Vēl pirms brīvlaika skolēniem aktualizē drošības jautājumus

Vēl pirms brīvlaika skolēniem aktualizē drošības jautājumus

Šodien lielākajai daļai Latvijas skolēnu sākas vasaras brīvlaiks. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati rāda ievērojamu bērnu traumatisma pieaugumu vasaras brīvlaikā – ik mēnesi bērniem un pusaudžiem tiek reģistrēti par 200–300 izsaukumiem vairāk nekā rudenī un ziemā. Kaulu lūzumi, saindēšanās ar alkoholu, dzīvnieku kodumi, termiski un ķīmiski apdegumi… Lai atgādinātu par drošību ne tikai vasarā, bet arī ikdienā, kā arī parādītu, kas ir tie cilvēki, kuri palīdzēšanu citiem izvēlējušies kā savu profesiju, mirkli pirms brīvlaika Talsu 2.vidusskola saviem audzēkņiem organizēja Drošības dienu.

Ārā diezgan pamatīga svelme, tāpēc neplānoti, bet gluži dabiski par vienu no drošības jautājumiem Drošības dienā izvēršas arī karstums. Uzdevumu stacijas te 14, un visas, kam tas bijis iespējams, centušās atrast kaut nelielu pavēni. Tāpēc sajūsmu izraisa valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta laistīšanās uzdevums. “Kā vecajos laikos darīja. Ar spaiņiem gāja pakaļ ūdenim. Viss bija daudz grūtāk, nekā tagad. Tagad jau ir vieglāk ugunsdzēsējiem,” stāsta Drošības dienas dalībnieces Patrīcija un Gerda.

Drošības diena Talsu 2.vidusskolā notiek jau trešo gadu, un sauso atlikumu varot novērot – bērni atzīst, ka tomēr iemācās ko jaunu, un arī speciālisti novērojuši, ka zināšanu bagāžu var just – arī ikdienas darbā. “Kaut vai zvanot uz 112, bērni, piemēram, zina, ka ir jāzvana. Ir mums gadījumi, izsaukumi, kad bērns viens pats mājās, notikusi kaut kāda nelaime, un viņš tomēr izmanto to tālruņa numuru. Tātad tas nozīmē, ka kaut kas jau tajā prātā arī paliek. Domāju, ka bērni dažreiz pat zina vairāk nekā pieaugušie,” tā VUGD pārstāve Anete Strazdiņa. “Nu, mazliet arī bailīgi palīdzēt, bet es būtu ļoti priecīga, ja izglābtu kādu,” teic Patrīcija un Gerda.

Mareks Odumiņš šobrīd iedvesmo ar saviem mākslas darbiem, kas gleznoti, turot otu mutē. Taču jauniešiem viņš atgādina par drošību uz ūdens, jo pašu liktenīga kļūda piekala ratiņkrēslam. Mareks jauniešus mudināja, ja ne domāt par sevi, tad vismaz tuviniekiem. “Tāpēc ka esmu redzējis, cik daudz mana mamma ir izlējusi asaras. Nevienai mammai nebūtu jācieš tik ļoti smagi. Tieši otrādi – bērnam jādod mammai mīlestība, jāatbalsta, jāpalīdz finansiāli vai kā citādāk, ar darbiem. Bet ne jau mammai jārūpējas visu dzīvi, kopjot bērnu, vedot uz rehabilitācijām utt.,” stāsta mākslinieks Mareks Odumiņš.

Jaunieši lekciju klausījās pilnīgā klusumā, bira arī asaras. Mareks cer, ka neviens no jauniešiem nepievienosies šī gada skaudrajai statistikai. Sākot rehabilitāciju, skaitļi viņam pašam bija šokējoši. “70% cilvēku, kas ir ratiņkrēslā, tie ir lecēji ūdenī. Pārējie ir auto avārijās cietušie (kādi 20%), un 10% varētu būt kādi nelaimes gadījumi. Tas liek aizdomāties par to, cik liels procents tas ir. Ka ar jebkuru tas var notikt. Faktiski var teikt, ka ar katru otro tas var notikt,” skaidro Mareks Odumiņš.

Drošības dienu mērķis ir ne tikai skolēniem dot jaunas zināšanas, bet arī sniegt ievirzi karjeras izglītībā un veikt pilsoniski emocionālo audzināšanu. “Jo te mēs redzējām komandu spēles, kas notiek, ja tev aizsien acis, ja tu kļūsti neredzīgs, kā tu vari paļauties uz saviem līdzcilvēkiem un iziet to savu gājumu, kas tev ir jāiziet. Tāpat, ko darīt, ja kādam notiek nelaime. Un arī komandas saliedēšanās,” tā Talsu 2.vidusskolas karjeras konsultante Mārīte Tīsa.

Kas interesanti, atsevišķas nodarbības vadīja arī citu tautu pārstāvji, kas cita starpā jauniešiem ļāva izzināt arī drošības jautājumus ārvalstīs un saprast kas jāņem vērā turp ceļojot.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.