Laikā, kad aktuāls ir gan elektroenerģijas taupības jautājums, gan dārgās kurināmā izmaksas, tika uzrunāts Valdemārpils pilsētas, Ārlavas, Lubes un Īves pagasta pārvaldes vadītājs Andris Grīnbergs, lai noskaidrotu aktuālo tieši šajā Talsu novada administratīvajā teritorijā.
— Vai malka jaunajai apkures sezonai ir sagādāta?
— Atbilde ir «nē!», jo mums tā nav vajadzīga. Tikko, vasarā, esam pieslēgušies pie centralizētās apkures, ko nodrošina «Talsu namsaimnieka» centralizētā katlumāja. Tāpat mūzikas skolu esam pieslēguši tur un bērnudārzu «Saulstariņš». Jauniešu centra apkurināšanai izmanto granulas, kas mums jau ir iepirktas. Lubē arī sanāk granulas diviem mēnešiem, tāpēc sezonu varam iesākt. Īvē bijušais bērnudārzs arī ir apkurināms ar granulām. Malka nepieciešama vien Nogales bibliotēkai, kur aiziet pieci kubi sezonā, bet ir uzkrājums vismaz 20 kubu apmērā.
— Kā sokas ar Valdemārpils ezera apsaimniekošanu?
— Pašlaik notiek ezera apsaimniekošanas noteikumu izstrāde. Praktiski mums palika pāri finanses no slūžu rekonstrukcijas projekta un to ieguldām ezera apsaimniekošanas noteikumu izstrādē. Pirmā sapulce ar iedzīvotājiem jau aizvadīta. Bija ieradušies izstrādes autori un zinātnieki, kuri pēta šo ezeru, un sniedza ieskatu dažādos kopsavilkumos. Tika pieņemti ieteikumi no iedzīvotāju puses. Sapulce bija plaši apmeklēta, jo ezers interesē gan vietējos, gan atpūtniekus, gan arī makšķerniekus. Drīz gaidāma otrā tikšanās, jo Talsu novada domei tiks iesniegti ezera apsaimniekošanas jaunie noteikumi. Ikdienā katru rītu komunālie darbinieki apstaigā ezera teritoriju un uztur to kārtībā. Tur vienmēr ir kārtība, jo ezers mums ir vērtība, ko uzraugām un kopjam. Ir arī dažādi projekti nākotnē, ko gribam un arī varam veikt labiekārtošanas darbu sakarā.
— Valdemārpilī tiek meklēts jauns tūrisma organizators. Vai tūrisma organizēšanā ir kādas nebijušas ieceres?
— Iepriekšējā tūrisma informācijas centra vadītāja strādā arī par skolotāju. Saprotot, ka darāmā ir par daudz, tika pieņemts lēmums uzrakstīt atlūgumu, tāpēc mēs meklējam jaunu darbinieku. Ir jāizstrādā jauni tūrisma maršruti, kas aptver Valdemārpili, pludmali, Elku liepu un citas vietas, tāpat Lūrmaņu klintis Lubē, Velnu laivu, Tiņģeres muižu, Laumu dabas parku un citus apskates objektus. Tas viss ir jāaptver vienā lielā maršrutā, ko piedāvāt tūristiem.
— Ir dots domes rīkojums par pagastu elektroenerģijas samazināšanas pasākumiem. Kā jums veicas ar to?
— Mēs šo domes rīkojumu nemaz negaidījām, jo jau februārī, kad sapratām, ka nepieciešams saimniekot gudri, atslēdzām katru otro laternu. Ieslēdzām vakarā, kad sāka tumst, bet pusnaktī automātiski tā izslēdzās. No rīta piecos apgaismojumu ieslēdzam, kad cilvēki, kas strādā Kolkā un Rojā zivju pārstrādes cehā, dodas uz darbu, un arī tie, kas dodas uz fermu. Līdz ar gaismas parādīšanos, apgaismojums tiek izslēgts. Vasarā vispār iztikām bez apgaismojuma. Tā rīkojamies gan Valdemārpilī, gan Ārlavas un Lubes pagastā. Tādus principus ievērojam un taupām. Sāpīgākā mums ir elektriskā apkure un zemes siltuma sūkņi, kas ir Tiņģeres muižā, bet apkurināt neesam vēl iesākuši un vilksim tik ilgi, kamēr vien varēsim. Tur gan ir bibliotēka, kas var ciest, jo krājas mitrums. Kaut kādi sildītāji nedaudz iedod gaisa apmaiņu.
— Vai ir vēl kādi jaunumi, kas aktuāli Valdemārpilij?
— Mums komanda tikko kā atnākusi no Laimes koku parka stādīšanas. Mēs projekta ietvaros saņēmām 500 eiro no Latvijas Pašvaldību savienības. 2020. gadā tika izveidots pirmais Laimes koku parks, un tieši Valdemārpilī, kur piedalījās arī Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme un Latvijas Valsts prezidents. Tā kā 15. septembris ir Pasaules talkas diena, tad mēs jau laikus pie skolas paplašinājām parka projektu par 21 koka stādu. Arī tur tika izstrādāts projekts. Pašlaik pie vidusskolas arī notiek stadiona rekonstrukcijas darbi. Skolēni tagad darbojas sporta zālē vai Dupurkalnā. Tāpat ir atjaunots ielas apgaismojums. Esam pārgājuši uz LED apgaismojuma uz metāla balstiem. Šovasar un vēl joprojām notiek darbietilpīgi un finansiāli palieli darbi. Jāmin, ka vasarā nodevām Sasmakas ezera slūžas, kas bija diezgan bēdīgā stāvoklī. Notika rekonstrukcija, un tas bija pārrobežu projekts. Cilvēki un makšķernieki ir apmierināti. Jā, pie mums notiek darbi — lielāki un mazāki, bet notiek. Un tas, kas jau ir padarīts, ir gana liels.