Vandzenē jau vairākus gadus iespējams priecēt acis un sirdi krāšņajā peoniju dārzā, kas pārsteidz ar plašo šķirņu klāstu un neredzētām kombinācijām. Dārza saimniece Līga Jansone atklāj, ka sākotnēji tas tapis pašas priekam, bet nu jau dārza slava izplatījusies vietējā apkaimē un pēc peonijām iegriežas arī citi ziedu mīļi.
Šogad straujo temperatūras svārstību dēļ bieži novērota lakstu puve, taču Līga atklāj, ka viņas peonijas tas īpaši nav ietekmējis. Kopumā dārzā sastopamas aptuveni 300 šķirnes — nākotnē kolekciju plānots papildināt. Lai gan ziedēšanas laiks tuvojas noslēgumam, ir šķirnes, kas vēl tikai ziedēs. Tā kā peonijas ir Līgas mīļākie ziedi, sākotnēji viņa dārzu veidojusi savam priekam. «Peonijas manā sirdī ieņem īpašu lomu, bet, tā kā arvien vairāk cilvēku par to uzzina, nāksies dalīties ar šo skaistumu (smejas).
Pirmās peonijas iestādīju 2019. gada pavasarī. 2018. gada rudenī pēc desmit Somijā nodzīvotiem gadiem pārcēlos uz Latviju un pirms pārcelšanās facebook ieraudzīju, ka meitenes veido peoniju koppasūtījumu. Biju šokā, uzzinot, ka ir tik daudz dažādu šķirņu! Sāku interesēties un pamazām papildināt savu kolekciju. Šoruden papildināšu kolekciju par vēl 30 šķirnēm — nedaudz tālāk esmu iesākusi veidot jaunu dobi. Reklamējusi neko īpaši neesmu — pārsvarā šeit iegriežas draugi un radi, kam vajag ziedus uz pasākumiem, bet nu jau tas ir aizgājis no mutes mutē. Pie manis ir braukuši no Mērsraga, no Talsiem, no Saldus… Par lētām naudiņām var dabūt ļoti skaistu lielu pušķi,» atzīst dārza saimniece.
Ieraugāmas arī japāņu tipa peonijas
Tā kā daudzveidība ir pietiekami liela, izvēlēties favorītu viņai ir grūti, bet cilvēki bieži vien izvēlas maigi rozā un baltās peonijas, kas ir vissmaržīgākās. Krāsas ir ļoti dažādas — no pienbaltām un dzeltenām līdz pat zaļām, rozā un sarkanām. Lai gan dobē visas šķirnes izskatās pievilcīgi, koraļļu krāsas peonijas Līga iesaka atstāt dobē, nevis izvēlēties kā grieztos ziedus, jo šīm šķirnēm aromāts nav tik patīkams. Ievērības pilnus izsaucienus bieži vien izpelnās dzeltenās peonijas, ko daudzi iepriekš nav redzējuši, un šobrīd dārzā ieraugāmas arī japāņu tipa peonijas.
«Ir plānās, daļēji biezās, biezās peonijas, un tad ir arī japāņu tipa peonijas, kam ir vainadziņš un pildīts viducītis. Ķīna un Japāna ir vienas no tām valstīm, kas kokpeonijas audzē visvairāk. Paši pirmsākumi, no kā viss ir sācies, ir pienziedu peonijas. Tad cilvēki sāka vairāk interesēties, un parādījās hibrīdi. Ir arī itohi, kas izskatās pilnīgi citādāk sava lapojuma dēļ. Tās ir kokveida peonijas, krustotas ar pienziedu peonijām, līdz ar to lapotne spēj pilnībā noturēt savus ziedus. Uz rudeni tās ļoti skaisti iekrāsojas un izskatās skaisti līdz pat salnām. Ir peonijas, kas savus ziedkātus tur bez balstu palīdzības. Reizēm, iegādājoties peoniju, ir rakstīts, vai nepieciešami balsti. Ja nav rakstīts, jāskatās pēc tā, kā peonija aug. Ja ir vēlme pēc peonijām, kurām nav vajadzīgi balsti, jāiegādājas itohi,» skaidro Līga.
Svarīgi, lai augsne būtu barības vielām bagāta
Attiecībā uz krāšņo ziedu kopšanu un audzēšanu jāņem vērā vairāki faktori. Tā kā peonijas ir saulmīles, tās ieteicams stādīt saulainā vietā. Peonijas augs arī ēnā, bet ziedi nebūs tik krāšņi un to skaits būs mazāks. Pirms stādīšanas ir svarīgi sagatavot arī vietu. «Peonijas prasa lielas rūpes, nebūs tā, ka tu zālē izraksi dobīti, iestādīsi, un tās augs. Lai gan ar senajām šķirnēm tā ir, jaunākās šķirnes prasa, lai dobē būtu satrūdējuši kūtsmēsli vai komposts. Lieku arī kaļķi un lapu koku pelnus. To visu sajauc kopā un pievieno nedaudz kūdru, lai augsne būtu barības vielām bagāta. Pēc iestādīšanas aptuveni trīs gadus nav nepieciešams tās mēslot, bet katru pavasari un rudeni kaisu lapu koku pelnus, lai pārāk liela mitruma ietekmē neveidotos puve.
Ir dažādi audzētāji, un katram ir sava pieeja. Kad peonijas uzzied, varam redzēt, vai tām ir viss nepieciešamais vai tomēr kaut kā trūkst. Šogad ir maz lijis, vienā brīdī domāju, ka būs jālaista peonijas, bet ziedi bija skaisti un neprasīja ūdeni. Peonijai vajag ūdeni, bet, tā kā man lielākā daļa ir zem plēves, pieļauju, ka apakšā rasa iedod mitrumu. Īpaši karstās vasarās noteikti vajadzēs pabarot ar ūdentiņu. Katrā vietā ar augšanu būs citādāk, mums Latvija it kā ir maza, bet tai pašā laikā dažāda. Mēdz būt arī tā, ka ziedi neveidojas ļoti ilgi, tas nozīmē, ka peonijas ir par dziļu iestādītas. Parasti saknes iegādājas ar pumpuriem — jāskatās, lai tie ir nedaudz, pāris centimetrus zem zemes,» ieteikumos dalās Līga.
Jo siltāks, jo ātrāk peonija noziedēs
Ir cilvēki, kas kniebj ārā sānu pumpurus, lai centrālais zieds būtu lielāks, bet viņa to nemēdz darīt — lai arī ziedi pēc tam ir mazāki, tas paildzina ziedēšanas ilgumu. «Ir agrās peonijas, kas ziedēja pirms trim nedēļām, vidēji vēlās un vēlās šķirnes. Pagājušajā gadā ap šo laiku ņēmu atvaļinājumu, tad tikai viss sākās, bet tagad jau iet uz otru pusi, viss ir atkarīgs no laikapstākļiem — jo siltāks, jo ātrāk peonija noziedēs. Pilnu ziedu lielumu un skaistumu peonija parāda trešajā, ceturtajā, citreiz pat piektajā gadā,» aicinot būt pacietīgiem, atklāj dārza saimniece.
#SIF_MAF2024