video-istais

Jaunākie video

Par Talsu novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Andis Āboliņš

Aptuveni nedēļu Talsu novads dzīvoja bez vadības, un šodien ar balsu vairākumu domes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Andis Āboliņš no Latvijas Zaļās partijas. Jaunais mērs apgalvo, ka nedēļu deputāti brīvprātīgi palīdzējuši strādāt pie budžeta, un šobrīd mīnusus gandrīz esot izdevies samazināt – budžetu finanšu komitejā plānots skatīt jau šonedēļ.

Jaunākie video

Līdz ar jaunu īpašnieku Nogales pils pārmaiņu priekšā

Talsu novada Nogale dižojas ar savu pili. Lai gan vārds “dižoties” pēdējos gados nav trāpīgākais, jo to pārņēmušas skumjas par postā aizgājušo pērli. Šobrīd Nogales pilij jauns īpašnieks un cerība, ka tā varētu būt pārmaiņu priekšā. Februāra sākumā turp plenērā devās Talsu fotokluba dalībnieki, kas ļāva ieskatīties, kā ēkā izskatās šobrīd.

Līdz ar skolēniem šodien Talsu 2.vidusskolā ierodas arī vecvecāki

Turcija pirms pāris gadiem 8.februāri pasludināja par Starptautisko Vectētiņu un vecmāmiņu dienu, un tāda šī diena ir arī Talsu 2.vidusskolā. Pirmā vecvecāku dienā skolā izpelnījusies lielu atsaucību, un pedagogi novērojuši, ka vissvarīgāk tas tieši pašiem bērniem un jauniešiem – parādīt savām mīļajām omītēm un opīšiem, kāda ir šodienas skola un kas tajā notiek.

Meteņi – solis pretī pavasarim

Meteņi ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Pavasara gaidīšanas svētki, jo, kaut arī ziema neatkāpjas, pavasaris jau jaušams gaisā. Meteņi pēdējā diena, kad vēl var iet ķekatās, tāpēc svētki skaļi, jautri, ar dziesmām un dejām, kas ļauj atjaunoties un spēku gūt. Šonedēļ ar folkloras kopu “Talsi” Talsu Tautas namā.

"Vakar.Šodien.Rīt"

Par Talsu novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Andis Āboliņš

 
 

Līdz ar jaunu īpašnieku Nogales pils pārmaiņu priekšā

 
 

Līdz ar skolēniem šodien Talsu 2.vidusskolā ierodas arī vecvecāki

Turcija pirms pāris gadiem 8.februāri pasludināja par Starptautisko Vectētiņu un vecmāmiņu dienu, un tāda šī diena ir arī Talsu 2.vidusskolā. Pirmā vecvecāku dienā skolā izpelnījusies lielu atsaucību, un pedagogi novērojuši, ka vissvarīgāk tas tieši pašiem bērniem un jauniešiem – parādīt savām mīļajām omītēm un opīšiem, kāda ir šodienas skola un kas tajā notiek.

Meteņi – solis pretī pavasarim

Meteņi ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Pavasara gaidīšanas svētki, jo, kaut arī ziema neatkāpjas, pavasaris jau jaušams gaisā. Meteņi pēdējā diena, kad vēl var iet ķekatās, tāpēc svētki skaļi, jautri, ar dziesmām un dejām, kas ļauj atjaunoties un spēku gūt. Šonedēļ ar folkloras kopu “Talsi” Talsu Tautas namā.

Gada jubileju nosvin Laucienas pansionāta darbinieku vokālais ansamblis

Ansambļi darba kolektīvos nu jau ir retums, bet šobrīd tāds atgriezies Laucienes pansionātā. Tas aizkustinošs prieks senioriem, kuri tur aizvada savas dienas, bet visvairāk pašām dziedošajām darbiniecēm. Viņas atzīst, ka darba stundas garas, reizēm arī smagas, tāpēc šķita, ka dzīvē mazliet pietrūkst kaut kā skaista – šobrīd vokālais ansamblis “Gundega”, kas nupat nosvinējis gada jubileju, prieku atradis mūzikā.

Topošajā Talsu novada budžetā samazināta daļa no trūkstošajiem miljoniem

Ja grib strādāt Talsu novadā, ar “krēsla sašūpināšanu” jārēķinās, jo Ziemeļkurzemē mēru mēģina mainīt aptuveni reizi gadā – tā atzīst Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Rīt Talsu novada dienaskārtībā būs jautājums par viņas atbrīvošanu no amata. Viens no iemesliem, kāpēc mēra “krēsls sašūpojies” šoreiz, ir plānotais novada budžets, kurā pagaidām ir vairāku miljonu robs.

Talsu novada muzejs pēta no dievnamiem pazudušu altārgleznu stāstus

Vairāku gadu garumā no Talsu novada dievnamiem pazudušas altārgleznas. Detektīvcienīgiem stāstiem ekspedīcijā pa pēdām sāka doties Talsu novada muzejs, kas pērnvasar aizsāka ekspedīcijas pa novada dievnamiem, un interesanti fakti atklājās viens pēc otra.

Ar nakts orientēšanos Valdemārpilī piemin Barikāžu laiku

Jau vairākus gadus valdemārpilnieki iecienījuši orientēšanās pasākumus, un kā magnēts tam ir fakts, ka uzdevumi jāpilda tumsā. Orientēšanās organizēta vairākos svētkos, bet pēdējās reizes veltītas tieši Barikāžu laika notikumiem.

Oriģinālās Talsu uzlīmes kļuvušas par deficītu

17. janvāris ir īpaša diena Talsiem, jo tad tiek atzīmēta pilsētas vārda diena. Un talsinieki patiešām svin – koši, muzikāli, atraktīvi un visādi citādi interesanti. Šī gada jaunums ir oriģinālās Talsu uzlīmes, kas kļuva par deficītu jau pirmajās dienās.

Ar izstādi Talsu fotoklubs noslēdz pirms 20 gadiem aizsāktu ielu dokumentēšanu

Ik gadu janvāra vidū Talsu pilsēta svin savu vārda dienu. Šoreiz tieši šajā dienā noslēdzas Talsu fotokluba projekts, kurā tas iemūžinājis Talsu ielas. Pirmās fotogrāfijas 126 ielām tapa pirms 20 gadiem, bet šobrīd fotogrāfi iemūžinājuši jau 136 – tā pilsēta augusi. Ielas ir satiksmei paredzētas joslas, taču Talsu fotoklubs parāda, ka tām ir arī raksturs un īpatnības, kas acumirklī ielu ļauj atpazīt citu vidū.

Obligātai bioatkritumu šķirošanai atsaucība maza

Nu jau divas nedēļas Latvijā sākusies bioloģisko atkritumu dalītā vākšana. Teorētiski. Jo praktiski iedzīvotāju atsaucība nav vērojama un zaļajiem, dzeltenajiem un zilajiem konteineriem vēl viens – brūnas krāsas konteiners – tā īsti arī nav pievienojies. Talsu novadā to dara tikai viena māja, kas arī šobrīd apsver, vai bioloģisko atkritumu vākšanu uz brīdi neiepauzēt. Tikmēr pašvaldība un atkritumu apsaimniekotājs uzskata, ka panikai nav pamata, jo jauninājumu ieviešanai nepieciešams laiks.

