Talsu Valsts ģimnāzijā aizvadīta Karjeras diena

Talsu Valsts ģimnāzijā aizvadīta Karjeras diena

Oktobris Talsu Valsts ģimnāzijas saimē ierasti ir karjeras mēnesis, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta profesiju iepazīšanai, sevis izpētei un dažādu prasmju attīstīšanai. 20. oktobrī skolā viesojās gan Talsu novada pašvaldības, gan Talsu Komersantu Kluba (TKK) pārstāvji. Dienas pirmajā daļā uzsvars tika likts uz publisko finansējumu un jauniešu karjeras iespējām novadā, bet pēcpusdien audzēkņi iepazinās ar uzņēmējiem un prezentēja savu mācību uzņēmumu produktu prototipus.

Talsu Valsts ģimnāzijas sociālo zinātņu un uzņēmējdarbības skolotāja Ieva Sebre aizvadīto pasākumu vērtē kā milzīgu ieguvumu visām iesaistītajām pusēm. Jauniešiem tā bija nenovērtējama pieredze — tikties un uzklausīt Talsu novada uzņēmējus, kas ir veiksmīgu uzņēmumu vadītāji, savukārt uzņēmējiem tā bija iespēja ielūkoties potenciālo darba ņēmēju un nākamo uzņēmēju pasaulē, kas kaut vai paaudžu atšķirību dēļ ir stipri atšķirīga.

«Visa aizvadītā nedēļa pagāja Karjeras nedēļas zīmē, īpaši akcentējot visā valstī jaunos uzņēmējus vienojošo moto «Uzņēmējspējas — tavas superspējas!». Nākamajā dienā pēc pasākuma, viesojoties Rīgas Angļu ģimnāzijā un viņu lielajā informatīvajā ekrānā ieraugot šo moto, ap sirdi kļuva silti, saprotot, ka tā tiešām ir mūsu kopējā lieta,»

gandarījumu pauž I. Sebre.

«Milzīgs paldies Talsu Komersantu Kluba prezidentam Kasparam Eihem, izpilddirektorei Ivonnai Vicinskai un kluba biedriem! Bez viņu iesaistes un atbalsta pasākums varētu izdoties vien par 50 procentiem,» atzīst I. Sebre. /Foto: Edgars Lācis/

Gandarīti par pirmajām ugunskristībām

Viņa atklāj, ka pasākums tika plānots un lolots jau ilgāku laiku. To, ka prezentācija, pieteikuma vēstule, CV un citi gana nozīmīgi darbi nevar būt pietiekami kvalitatīvi veidoti, ja pie tiem strādāts pēdējā vakarā vai pat naktī, viņa skaidrojusi arī saviem audzēkņiem. «Pasākums nebija vienreizīga akcija! Izpildījums gan! Jaunieši divu nedēļu laikā, gatavojoties prototipu atrādīšanai, paveica milzīgu darbu.» Šogad pirmo reizi pie ģimnāzijas skolēnu mācību uzņēmumu šūpuļiem stāvēja klāt uzņēmēji. Parasti paveiktais tiek nodots vērtējumam tikai tirdziņos. Lai pasākums būtu jēgpilns un jaunos uzņēmējus motivējošs, pēc prezentācijām sekoja žūrijas jautājumi par ideju, ražošanas procesu un mērķauditoriju. Neizpalika arī konstruktīva kritika un ieteikumi. «Milzīgs paldies Talsu Komersantu Kluba prezidentam Kasparam Eihem, izpilddirektorei Ivonnai Vicinskai un kluba biedriem! Bez viņu iesaistes un atbalsta pasākums varētu izdoties vien par 50 procentiem,» atzīst I. Sebre.

Talsu Valsts ģimnāzijas sociālo zinātņu un uzņēmējdarbības skolotāja Ieva Sebre (no labās) aizvadīto pasākumu vērtē kā milzīgu ieguvumu visām iesaistītajām pusēm. /Foto: Edgars Lācis/

«Jaunieši bija noguruši, bet gandarīti par pirmajām ugunskristībām. Tā kā nākamā diena tika organizēta kā pašvadīta mācīšanās, jo ģimnāzijas skolotāju kolektīvs devās pieredzes apmaiņas braucienā, atsauksmes vēl neesmu saņēmusi. Tomēr zinu, ka jau brīvlaikā, ņemot vērā žūrijas ieteikto, tiks uzsākta produktu ražošana.

