST, lai gan tā ir salīdzinoši jauna diagnoze. Agrāk strādāju «Brīnumiņā» un Vaivaru rehabilitācijas centrā,» stāsta M. Džeriņa-Tarlapa. Ergoterapeits strādā ar sīko motoriku, tās trenēšanu, pašaprūpes prasmju apmācīšanu, sociālo mijiedarbību. Nodarbībās tas viss tiek apgūts ar spēļu palīdzību — bērniem interesantā veidā.
Ņemot vērā vecāku psihoemocionālo un fizisko piepūli, programmas pieejamība tuvāk dzīvesvietai viņiem būs būtisks atspaids. Lai uzzinātu sīkāku informāciju par programmu un vajadzības gadījumā pieteiktu dalību, vecāki aicināti vērsties vai nu pie sava ģimenes ārsta, vai nu zvanīt uz Talsu Veselības centra reģistratūru pa tālruni 63223366 vai 27748740.