Ziemeļkurzemes piekrastē uzstādītas ceļazīmes lībiešu valodā

Lībiešu mantojuma gads noslēdzies ar vēsturisku notikumu — piekrastē uzstādītas ceļa zīmes lībiešu valodā. To gan ir mazāk nekā sākotnēji cerēts, taču lībieši priecājas par pirmo soli. Viņi uzskata, ka jaunās zīmes ne tikai parādīs, ka šī valoda nav pagātne, bet arī būs magnēts tūristiem un veicinās ekonomisko attīstību.

Iespēju slidot izbauda bērni un pieaugušie ar īpašām vajadzībām

Talsu hokeja klubs kopā ar Ģimeņu un bērnu attīstības centru “Brīnumiņš” pierādījis, ka cilvēkiem ar dažādām smagām diagnozēm, piemēram, autismu, bērnu cerebrālo trieku, Dauna sindromu vai funkcionāliem traucējumiem baudīt prieku uz ledu nav tik neiespējami, cik patiesībā ar prātu šķiet. Reizē tā ir iespēja atbrīvoties no bailēs un sajūtas, ka nevari to, ko citi. Lai arī uz ledus “Brīnumiņa” bērni dodas tikai vienu reizi gadā, vecāki un speciālisti novērojuši, ka tās viņiem ir emocijas ļoti ilgam laikam.

Pastendes Mākslas studijai jau 20

Pastendes Mākslas studijai nav ne vecuma ierobežojuma, ne noteikuma, ka jābūt priekšzināšanām. Tajā vienkārši reizi nedēļā jau 20 gadus satiekas cilvēki, kam patīk izpaust savas radošās idejas, papildināt prasmes dažādās zīmēšanas un gleznošanas tehnikās. Šobrīd Pastendes kultūras namā apskatāma jubilejas izstāde.

Talsos tapis iedzīvotāju radīts Ziemassvētku eglīšu parks

Gaidot Ziemassvētkus, šogad Talsos iedzīvotāji paši radījuši sev oriģinālu notikumu – Ziemassvētku eglīšu parku. Līdz pat Zvaigznes dienai janvāra sākumā pie Talsu ezera būs skatāms iedzīvotāju radošais lidojums – vairāk nekā 30 īpaši dekorētas Ziemassvētku eglītes.

Aktīvākie Talsu novada jaunieši tiekas forumā

Talsu novada jauniešu forums “Ko sēsi, to pļausi” ir ikgadēja decembra tradīcija, lai atskatītos uz gada laikā paveikto, iedvesmotos un radītu jaunas idejas. Šis arī brīdis, kad paldies tiek pateikts labākajiem brīvprātīgajiem un noskaidrota labākā jauniešu organizācija.

Jau desmito reizi Sabilē svin Karstvīna svētkus

Ja vasarā Sabilē bauda ļoti dažādus vīnus, tad, tuvojoties Ziemassvētkiem, burbuļo un sildās karstvīns. Dziesmas, dejas, līksmība un rosīga kņada Latvijas vīna galvaspilsētā valda visas dienas garumā. Desmitajā jubilejas reizē sabilnieki vēl drosmīgāki, un sarīkojuši turnīru ziemai netipiskam sporta veidam.

Pedvālē satiekas Korejas un Latvijas mākslinieki

Starptautiskajā mākslinieku rezidencē Pedvālē šobrīd satikušās divas valstis un divas paaudzes. Lai gan šķietami pilnīgi pretējas, tomēr viena otru papildinošas. Gandrīz divus mēnešus Pedvāles ainavā un Latvijas dabā un cilvēkos iedvesmu smēlās māksliniece no Korejas, un noslēguma izstādē viņai pievienojies tēlnieks un zīmētājs Andris Vārpa.

Aizvadīta zemkopības ministra darba vizīte Talsu novadā

Pagājušajā nedēļā darba vizītē viesojās zemkopības ministrs Armands Krauze. Tikšanās laikā AS „Latvijas valsts meži”, SIA „LLKC”, Lauku atbalsta dienesta un pašvaldības pārstāvji ar ministru pārrunāja katrā nozarē aktuālos jautājumus, un ko nākotnē, sadarbībā ar Zemkopības ministriju, varētu risināt kopīgi.

Dzimšanas dienas nosvin divi Talsu novada deju kolektīvi

Šī bija jubilejām bagāta nedēļas nogale, un dzimšanas dienas nosvinēja arī divi Talsu novada deju kolektīvi – Laidzes VPDK “Virpulis” un Pastendes JDK “Austris”. Kopā ar draugiem aizvadīti brīnišķīgi koncerti un pat izdejoti īpaši veltījumi.

Pēc 25 gadu pārtraukuma Talsu novadā atjauno sieviešu basketbola tradīcijas

Savulaik Talsos bija ļoti spēcīgas sieviešu basketbola tradīcijas, taču, Mūžībā aizejot iemīļotam trenerim, šajā jomā iestājās klusums. Šobrīd Talsu novadam atkal ir sava sieviešu basketbola komanda, apvienojot spēlētājas no Talsiem un Rojas un pat vairāku treneru entuziasmu panākt, ka Talsu pusē atkal var spēlēt dažāda vecuma meitenes un dāmas.

Jau ceturto gadu Talsu novadā notiek izglītības iestāžu prāta spēles

Talsos arvien populārākas šobrīd kļūst prāta spēles. Pieaugušie reizi mēnesī satiekas, lai sacenstos erudīcijā spēlē “Šito es zin’ ”, bet jauniešiem tā ir tradīcija jau ceturto gadu. Prāta spēles ar nosaukumu “Es i’ gudrs” pulcē vairāk nekā 100 jauniešus no dažādām Talsu novada izglītības iestādēm, un divu stundu laikā desmit kārtās erudīcijā ar viņiem sacenšas arī daži pieaugušie.

Sabilnieki gatavojas dibināt brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību

Sabilnieki ilgi cīnījās par savu depo, taču cīņu zaudēja – gada sākumā VUGD Sabiles postenis tika slēgts. Jau tobrīd parādījās informācija, ka Sabilē varētu darboties brīvprātīgie ugunsdzēsēji, un šobrīd process sakustējies aktīvāk – kopā sanākuši vietējie, kuriem rūp drošība un kuri grib būt atbalsts profesionālajiem ugunsdzēsējiem.

Ukraiņu civiliedzīvotāji mācās valodu un vēl vairāk iemīl Latviju

Šobrīd Talsu novadā dzīvo ap 150 ukraiņu – skaits gan nepārtraukti mainās. Un ap 30 Ukrainas civiliedzīvotāju šobrīd Talsu novadā piedalās nodarbībās, kas viņiem ļauj gan apgūt latviešu valodu, gan vēsturi, kultūru, vērtības, tradīcijas, kā arī doties ekskursijās.

