Tiņģeres muižā svin Dārza svētkus

Tiņģeres muižā svin Dārza svētkus

Tiņģeres muiža savulaik daudzināta kā viena no skaistākajām Kurzemē – izcila pērle ar pasaules elpu. Pirms dažiem gadiem tiņģernieki aizsākuši ideju par medību sezonas dārza svētkiem, un tās iedvesma slēpjas faktā, ka šī daļēji kādreiz arī uzskatīta par medību pili, par ko liecināja, piemēram, suņu stallis un putnu māja.

“Tas sasaistījās arī ar to, ka mums ir diezgan spēcīgs un liels mednieku kolektīvs ar savām jau ilggadējām tradīcijām. Un man šķita, ka tā varētu būt tēma, kas varētu būt pie mums aktuāla un arī tādā atraktīvā veidā mēs varētu šo tēmu apspēlēt dārza svētkos,” stāsta Tiņģeres muižas vadītāja Baiba Kalna.

Kamēr mednieku trofejas izstādītas pēc vairāku gadu pauzes un tās apskatāmas pat veselās trīs muižas telpās, tikmēr ārpusē dārza svētku dalībnieki izklaidējās spēlēs, pārbaudīja savu roku veiklību un precizitāti. “Ar loku šaušanu man gāja ne visai, bet pa kāju trāpīju mežacūkai, līdz ar to tālu viņa netiks. Šķiroju arī patronas. Tur es ļoti labi izšķiroju – tur es dabūju balviņu,” teic amatierteātra “Īve” režisore Liene Fridrihsone. “Man liekas, ka tā ir lieliska iespēja ne tikai medniekiem šeit būt, bet arī līdzcilvēkiem un Tiņģerē izmēģināt dažādas mednieku aktivitātes,” dalās pasākuma apmeklētāja Dārta.

Mazākie dārza svētku dalībnieki loku rokā turēja pirmo reizi, bet pieredzējušie mednieki to esot pārvērtuši pat savstarpējās sacensībās – kurš, piemēram, trāpīs astē vai ausīs? “Es domāju, ka 1000 gadus atpakaļ mūsu vectēvi sēdēja alā kopā un gāja medīt tieši ar loku un bultām. Tas ir tādā gēnu līmenī palicis, un jebkuros svētkos, kur var šaut, vienmēr ir rinda un tieši bērniem ļoti patīk. Viņiem tas vectēva gēns saglabājies no alas,” stāsta tūrisma uzņēmuma “Daba Laba” īpašnieks Reinis Pižiks. Tomēr medīšana ne vienmēr nozīmē šaut. “Mēs medīt varam visu kaut ko – gan sēnes mežā, tā pārfrāzējot, gan arī citas lietas, piemēram, ogas, un, protams, arī zvērus, kā mednieki to gadsimtu gaitā jau darījuši,” dalās Baiba Kalna.

Bet dārza svētkos varēja medīt tik interesantos dabas pētnieka Viļņa Skujas stāstus par dzīvniekiem un viņa nomedītos foto mirkļus. Medību tēma arī amatierteātra skečos, kur, piemēram, policija medīja kandžas dzinējus, taču, kā dažreiz notiek – arī mednieks var kļūt par medījumu. “Ceru, ka cilvēki arī izbaudīja to, kas šeit bija piedāvājumā un, ka tradīcija turpināsies, kā arī sadarbība ar mūsu mednieku kolektīvu – varbūt citā veidā atkal citā gadā, bet turpināsies tikpat veiksmīgi,” stāsta Baiba Kalna.

Dārza svētki noslēgušies, bet tajos atklātās izstādes gan Tiņģeres muižā kādu brīdi vēl būs apskatāmas.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.