No 1. līdz 6. septembrim Talsu novada pašvaldības pārstāvji — domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa un civilās aizsardzības speciālists Gatis Vjaters — devās vizītē uz Ukrainu, sadraudzības pilsētu Čortkivu.
Pērn Talsu novada pašvaldība noslēdza starptautisku sadarbības līgumu ar Čortkivu Ukrainā. «Pilsētas vārds rakstos pirmo reizi minēts 501 gadu atpakaļ, un par godu šai gadadienai tika organizētas sadraudzības pilsētu no Vācijas un Moldāvijas un citu Ukrainas pašvaldību pārstāvju tikšanās un atzīmēti svētki. Ukrainā bijām trīs pilnas dienas,» precizē E. Kārkliņa.
Turpmākā sadarbība
Domes priekšsēdētāja skaidro, ka tajās pašvaldībās, kur karadarbība pašlaik vairs nosacīti nenotiek, vēl arvien nav iedarbināta nodokļu sistēma. «Viņi nesaprot nodokļu sistēmu un kāpēc tāda vispār ir vajadzīga. Piedalījāmies samitā, kur pulcējās vairāk nekā desmit pašvaldību vadītāji. Tur stāstīju par nodokļu sistēmu Latvijā, par iespēju piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus un kur to var izlietot. Kopā runājām arī par to, kādas ir iespējas piedalīties infrastruktūras uzlabošanas projektos, kas pamazām sāk kļūt pieejami. Tiem iespējams pieteikties, ja Ukrainā ir sadarbības partneris, kā tas ir mūsu gadījumā. Sapratām, kādas ir viņu prioritātes un vajadzības un kāda varētu būt mūsu turpmākā sadarbība,» pauž E. Kārkliņa.
Domes priekšsēdētāja bilst, ka vizītes laikā iepazinusies ar darbinieku, kurš Čortkivas pašvaldībā atbild par uzņēmējdarbību. «Noteikti informēšu arī mūsu uzņēmējus un savedīšu abas puses kopā, jo iespējams, ka kādam tas var būt noderīgi savā uzņēmējdarbībā. Piemēram, viņiem ir tik daudz ozolu, ka tos izmanto malkai kurināšanai. Mums savukārt ozoli ir milzīga vērtība. Tāpat mūsu pašvaldība publicēs informāciju ar aicinājumu ziedot viņiem karadarbībai nepieciešamo — guļammaisus, zeķes, cimdus, ģeneratorus u.c. Čortkivas mērs reizi mēnesī brauc uz frontes līniju, kur nogādā šo humāno palīdzību,» stāsta E. Kārkliņa.
Emocionāli smaga vizīte
Vizīte bijusi emocionāli smaga, jo it visu caurvija kara tēma. «Protams, braucot uz Ukrainu, psiholoģiski prātā nevienam nenesas prāts uz izklaidi. Mēs tur piedalījāmies dažādos svinīgos pasākumos. Vienā no tiem dalīja ordeņus karā bojā gājušo tuviniekiem. Citā pasākumā piešķīra atzinības rakstus un pateicības ordeņus tiem, kuri karā ieguvuši invaliditāti. Pilsētā ir izlikti lieli foto stendi ar karā kritušo fotogrāfijām. No Čortkivas iedzīvotājiem uz attiecīgo brīdi, kad bijām tur, bojā bija gājis 41 cilvēks. Drīz pēc tam uzzināja, ka miris arī 42.,» dalās E. Kārkliņa.
Runājot par civilās aizsardzības jautājumiem, atklājies, ka pirms kara sākšanās arī Ukrainā bijusi vieglprātīga attieksme pret to. «Noskaidrojām, kāda ir viņu pieredze tagad ar rīcībām, apziņošanas sistēmu un tamlīdzīgi. Ir teiciens — ja gribi mieru, ir jāgatavojas karam,» liek aizdomāties domes priekšsēdētāja.
Vizīte apstiprinājusi to, ka ir jābūt enerģiskiem un gataviem uz visu. «Ukrainas atdzimšana ir ļoti atkarīga no lojalitātes viņu pastāvošajai iekārtai. Ļoti daudz var paveikt paši pašvaldību vadītāji. Tādu mēru kā Čortkivai nav daudz, vairums ir tādi, kuri gaida, ka pie viņiem atnāks un iedos naudu. Ja arī Volodimirs Šmatko sēdētu, rokas klēpī salicis, arī viņiem nekā nebūtu. Čortkivas pilsētas mērs ir ļoti aktīvs un enerģisks — brauc uz ārvalstīm, meklējot un vaicājot pēc palīdzības. Rezultātā viņi jau ir sākuši atjaunot gan dzīvojamās mājas, gan mācību iestādes,» atklāj E. Kārkliņa.