Talsu novada muzejs izdevis katalogu

Talsu novada muzejs tikko kā izdevis katalogu “Nacionāli dekoratīvais stils Talsu novadā”, un uzskata, ka tas būs impulss un sākums kaut kam vēl lielākam. Visintensīvākais darbs pie kataloga noritējis pēdējos trīs gadus, taču ieguldījumu katalogā snieguši arī darbinieki līdz tam.

Talsos atklāj Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vietu

Jau sagaidot Latvijas simtgadi, pašvaldības aicināja atcerēties varoņus un apzināt savā pilsētā vai novadā dzimušos Lāčplēša kara ordeņa kavalierus un tiem uzstādīt piemiņas stēlas. Šo gadu laikā daudzas to arī izdarījušas, un visbeidzot piemiņas vieta ir arī Talsiem. Taču, ja daudzviet izvietotas vien stēlas jeb akmens plāksnes, un nereti to atrašanās vietas izvēlētas kapsētās, tad Talsi izveidojuši īpašu un atvērtu piemiņas vietu, ko varēs izmantot arī mācību stundās.

Šoruden Talsos uzsāk koku lapu smalcināšanu

Viens no rudenī veicamajiem darbiem ir lapu grābšana, no kuras daudzi labprāt izvairītos. Savukārt pašvaldībām tas vēl nozīmē papildu izmaksas. Šoruden Talsu pilsēta pārņēmusi praksi no citām Latvijas pašvaldībām, un pirmo reizi parkos izmēģina lapu smalcināšanu. Šobrīd Talsu pilsētas pārvalde plāno, ka izmaksas izdosies samazināt vismaz piecas reizes.

“Mazputniņi” izdzied skaistākās dziesmas savai mīļajai Latvijai

Talsu novada pirmsskolas izglītības iestāžu mazo dziedātāju svētki «Mazputniņš» ir tradīcija jau vairāku gadu garumā. Ik reizi mazie dziedātāji pilda kādu īpašu uzdevumu, un šoreiz tas bija veltīts Latvijai. Mazliet bikli, bet reizē apbrīnojami drosmīgi savai Latvijai dzimšanas dienā veltīja 15 mazie dziedātāji.

Rojā un Kaltenē atklāj jaunas muzeja ekspozīcijas

Rojas Jūras zvejniecības muzejam šogad aprit 55, bet tas nevis rīko svinības, bet par prieku sev un citiem rada divas jaunas ekspozīcijas. Viena stāsta par padomju okupācijas laikiem, bet otra aizved vēl tālāk burinieku būves laikmetā. Projektu muzejs īstenojis ar LEADER, biedrības “Talsu partnerība” un Talsu novada pašvaldības atbalstu.

Kolkā atklāj ilgi gaidīto tirgu

Tirgus nereti ir dažādu notikumu centrs, un katrā sevi cienošā vietā tāds nepieciešams – tā uzskata kolcinieki. Līdz šim viņiem tirgus bija, taču vietējie saka, ka tas drīzāk līdzinājies graustam un tirgotāju labsajūtu ietekmējuši laika apstākļi. Nu, Kolkā pie stadiona atklāta pavisam jauna tirgus ēka, turklāt tā ir multifunkcionāla – nama otra puse darbosies kā vasaras estrāde.

Jau otro gadu tūrisma nesezonā Talsu novads īsteno akciju gardēžiem

Piekrastes novadu tūrismam ir ļoti sezonāls raksturs – ja vasarā tie ir ļoti iecienīti, tad aukstie gadalaiki krietni tukšāki. Jau pērn Talsu novads nolēma tūristus un vietējos iekustināt ar piedāvājumu gardēžiem. Mazliet apspēlējot mājas kafejnīcu ideju, vairāk nekā nedēļas garumā visā novadā piedāvāja dažādus pankūku ēdienus. Šobrīd aizvadīta jau otrā Pankūku nedēļa, un tajā iesaistās ne tikai tūrisma uzņēmēji un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji.

Pilnībā izpārdotos seansos Busuļu ģimenes filma Talsos piedzīvo reģionālo pirmizrādi

Intars Busulis ir ne tikai talantīgs mūziķis, bet arī četru bērnu tētis. Viņš atzīst, ka vienmēr mazliet apskaudis savus vecākus, kam intervijās ir iespējams kaut nedaudz uzzināt, ko Intars domā par savu mammu un tēti, bet nu šāda iespēja ir arī viņam pašam. Šobrīd iznākusi filma “Mans tētis – Intars Busulis”, kurā mūziķis parādīts no viņa bērnu perspektīvas. Šobrīd tā kopā ar pašiem stāsta varoņiem ceļos pa citām Latvijas pilsētām, un seansi ir ekskluzīvi, jo kino repertuārā filma nenonāks. Tā noskatāma vien LMT viedtelevīzijā.

Talsinieki Valsts prezidentam izsaka komplimentus un arī akcentē problēmas Latvijā

Pirms kļūšanas par Valsts prezidentu, Edgars Rinkēvičs solīja doties tikties ar iedzīvotājiem novados. Šobrīd viņš paviesojies jau savā devītajā reģionālajā vizītē, un par ceturto Kurzemes novadu kļuvuši Talsi. Tajā prezidents piedzīvoja kādu emocionālu, negaidītu atkalsatikšanos, saņēma komplimentus no iedzīvotājiem, taču reizē arī uzklausīja problēmas reģionos.

Rojā aizvadīts ceturtais Piekrastes jauniešu forums

Latvijas jūras piekrastes saglabāšana nākotnē būs vēl šobrīd skolas solos sēdošo jauniešu rūpes un atbildība. Lai veicinātu viņu interesi par dabas procesu mijiedarbību piekrastē un vispār dabā, jau ceturto reizi notiek Piekrastes jauniešu forums. Un, lai gan šobrīd ir brīvlaiks un varētu laiskoties, uz Talsu novada Roju, kas uzņēma forumu, devās jaunieši no vairākām Latvijas skolām.

Kolkā godina senos Ziemeļkurzemes cimdu un zeķu rakstus

Šobrīd Kolkas Lībiešu saieta namā apskatāma krāšņa cimdu izstāde, kas ieinteresē arī ārzemju tūristus, bet tikmēr to adītājas jau ķērušās pie jauna projekta un izaicinājuma – uzadīt zeķes ar iepriekš nepublicētiem lībiešu zeķu rakstiem. Turklāt lībiešu košums ceļos arī pa pasauli, jo reizē ar zeķēm taps īpašas pastkartes ar shematisku rakstu attēliem. Tā ir biedrības “Košrags” iniciatīva, kas tiek īstenota ar Talsu novada pašvaldības atbalstu.

