Pirmajā adventē nelaime piemeklējusi Strazdes lietišķās mākslas — audēju kolektīvu, kas ir senākais Talsu novadā. Uguns izpostīja kolektīva telpas jeb, kā saka pašas audējas, viņu «aužammāju». Visas stelles gan palika veselas, un trešdien talcinieki tās palīdzēja pārnest uz citām pagaidu mājām. Audējas priecājas, ka visi dzīvi un veseli, taču sirds sāpot par darbiem, kas bija iesākti nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem.
Strazdi klāj balta sniega sega, un muižas apkārtni rotā Ziemassvētku dekorācijas. Tāpēc, ierodoties ciemā, pārņem gaiša noskaņa, taču lielā egle šonedēļ tiks iedegta pavisam klusi, jo vietējos pārsteigušas negaidītas rūpes — uguns noplosījusi vienu no senākajām Strazdes muižas kompleksa ēkām, kurā bija vietējais veikals, mājvieta divām ģimenēm un vieta, kur radoši rosījās vietējās audējas. Brīnumainā kārtā visas 11 stelles palika veselas, taču ar steigu tās bija jāiznes no ēkas.
«Diezgan bīstams vēl ir bēniņstāva pārsegums un jumts, kas var arī ar mitrumu, ar sniegu uzgāzties stellēm virsū,»
sacīja kolektīva dalībniece Inga Dombrovska, kura sociālajos tīklos aicināja uz talku. Trešdienas rītā, kamēr tika gaidītas ķiveres drošākam darbam, talcinieki saņēma instrukcijas — iekšā izjauktās stelles pa daļām tiks nestas ārā, apmazgātas no sodrējiem un tālāk saliktas transportā.
Lielākais zaudējums Strazdes goda audējām
Tikai divas stelles šeit bija jaunas, pārējās ar vēsturiska mantojuma vērtību. Senākās pat no 1800. gada. Kādas no stellēm iegādātas šogad Dobelē, un tām līdzi atceļojis steļļu kaķis. Inga Dombrovska saka, ka varbūt tieši kaķis reizē ar augstākiem spēkiem arī nesis veiksmi, kāpēc stelles uguns nav nopostījusi.
Pilnīgi bez visiem materiāliem, gatavajiem un iesāktajiem darbiem palikušas tieši divas gados vecākās kundzes — Strazdes goda audējas. Pārdzīvojumu un cienījamā gadu skaita dēļ viņas talkā nepiedalījās. Birutu Spalvēnu satiekam Strazdes muižas Zaļajā zālē, kas tagad audējām būs pagaidu mājas. Pirms dažiem gadiem ugunsnelaimē viņa zaudēja dzīvesvietu, bet Birutas kundze atzīst, ka šīs nedēļas zaudējums sāp vairāk. Taču viņa priecājas, ka visi dzīvi un veseli, un jau drīz gatavojas atsākt darboties stellēs. «Dziesmu svētki taču nāk! Izstādes nāk!» viņa enerģiski saka.
Materiālus liks «kopējā katlā» un audīs visas
Aužammāja bija salīdzinoši nesen izremontēta, sakārtotas arī elektroinstalācijas, un namiņā pat ienācējiem sajūta bija kā mājās. Uguns sabojājusi visu iedzīvi, tāpēc audējas cer, ka varbūt kāds varētu palīdzēt ar plauktiem, kastēm, groziem, krēsliem, galdiem un citām mantām. Viņas jau nolēmušas, ka audējas, kam vēl palikušas spoles, tās liks «kopējā katlā» un aust varēs visas. No uguns izdevies izglābties darbiem, kuri šobrīd ir izstādē Virbos. Un, iespējams, audējas varēs atbalstīt arī labdarības izsolē. Tikmēr Dziesmu un deju svētkiem iesāktie darbi izpostīti. Tieši tas ļoti sāpot, jo audējas darbam bija pamatīgi ieskrējušās un gatavoja pārsteigumu — senatnīgo segu variantus ar etniskajiem rakstiem, bet ar modernizētu piesitienu.
«Nu jādomā kaut kas cits, bet uz Dziesmu svētkiem mēs brauksim. Strazdes audējas ir stipras sievas, mēs arī šo izturēsim,»
apņēmīga ir arī Inga Dombrovska. Viņa saka lielu paldies ikvienam, kas atsaucās aicinājumam un talkā palīdzēja — divu stundu laikā lielākā daļa darbu jau bija paveikti.
Zaudē arī vienīgo ciema veikalu
Atbildīgie dienesti veiks izmeklēšanu, lai saprastu, kas izraisīja ugunsgrēku. Naktī uz pirmdienu nopostītā ēka ir daļa no Strazdes muižas kompleksa, un šis ir jau trešais senais nams, kas pēdējos 20 gados nodedzis. Inga Dombrovska uzskata, ka pagastam vairāk uzmanības jāpievērš seno ēku saglabāšanā un sakārtošanā.
Savu aužammāju zaudēja ne tikai audējas, bet divām ģimenēm izpostīta dzīvesvieta un vietējie palikuši bez vienīgā pārtikas veikala, kas ciemam ļoti svarīgs. Tuvākais veikals ir vismaz sešu kilometru attālumā, un ne visiem ir iespēja nokļūt pilsētā, tāpēc iedzīvotāji cer, ka tiks atrasts risinājums — varbūt autoveikala veidā. Vietējie palīdzējuši glābt arī nodegušā veikalā esošās preces un nogādāt tās drošā vietā. Bez mājām palikušajām ģimenēm pašvaldība nodrošinājusi dzīvesvietu, un tā meklēs risinājumus, ko darīt ar nodegušo ēku.
«Šobrīd primārais ir tikt pie pagaidu jumta, kas ir brezents, plēve vai kas cits, lai saglābtu ēku un sniegs vai lietus netiktu iekšā,»
saka Lībagu un Strazdes pagasta apvienības pārvaldes vadītājs. Savukārt, lai konstatētu cik nopietni cietusi jumta konstrukcija, būs nepieciešams piesaistīt attiecīgās jomas speciālistus. Cietušo ģimenes saņems pabalstu krīzes situācijā. Tiek sarūpētas visas iedzīvei un sadzīvei nepieciešamās lietas, kā arī tiek sniegts psiholoģiskais atbalsts no sociālā darbinieka. Sadarbība ar cietušajām ģimenēm noteikti turpināsies, lai apzinātu, kādas vēl būs iespējamās aktuālās vajadzības. Šobrīd palīdzības sniegšanas jautājumos sadarbība notiek arī ar biedrību «Baložu pasts» un Janu Biezo.