Zobratiņi nebeidz strādāt pat zemapziņas līmenī

Kāpēc es to daru? Zinu, ka pareizā atbilde būtu — lai vairotu jauniešu uzņēmējspējas. Tomēr, ja tu pats neesi aizrauts ar procesu, ja zobratiņi tavā galvā nebeidz strādāt pat zemapziņas līmenī, nevari paraut sev līdzi un iedvesmot, kur nu vēl motivēt citus. Darbs ar skolēnu mācību uzņēmumiem ir mana aizraušanās jau 16 gadus — šis ir iemesls, kamdēļ skolā strādāt ir tik interesanti. Šogad «Junior Achievement Latvia» sistēmā pēc skolēnu brīvdienām tiks reģistrēts 31 skolēnu mācību uzņēmums. Man pašai tas šķiet neiedomājami liels skaits! Varētu teikt, ka man kā skolēnu mācību uzņēmumu mentoram tiks sasniegts personīgais rekords.»

TKK uzņēmēji, tiekoties ar jauniešiem, atzina, ka veiksmīgs uzņēmējs ne vienmēr ir teicamnieks skolas solā. Svarīgi būt neatlaidīgam, enerģiskam un ar plašu redzesloku, kā arī nebaidīties nokrist, lai pēc tam atkal pieceltos.

«Mūsu uzņēmēji ne tikai deva jauniešiem padomu, bet arī uzdeva jautājumus, par kuriem noteikti jādomā katram, kurš vēlas izveidot veiksmīgu produktu, — ražošanas materiālu izturību, apstrādes procesa knifiem, izmaksu efektīvāku plānošanu, skaidru savas auditorijas apzināšanos un mārketinga instrumentiem, lai produkta stāsts uzrunātu potenciālo pircēju,»

atklāj TKK pārstāvji. Noslēgumā katram uzņēmējam bija iespēja pasniegt simpātiju balvu tam uzņēmumam, kura radītajam produktam viņi saredzēja potenciālu. Šo produktu vidū bija ekoloģiskas mājdzīvnieku rotaļlietas, dizaina rotaslietas, otrreiz pārstrādāti maisiņi ar sēklām, prāta spēles, pinumi, teātra izrādes, koka pulksteņi, dizaina lampas un ilgtspējīgs apģērbs.

Savu skolēnu mācību uzņēmuma prototipu prezentēja Kristena Smildzēja (no kreisās) un Madara Rekšņa. /Foto: Edgars Lācis/

Izaicinošākais — uzstāties ar pārliecību

klases skolniece Ramona Leinarte prezentēja apģērbu ar krāšņu, unikālu dizainu. «Pārveidojam vecas un vairs nelietojamas drēbes. Tās ir tikai vienā eksemplārā, tātad piešķir valkātājam īpašas sajūtas. Ideja radās, saprotot, cik daudz drēbju gada laikā tiek izmestas un cik strauji ātrās modes problēma ietekmē planētu. Sākumā bija grūti izprast, kā kvalitatīvāk, labāk un radošāk paveikt iecerēto, bet mēs ātri mācāmies no kļūdām. Esam paredzējuši uzlabot preču kvalitāti, paplašināt preču klāstu, pārdodot ne tikai apģērbu, bet arī skaistus spilvenus un citus krāšņus akcentus mājām. Tāpat uzlabosim iepakojuma dizainu.»

Īpašu roku darbu piedāvā arī SMU «KK sveces» komanda. «Mūsu sveces ir ar pārsteigumu, kas rada jauku un mīlestības pilnu sajūtu. Šo ideju redzējām internetā — lai tas nebūtu plaģiāts, izdomājām sveces liet skārda bundžās,» atklāj Ksenija Dimza. Viņa atzīst, ka, veidojot sveces, visgrūtākais ir novietot degli pa vidu, lai pērlītes būtu tur, kur tām paredzēts būt. Turpinot izstrādes procesu, plānots samazināt ražošanas izmaksas, pārdomājot, kur iespējams ietaupīt.