Pasaulē spēkavīru čempionātā uzvar latvietis

PRIEDES AG Pasaules spēkavīru čempionāts ir pēdējo gadu iespaidīgākās sacensības Baltijā. Šoreiz šovs vēl iespaidīgāks nekā pirmajā gadā, un tajā piedalījās 12 spēkavīri no Baltijas valstīm, ASV, Lielbritānijas, Ukrainas un Polijas, kas izpildīja vairākus pat pasaulē neredzētus spēka vingrinājumus. Arī šoreiz pasaulē spēcīgākais izrādījās latvietis.

Talsos labdarības tirdziņā zupas virtuvei saziedo vairāk nekā 2000 eiro

Talsi ir viena no retajām vietām visā Latvijā, kam ir sava zupas virtuve, turklāt tai darboties ļauj tikai vietējo ziedojumi. Tā sākusi savu otro sezonu, un jau pirmajā nedēļā sagaidījusi vairāk apmeklētāju nekā cerēts – tas nozīmē, ka arī līdzekļu vajag vairāk. Tāpēc pirmo reizi talsinieki vienojās īpašā Druvvalža labdarības tirdziņā, kur visi ienākumi nonāca zupas virtuvei.

Roju var iepazīt ar audiogidu “Rojas jūras stāsti”

Talsu novada tūrisma speciālisti šoruden realizējuši sen lolotu ideju – audiogidus dažādās novada pilsētās un ciemos. Aplikācijā izi.Travel ceļotājiem būs pieejami pavisam septiņi virtuāli stāsti par Talsiem, Roju, Dundagu, Kolku, Sabili, Mērsragu un Valdemārpili, un turpmāk ik mēnesi tiks prezentēts katrs no tiem. Pirmais atvēršanu piedzīvoja audiogids “Rojas jūras stāsti”.

Talsu novads godina izcilākos pedagogus

Mirkli pirms Skolotāju dienas godināti tie Talsu novada izglītības iestāžu pedagogi, kuri aizvadītājā gadā daudz darba ieguldījuši, strādājot ar skolēniem, mūsdienīgi organizējuši mācību procesu, veiksmīgi debitējuši pedagoga arodā un demonstrējuši citas vērtīgas kvalitātes izglītības sistēmā

Talsi gatavojas Druvvalža labdarības tirdziņam

Tieši šonedēļ sākas Siltas zupas izsniegšanas punkta otrā sezona. Tā idejas autore Jana Biezā ir ļoti priecīga, jo viņai sajūta, ka projekts jau dzīvo savu dzīvi un ticis pie vairākām “audžuģimenēm”. Viena no tām ir Talsu novada pašvaldība un Druvvalža labdarības tirdziņa atbalstītāji, kas sestdien, 7.oktobrī, rīkos fīres, lai radītu sirds siltumu zupas virtuves apmeklētājiem un reizē arī sev.

“Brīnumiņš” nosvin savu 20.dzimšanas dienu

Viens no Talsu novada skaistākajiem brīnumiem (ja ne pats skaistākais un īpašākais), ir Ģimeņu un bērnu attīstības centrs “Brīnumiņš”. Un “Brīnumiņam” šogad 20.

Talsos pieejami uztura speciālistes pakalpojumi

Klāt ir pavasaris, kad enerģijas parādās vairāk, un dīgst arī pirmie zaļumi. Tas ir laiks, kad veselīgu dzīvesveidu uzsākt vieglāk. Un tam šobrīd Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē palīdz arī jaunā uztura speciāliste.

Talsu novada tūrisma uzņēmēju tikšanās ar dažādu nozaru pārstāvjiem

20.martā, Kinoteātris “Auseklis” Talsu novada tūrisma uzņēmēji un iedzīvotāji izzināja šī gada plānus tūrismā, aktuālākos plānotos notikumus, piejūras zonas attīstību un Talsu novada vizuāļu izmantošanu. Pasākumu organizēja Visit Talsi, un ar noderīgu info dalījās arī Talsu novada pašvaldības, Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģiona pārstāvji un vietējie uzņēmēji.

Tūrisma uzņēmējiem – pirmssezonas satikšanās

Sākoties pavasarim un siltākam laikam, strauji tuvojas nākamā tūrisma sezona, kam gatavojas arī Talsu novada tūrisma uzņēmēji – sanākot kopā uz tikšanos nozares pārstāvjiem, pašvaldībai un uzņēmējiem. Izkristalizējies, ka lielākā problēma novadā tomēr ir sezonalitāte, tāpēc gan pašvaldības, gan uzņēmēju interesēs ir likt galvas kopā un domāt, kā radīt interesi doties uz Talsiem arī ne-sezonā.

Uldis Balga 70.jubileju nosvin ar izstādi

Fotogrāfa Ulda Balgas izstādes vienmēr bijušas pārdomātas un līdz augstai gatavībai novestas, kā arī interesanti eksponētas. Tāda ir arī viņa jaunākā izstāde “Skatu meklētājs” Talsu novada muzejā, ar kuru autors atzīmē savu 70.dzimšanas dienu.

Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc ar zeķi

Šobrīd, kad nopirkt jaunas lietas ir vieglāk nekā salabot vecās, ielāpam ir pavisam cita vērtība. Tā uzskata Latvijas Mākslas akadēmija, kas kopā ar amatniekiem no Siguldas novada pērn veidoja stendu starptautiskajai Milānas dizaina mesei. Zeķes, daudzu paaudžu prasmes un siltās bērnības atmiņas saraudināja izstādes apmeklētājus, tāpēc tā šobrīd ceļo pa pasauli, un nupat atvērta Talsu novadā.

Jauniešu diena nosvin rūgtos 18

Pavasara brīvlaika pēdējo dienu jaunieši no Talsu novada un ciemiņi no citām Latvijas pilsētām aizvadīja Jauniešu dienā. Tai šogad aprit 18, un kas interesanti – nu jau tas ir pat mazliet vairāk nekā vairumam Jauniešu dienas dalībnieku.

Plūdi Talsu novadā - iedzīvotāji priecājas par iespaidīgajiem skatiem

Talsu novadā ir vairākas gan lielākas, gan mazākas upes, taču pavasaros tās problēmas sagādā reti. Taču šonedēļ straujajā atkusnī tās izkāpušas no krastiem. Lai arī plūdi uz mirkli radījuši pārvietošanās problēmas, Talsu novada iedzīvotāji par plūdiem pat priecājas un iemūžina šai pusē tik bieži neredzētos skatus.

Svētkus svin mazākie Talsu novada lasītāji

Lielie lasīšanas svētki ir viens no magnētiem, kas mazos lasītājus pievilina Bērnu žūrijai. Lai gan pagājušajā ceturtdienā šķita, ka pamatīgais sniegputenis un vēja virpuļi tos būs izjaukuši, tomēr bažas izrādījās veltīgas – Talsu sporta nams bija zinātkāru lasīšanas ekspertu pilns.

“Dzīpars” jubileju nosvin ar izstādi

“Šī ir visa mūsu iekšējā pasaule, ko neredzat, uz mums paskatoties – bet tādas mēs esam!” – Tā savas 60.jubilejas izstādē sacīja Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” dāmas.