/Foto: Edgars Lācis/

SMU «Mindbox» vadītāja Līva Aļehna kopā ar komandu izstrādājusi prāta spēles, kas palīdz bērniem, senioriem un pieaugušajiem attīstīt pirkstus un smadzenes, kā arī mācīties krāsas. Atkarībā no vecuma grupas pieejami vairāki komplekti. «Ideju izdomājām, jo četrām kolēģēm no komandas ir mazās māsas vai brāļi, kuri ir vecuma grupā, kurā jāmācās skaitīt, rēķināt un mācīties formas. Izmantojam bio drošus materiālus, kurus iespējams pārstrādāt vai lietot otrreiz. Izaicinošākais bija uzstāties bez kļūdām un ar pārliecību, kā arī atrast videi un cilvēkiem drošus materiālus un iepakojumu. Prezentācija krietni palielināja mūsu pieredzi un, pateicoties tiesnešiem, palīdzēja saprast, kas mūsu produktos būtu jāuzlabo.»

Produktam jābūt ar savu stāstu

klases skolniece Megija Gruika, kura kopā ar komandu radīja SMU «Meraki canva», atklāj, ka kanvām vērtību piešķir iespēja personalizēt tās pēc savām vēlmēm un ieskatiem. Izaicinošākais izstrādes procesā bijusi idejas nostiprināšana. Pēc stāšanās žūrijas priekšā viņa sapratusi, ka lielāka nozīme par prezentēšanas spējām ir pašam produktam. Nākotnē komanda plāno pilnveidot SMU tehnisko izstrādi, attīstīt sociālos tīklus un saturu tajos.

Atslēgu piekariņus, kuru darināšanā tiek izmantota īpaša rotu pīšanas tehnika, piedāvāja SMU «K&M».

«Ideju smēlāmies no dāvanas, kas tika uzdāvināta īpašam cilvēkam. Domājām — kāpēc gan neattīstīt šo tehniku tālāk un neiepriecināt arī citus? Sapratām, ka produkta attīstībā jāiegulda resursi un laiks, kā arī produktam jābūt ar savu odziņu, savu stāstu.

Visizaicinošāk ir atrast laiku, kad pievērsties produkta izgatavošanai — tā kā esam aktīvas, laika mums diemžēl ir maz. Plānojam izveidot mājaslapu klientu ērtībām, kā arī meklējam risinājumu, kā glītāk pēc TKK ieteikumiem noformēt mūsu produktu,» pilnveidošanas procesu ieskicē 11. klases skolniece Janita Kate Asare.

/Foto: Edgars Lācis/

Ieguldot laiku, pacietību un mīlestību

SMU «EcoPaw» vadītāja Sofija Līga Ābele kopā ar komandu izstrādājusi rotaļlietas un citus aksesuārus četrkājaino mīluļu priekam.

«Produkti ir īpaši ar to, ka tie ir mūsu pašu roku darbs, tajos ieguldīts mūsu laiks, pacietība un mīlestība, bet, svarīgākais, ka tie ir videi draudzīgi, jo tiek veidoti no jau lietota apģērba. Izstrādes procesā centāmies saprast, kādus materiālus izmantot konkrētam produktam, vai tas būs gana izturīgs, vai izskatīsies pietiekami labi… Tās vairāk bija pārejošas bažas — viens otram palīdzējām un pratām sastrādāties kā komanda.»

Uzņēmumu «Ecco light» Renards Erķens izveidoja kopā ar diviem draugiem — Raineru un Rihardu. «Gatavojam un pārdodam dizaina lampas, kas ir veidotas no kartona. Ideju mums ieteica Rainera vecākais brālis, kurš pats pirms vairākiem gadiem tādas bija gatavojis. Mums šī ideja iepatikās, jo kartons ir videi draudzīgs materiāls, kas mūsdienās ir ļoti svarīgi. Šobrīd meklējam veidus, kā lampas izgatavot ātrāk, jo kartona griešana aizņem ļoti ilgu laiku, kā arī prātojam par platformu, kur tās pārdot.»

Personalizētus koka izstrādājumus prezentēja SMU «Taltre» komanda. 11. klases skolniece Jana Ozolniece atklāj, ka plānots doties uz tirdziņiem ar gatavām koka vāzēm un lampām, pieminot, ka tās tiek izgatavotas arī pēc klientu pasūtījuma. Ideju jaunieši smēlās «Junior Achievement Latvia» pasākumā Ventspilī. «Lampiņa smadzenēs bija iedegusies un vairs nespējām apstāties,» smejoties atklāj J. Ozolniece.