Kurzemē norisinās “Cirks klimatam” laboratorijas jauniešiem

Dundagas Kultūras pils uz trim dienām kļuvusi par skatuvi laikmetīgā cirka pasaulei. Jaunieši apguva akrobātikas, žonglēšanas un ķermeņa treniņus, un, kas interesanti – lai pievērstu uzmanību klimata pārmaiņu tēmām un iespējamiem risinājumiem.

Ar zaudējumu talsinieki noslēdz florbola sezonu

Salīdzinoši agri ELVI florbola līgā vīriešiem sezona jau noslēgusies pērnā pavasara bronzas medaļniecei “Talsu NSS/Krauzers”, kas svētdienas vakarā savā laukumā ar 5:6 piekāpās komandai “FS Masters/Ulbroka”, ceturtdaļfināla sērijā kapitulējot ar 2:4.

Pēc pirmā ģitāristu festivāla žūrija ir ļoti laimīga

Pavisam spontānu ideju – aizpildīt brīvo nišu ģitārspēles lauciņā – īstenojusi Rojas Mūzikas un mākslas skola. Ar deviņu Kurzemes izglītības iestāžu atsaucību tā aizvadījusi pirmo festivālu «Sešas stīgas», un tajā piedalījās 23 jaunie ģitāristi.

Talsos atvērts jaunais “Metropoles” optikas salons

Redzi un esi pamanīts – tā talsiniekus uzrunā jaunais optikas salons, kas durvis vēris pašā pilsētas centrā. 20. jubilejas gadā “Metropole” atvērusi savu 39.salonu, un līdz ar Talsiem pilnībā noklājusi Kurzemi. Turklāt šī ir īpaša veikala atklāšana, jo tieši Talsi ir dzimtā pilsēta “Metropoles” pirmajai darbiniecei – optometristei Dacei Drupai.

Darba vizītē Talsu novadā ieradās Valsts prezidents

Šonedēļ oficiālā darba vizītē Talsu novadā ieradās Valsts prezidents Egils Levits. Šeit viņš viesojās līdz pat vēlam vakaram, gan tiekoties ar novada vadību, gan iepazīstot vairākas Talsu novada labās prakses, un prezidentam bija būtiski būt klātesošam pirmās Lībiešu krasta zīmes atklāšanā.

“Talsu partnerība” kopā ar iedzīvotājiem sāk darbu pie stratēģijas

„Veidosim savu apkārtni, darba vidi un dzīvi labāku” – tā aicina biedrība “Talsu partnerība”, kas kopā ar uzņēmējiem, organizācijām un iedzīvotājiem uzsākusi darbu pie jaunas darbības teritorijas attīstības stratēģijas. Pirmā darba grupa startēja Rojā, apvienojot vietējos un Mērsraga pagasta aktīvistus, un dalībnieki izrādīja necerētu atsaucību.

Balvas saņem spožākie sasniegumi kultūrā un sportā

Kultūras un sporta ļaudis reizi gadā sanāk kopā, lai atskatītos uz padarīto, atbalstītu, suminātu un pats galvenais – iedvesmotu cits citu. «Gada laiki» ir šī gada svinīgās apbalvojumu pasniegšanas ceremonijas nosaukums, taču tā izrādījās oriģināla vārdu spēle – balvas saņēma 2022.gada laikotākie («like» angļu valodā nozīmē «patīk») cilvēki, notikumi un pasākumi pavisam 18 nominācijās.

Kolkas lībieši baltos tērpos un krāšņos kroņos dzen projām ziemu

Lībiešu tautas kalendārā Meteņiem bija liela nozīme, un to Kolkas ļaudis šobrīd cenšas atdzīvināt. Ja parasti šie svētki asociējas ar pavasara tuvošanos, tad lībiešiem tie galvenokārt bija zvejnieku svētki un vadošā loma svētku tradīcijās bija tieši sievietēm un ķekatās iešanā. Nupat ķekatnieces apdziedājušas Talsu novada Kolkas ciemu.

Talsu pilsētas pārvalde jaunās telpās

Jau dažas nedēļas pie jaunas mājvietas tikusi Talsu pilsētas pārvalde. Tā pārcēlusies uz Kalna ielu 4, kur darbojās Talsu biznesa inkubators un pirms nepilna gada izveidojās Ukraiņu kopienas centrs. Ukraiņi tur gan mājo joprojām, jo pārvaldes komandai tas netraucējot. Tikmēr jaunais pārvaldnieks Lauris Tīģers iejuties amatā un izturējis pirmo sev nosprausto atskaites punktu.

Talsinieks dāvina labdarībai savu automašīnu

Šobrīd jau vairāk nekā tūkstoš automašīnu aizceļojušas uz Ukrainu, taču labie darbi paliek arī Latvijā. Tā Talsu uzņēmējs nolēma paša ģimenei vairs nevajadzīgo automašīnu uzdāvināt labdarībai, un pateicoties viņam transports vairs nesagādās galvas sāpes Tiņģeres muižas vadītājai Baibai Kalnai.

Pirmais gads ar depozīta sistēmu

1.februārī apritēja gads kopš Latvijā ieviesta depozīta sistēma. Tās vājā vieta jau no pašiem pirmsākumiem ir mazie tirgotāji, kuriem grūti pakalpojumu nodrošināt. Taču pārdevēji ar papildus pienākumiem jau sadzīvojuši un saprot, cik dažbrīd depozīta sistēma ir ekonomiski būtiska iedzīvotājiem.

“Granāta krāsa” izkrāso Talsus

Talsos kinoteātris “Auseklis” ir ne tikai vieta kino, bet arī mākslai. Šobrīd uz Talsiem atceļojuši mākslinieces Karinē Paronjancas darbi, kas tapuši, iedvesmojoties no armēņu režisora Sergeja Paradžanova 1969.gada tapušās filmas “Granāta krāsa”.

Darbs pie repertuāra pieslīpēšanas kļūst arvien intensīvāks

Lai sagatavotos Dziesmu un deju svētkiem, darbs notiek jau vairāku gadu garumā. Taču šobrīd tas palicis intensīvāks un diriģenti prasīgāki. Tomēr arī dalībnieki sasnieguši tādu līmeni, ka virsdiriģenti šobrīd var strādāt vien pie nianšu noslīpēšanas un emocijām. Pirms nedēļas kopmēģinājumu ar virsdiriģentiem aizvadīja jauktie kori.

Talsinieki Ukrainas atbalstam sarūpē vairāk nekā 600 sveces

Sestdienu, 14. janvāri, vairāki talsinieki pavadīja ne tikai domās par Ukrainu, bet arī kopīgos darbos — kausējot parafīnu, griežot un pirkstos virpinot kartonu un cenšoties tos iedabūt dažāda izmēra bundžās. Tapa sveces, kas ceļos uz Ukrainu un kaut uz brīdi sildīs karavīrus, kas cīnās par savas valsts brīvību.

Stendes pamatskola tikusi pie savas pirmās grāmatas

Pie savas pirmās grāmatas tikusi Stendes pamatskola. Tās autors ir Ilgvars Forands, kurš šo skolu absolvējis pirms 72 gadiem. Lai gan viņš savulaik cerēja kļūt par izcilu sportistu, Foranda kungs kļuva par Latvijā zināmu pasniedzēju un grāmatu autoru, un nu radošo darbu sarakstam viņš var pievienot arī grāmatu par savu mīļo skolu.

Apgriezienus uzņem Ilgtspējīgas vides attīstības komisija

No augusta vidus Talsu novadā darbu sākusi Ilgtspējīgas vides attīstības komisija. Tajā apvienojušies savas jomas profesionāļi un sava dzimtā novada patrioti, kuri grib palīdzēt Talsu novadam augt. Viņi cer arī uz sabiedrības atbalstu.

Mākslinieki Talsu ezerā palaiž laimes zivis

Talsu māksliniekiem jau aptuveni 20 gadus ir tradīcija ap jauno gadu Talsu ezerā palaist brīvībā zivis. Šogad savu ideju viņi īstenoja Zvaigznes dienā, kad vairākas varavīksnes foreles kļuva par laimes zivīm savai pilsētai.

Darbīgas vēsmas pansionāta “Lauciene” nākotnē

Talsu novada pansionāts “Lauciene” jau vairāk nekā 30 gadus darbojas kā aprūpes iestāde senioriem, gadu gaitā nomainījusies ne viena vien vadība, sacelts arī kāds skandāls, un gaisā virmojis jautājums, vai pansionāts tiks pārcelts uz Virbu skolu. Tikmēr Eiropas senioru namu piemēri rāda, ka ne tikai sistēmai, bet arī pašām ēkām vajadzētu būt citādākām, kurās piedomāts ne tikai pie fiziskajām, bet arī emocionālajām vajadzībām.

Dundagas vidusskolas reorganizācija noņemta no dienaskārtības

Ziemassvētku gaidīšanas laikā dundadzniekus pārņēma rūpes par savu skolu. Viņus satrauca, ka vidusskola varētu kļūt par pamatskolu. Pēc Ziemassvētkiem Talsu novada domes deputāti lēma, ka nepiedalīsies Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumā, līdz ar to jautājums noņemts no dienaskārtības.

Tiņģere izmēģina seno muižas ļaužu izklaides

Jau trešo sezonu tiņģernieki pēta muižas ļaužu laika kavēkļus un tos praktiski arī izmēģina. Šobrīd viņi vēl mēģināja noķert sniegu aiz astes un izbaudīt ziemas priekus, kas radīja patiesu prieku.

Labestības diena vāc ziedojumus dzīvnieku patversmei “Ausma”

Ieskandinot Ziemasasvētku un labo darbu laiku, sestdien, 17. decembrī Rojā, aktīvās atpūtas un piedzīvojumu uzņēmums “SPURA” organizēja labdarības dienu “Mans Draugs”, kura laikā tika vākti ziedojumi Talsu novada pašvaldības dzīvnieku patversmei “Ausma”.

Mazie lauku veikali reizē arī satikšanās vieta un uzziņu birojs

Ziema ir grūts laiks arī mazajiem lauku veikaliem. Tie cenšas izdzīvot līdz vasarai, kad atkal vajadzētu palielināties atpūtnieku un garāmbraucēju skaitam. Tomēr, viesojoties dažos Talsu novada mazajos veikalos, tur uz situāciju raugās ar optimismu. To īpašnieki paši arī saimnieko aiz letes, uztver to kā savu sirds darbu un apzinās, ka reizē veic arī sociālo funkciju – palīdzot senioriem, kuri pilsētās nokļūt nevar, uzturot dzīvību miestā un esot kā satikšanās vieta vietējiem.

Ievēl Talsu pilsētas pārvaldnieku un nomaina izpildvaru

20.decembrī darbu sācis jaunais Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers. To vakar ārkārtas domes sēdē lēma deputāti. Notikušas izmaiņas arī izpildvarā. Līdzšinēja izpilddirektore Ieva Krēķe parakstījusi vienošanos par amata maiņu. Viņa turpmāk būs izpilddirektora vietniece, bet no 20.decembra Talsu novada pašvaldības izpilddirektors ir Ivars Haselbaums. Viņš apzinās, ka darbs būs grūts, tomēr esot tam gatavs.

Talsu novadā skolas darbojas attālināti

Ziemeļkurzeme joprojām cīnās ar pamatīgo sniega daudzumu, tāpēc divas dienas skolēni mācās attālināti, un arī pedagogiem ļauts skolās neierasties. Upesgrīvas pamatskola ir vienīgā izglītības iestāde, kura šajās dienās darbojas klātienē.

Talsu Galvenā bibliotēka svin jubileju

Talsu Galvenā bibliotēka savā jaunajā mājvietā mīt jau trešo gadu, un šoreiz svinības Gaismas kalnā tā nolēma sarīkot arī saviem lasītājiem.

Sabilē uzmirdz īsts lampiņu drudzis

Gandrīz gadu Sabiles aprūpes biedrība «Kalme» gaidīja kādu īpašu dāvanu – raidījuma «Bez Tabu» foto konkursā «Lampiņu drudzis» iegūtos Ziemassvētku dekorus piecu tūkstošu eiro apmērā. Visbeidzot tie uzmirdzēja mirkli pirms Pirmās adventes. Turklāt pirmo reizi centrā notika labdarības tirdziņš, kurā daļa ienākumu tiks ziedoti kādam skaistam mērķim. Par tiem ziedojumiem, kas nonāks «Kalmes» rīcībā, viņi plāno turpināt iesākto un svētku dekorācijas papildināt.

Kā ziemas pasakā aizvadīti Karstvīna svētki

Sabilē sestdien izskatījās kā ļoti skaistā ziemas pasakā. Bija auksti, bet reizē arī sirdī ļoti silti, jo Karstvīna svētki ir atgriezušies visā savā krāšņumā.

Valdemārpils egle tapusi ar uzņēmēju atbalstu

Šobrīd viena pēc otras Talsu novadā tiek iedegtas lielās egles. Valdemārpilī tā ir īpaša, jo šogad tapusi ar vietējo uzņēmēju atbalstu.

"JAUTĀJUMI UN ATBILDES - Vakar.Šodien.Rīt"

Šodien pilnvaras zaudē abi bijušās domes priekšsēdētājas vietnieki

Šonedēļ Talsu novadā notika jau trešā ārkārtas domes sēde, tai kvoruma šoreiz pietika. Taču tajā pat netika virzīts jauns mēra kandidāts, bet ar balsu vairākumu atbalstīts priekšlikums nākamnedēļ 13.februārī sasaukt kārtējo domes sēdi. Tikmēr iedzīvotāji jau uzskata, ka domes darbs pārvēršas par cirku.

 

Brīdinājuma protestā piedalās arī Talsu novada lauksaimnieki

Šodien visā Latvijā notika lauksaimnieku brīdinājuma protests. Talsu novadā piedalījās 156 tehnikas vienības un aptuveni 80-90% novada lauksaimnieku. Viņi bija nolēmuši ļoti netraucēt iedzīvotājiem, tāpēc nebrauc pilsētā, bet virzījās uz Rīgas-Ventspils šoseju, taču neērtības autobraucējiem bija vienalga. Ja nedēļas laikā nesekos konkrētas rīcības no zemkopības ministrijas, lauksaimnieki sola doties uz Rīgu.

 

No amata atbrīvo Talsu novada domes priekšsēdētāju, atkāpjas arī vietnieki

Šodien turpinājās pagājušās nedēļas beigās pārtrauktā Talsu novada domes sēde. Tā šoreiz noritēja bez diskusijām, un jau dažu minūšu laikā ar balsu vairākumu amatu zaudēja Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Tam gan sekoja negaidīts paziņojums, ka no amata atkāpjas arī abi vietnieki, kas nozīmē, ka budžeta plānošanas laikā Talsu novads bez vadības palicis vispār.

Deju un aerobikas festivāls Talsos dalībniekus pulcē jau 26.reizi

Jau 26 gadus janvāra nogalē Talsos notiek aerobikas un deju festivāls, kas pulcē simtiem dalībnieku no visas Latvijas. Šis ir lielākais šāda veida festivāls, kurā aerobika mijas ar mūsdienu deju un mākslas vingrošanu. Ja agrāk uzstājās tikai aerobikas grupas, tad nu festivāla dalībnieki labprātāk izvēlas mūsdienīgas dejas.

Arī privātskolas satrauc, vai spēs sasniegt nepieciešamo skolēnu skaitu

Šobrīd visā Latvijā darbojas 74 privātskolas. Kamēr valsts un pašvaldību skolās audzēkņu skaits samazinās, šajā mācību gadā privātskolās izglītojamo skaits pieauga par 17%. Tomēr šobrīd arī šo skolu eksistence ir apdraudēta – ja nepieciešamo audzēkņu skaits bažas pamatskolu klasēs nerada, tad 60 skolēnu skaitu vidusskolā var nodrošināt tikai viena izglītības iestāde.

 

Pirmo reizi Sabilē cīnās karatisti no Latvijas, Lietuvas un Gruzijas klubiem

Šobrīd Kurzemes pusē uzplaukumu atkal piedzīvo karatē – ja pirms vairākiem gadiem Latvijas čempionātā piedalījās vairāki desmiti sportistu, tad nu pirmajās starptautiskajās sacensībās Sabilē jau gandrīz 300 dalībnieku, un vairums tieši no Latvijas.

"Sabiles ogas" iedvesmojas un apgūst jaunas zināšanas

Pirms neilga laika Kaltenē kādā ziemas vakarēšanā satikās “Sabiles ogas” un folkloras kopas “Talsi” dibinātāja Zigrīda Brāle. Un jau pirmajā mirklī radās abpusējas simpātijas. Zigrīdas kundzes jauneklīgums, mirdzošās acis un pozitīvais dzīves redzējums sabilniecēm ir kā medusmaize, tāpēc tikšanās sarunājušas vēlreiz – šoreiz jau Sabilē.

Talsu novada iedzīvotāji no nosalšanas paglābj suni

Jau vairāk nekā nedēļu Talsu novads sociālajos tīklos seko līdzi kāda suņa dzīvesstāstam. No nosalšanas Čapīti paglāba tikai iedzīvotāju nevienaldzība, kas nepadodoties vairāku dienu garumā suni meklēja. Šobrīd stāsts ir ar laimīgām beigām – suns ne tikai atradis jaunas mājas, bet tajā ģimene uzņēma arī Čapīša draugus kaķus – taču, sekojot suņa dzīves stāstam, pārmetumus šobrīd saņem Talsu novada pašvaldības Dzīvnieku patversme “Ausma”.

 

Latvijas sieviešu volejbola izlases treneris saliedē meitenes reģionos

Jau nepilnus divus gadus Latvijas sieviešu volejbola izlases galvenais treneris ir itālis. Lai sasniegtu mērķi, viņaprāt, nepietiek tikai strādāt ar pašu izlasi, bet arī jaunietēm reģionos. Tāpēc ik pa laikam Daniele Mario Kaprioti dodas tieši uz reģionu sporta skolām. Tā šonedēļ Talsos mācījās vairāku novadu sportistes un arī paši treneri, un itāļu temperaments treniņam piešķīra īpašu pozitīvismu un jaudu.

Talsu novadā sāk diskusiju par vairāku skolu reorganizāciju

Plānots, ka nākamajā mācību gadā nopietnas pārmaiņas skars vairākas Talsu novada izglītības iestādes. Gala lēmums gan vēl būs jāpieņem Talsu novada domes deputātiem, taču šobrīd notiek diskusija par vienas skolas likvidāciju un piecu reorganizāciju. Lai savu sāpi paustu skaļi, Mērsraga vidusskola organizēja zibakciju.

Talsos atgriežas Kurzemē lielākais zumbas pasākums

Jau otro gadu Talsos notiek Kurzemē lielākais Zumba deju pasākums, kurā uz vienas skatuves kāpj profesionāli instruktori ne tikai no Latvijas, bet arī Lietuvas un Somijas. Vairāk nekā divu stundu garumā jaudīgas mūzikas pavadībā dalībnieki bauda ritmu, deju atmosfēru un pat īsti nejūt, ka reizē arī intensīvi sporto.

 

Uz hokeja laukuma tiekas talsinieki un sporta žurnālisti

Nu jau neviens pat īsti vairs nezina, cik sena ir Talsu hokeja kluba tradīcija gadu noslēgt ar īpašu spēli, kurā talsinieki uz laukuma satiekas ar LTV Sporta studijas komandu. Sporta žurnālists Dāvids Ernštreits atzīst, ka kopā ar kolēģiem joprojām turpina reizi gadā braukt uz Talsiem, jo ļoti ciena to, ko dara Imants Ziediņš.

Alvis Lukša Ukrainai cīņā par brīvību palīdz no pirmās kara dienas

Latvietis Alvis Lukša Ukrainai cīņā par brīvību palīdz jau no pirmās kara dienas. Pirms pus gada viņš guva smagu ievainojumu, ko ārstē vēl šobrīd. Taču sirds viņam plīst pušu, jo gribas atpakaļ Ukrainā – palīdzēt cīņu biedriem apturēt ļaunumu. Karavīrs atzīst, ka redzējis, ko aiz sevis atstāj krievu armija, tāpēc negrib, lai tas izplatās tālāk pasaulē. Viņaprāt, par karu ir būtiski runāt, neļaut sabiedrībai aizmirst, jo vienaldzība ir lielākais grēks.

Lielākais sapnis - atrast zvanu draugu

Ja seniori vēl spēj tikt galā ar mājas soli, tad viņu sociālā izolētība ir ļoti augsta – savas mājas viņi praktiski neatstāj un labākajā gadījumā kontaktus uztur tikai ar tuvākajiem kaimiņiem. Svētku laikā kāda Talsu novada iedzīvotāja savai mazmeitai uzticēja ideju, kuras realizēšana, viņasprāt būtu lielākā dāvana. Viņasprāt, senioru ikdiena būtu laimīgāka, ja viņi savā starpā varētu kļūt par zvanu draugiem. Jo tam attālums nebūtu nekāds šķērslis.

 

Ziemassvētku izrādē māca atbildību pret dzīvniekiem

Ziemassvētku maratona laikā Latvijas Lauksaimniecības muzejs pārvērties par lauku sētu, kurā bērnus sagaida atraktīva izrāde “Noskumušais sunītis”. Tajā apvienojušies divi kaimiņi – Klaunu mājai bija ideja, bet nepietika rūmes, taču muzejam tās ir gana daudz.

Talsu Kristīgās vidusskolas audzēknes ideja noslēdzas ar 870 saldumu paciņām

Jau otro gadu kāda Talsu Kristīgās vidusskolas audzēkne Justīne Magdalēna Neimane izvēlas nevis saņemt dāvanas pati, bet tās sarūpēt bērniem Ukrainā. Meitenes ģimene ne mirkli nešaubījās, ka atbalstīs šo labdarības ideju, tad iesaistījās arī skola, un šobrīd akcija izaugusi līdz skolniecei neticamiem apjomiem. Vairāki simti Ziemassvētku paciņu jau šobrīd sasaiņotas, nogādātas Ventspilī un gaida došanos uz bērnu namu Ukrainas kara zonā.

Talsinieki izrāda interesi par drošas braukšanas konsultācijām

Laikapstākļi ziemā ir ļoti mainīgi, kas autobraucējiem uz ceļa liek būt vēl uzmanīgākiem. Drošai braukšanai ir tik daudz būtisku nianšu, un reizē svarīga ir autovadītāja pārliecība uz ceļa. Lai mudinātu autovadītājus pievērst lielāku uzmanību pašu spējām, rīcībai, kā arī spēkratu atbilstībai braukšanai ziemas apstākļos, CSDD arī šogad vairākās pilsētās rīko drošas braukšanas nodarbības. Arī talsinieki izmanto iespēju tikt pie ekspertu konsultācijām.

 

Ar Mariannas sapni Tiņģerē atklāj Ziemas parku

Otrajā adventē gaismas un skaņas saspēle Tiņģeres muižas parkā uzbūra šīs puses leģendas – kādreizējās muižas saimniecības vadītājas Mariannas sapni. Tas ļāva iztēloties, kā šeit savulaik tika sagaidīti Ziemassvētki un baudīti ziemas prieki.

Sabilē divas paralēlas izstādes šoziem veltītas leļļu pasaulei

Ziemassvētku laikā Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs nu jau tradicionāli ver durvis notikumiem, kur profesionālās mākslas darbi mijas un satiekas ar tādiem skaistiem, pielietojamiem un baudāmiem darinājumiem, kuru autori ir Talsu novada radošo jomu pārstāvji. Šīgada veikums un izstādes objekts ir lelles to dažādās izpausmēs un divās paralēlās izstādēs.

Ar savāktajiem ziedojumiem Sabiles aprūpes nams sagādās svētkus senioriem

Sabilē senioru aprūpes nams “Kalme” ir ļoti mīlēts un daudzu atbalstītāju apčubināts. Arī paši vecīši tur mīt mājīgā atmosfērā, un savu namu apsaimnieko gan tā darbinieki, gan paši iemītnieki, tāpēc viņi enerģiski īsteno vienu ideju pēc otras. Pērn ar uzvaru fotokonkursā un labdarības tirdziņā iegūtiem līdzekļiem seniori izdekorēja nama apkārtni, bet šogad viņi turpina vākt līdzekļus, lai svētkus uzburtu iekštelpās.

 

Jau 11 gadus Ekoskolas piedalās Rīcību dienās

Latvijā ir ap 200 ekoskolu, un tās regulāri piedalās dažādās aktivitātēs. Arī Rīcību dienu kampaņā, kuras sauklis šogad ir “Planēta pirmajā vietā!”. Katra skola izvēlējusies savus labos darbus, ko īsteno nedēļas, mēneša un cits pat gada garumā. TV9 Pakalni kolēģi paviesojās divās no septiņām Talsu novada ekoskolām.

Talsu pirmsskolas izglītības iestāde ar rotaļām bērnus ieinteresē eksperimentos

Talsu pirmsskolas izglītības iestāde “Zvaniņš” ir viena no Latvijas ekoskolām. Tā pagalmā šobrīd uzslieta neliela siltumnīca, kas brīžiem pārvēršas par īstu brīnumu vietu. Eksperimentu namiņā bērnus sagaida profesori, kas savu izskatu un lomas mēdz mainīt, bet viņu uzdevums ir rotaļīgā veidā bērnus ieinteresēt apgūt jaunas zināšanas un izprast vēl sarežģītas tēmas.

Talsu kinoteātrī atklāta varoņiem veltīta izstāde

Patriotu nedēļas laikā Talsu kinoteātrī atklāta fotogrāfa Reiņa Hofmaņa izstāde “Varoņi”. Tā gan nav veltīta Lāčplēšiem, lai gan, kas zina, visticamāk, arī šo varoņu vidū varētu atrast pa kādam Lāčplēsim. Fotogrāfs darbos iemūžina kospleja fenomenu jeb cilvēkus, kas pārģērbjas un iejūtas dažādos tēlos.

Talsiniece zīmē komiksus un citiem liek aizdomāties par dzīvi ar bailēm

Lai atgādinātu, ka ikviens vēlas atrast savu vietu pasaulē un justies pieņemts – arī tad, ja dzīvo ar garīga rakstura vai funkcionāliem traucējumiem; arī tad, ja nav vecāku, kas varētu sniegt nepieciešamo atbalstu – aizvadīts Labklājības ministrijas konkurss “Iekāp otra kurpēs”. Tas plašākai sabiedrībai atklājis talantīgu talsinieci, kura jau ir vairāku komisku autore.

Pirmo reizi Latvijā notiek piļu un muižu Restorānu nedēļa

Restorānu nedēļas nav jaunums – tās ik pa laikam vilina gardēžus uz dažādām pilsētām. Bet pirmo reizi uz šādu notikumu aicina arī Latvijas pilis un muižas, kas ļauj izbaudīt šefpavāru īpaši gatavotu rudens maltīti un reizē izjust senatnes burvību vēsturiskā interjerā. Restorānu nedēļai pievienojusies arī viena no Talsu novada muižām, turklāt, vēl akcijai nenoslēdzoties, tā jau nolēmusi Restorānu nedēļu pagarināt.

Sabilē skaņas horeogrāfiju bauda aizsietām acīm

Aizverot acis, vari vairāk ieraudzīt, ieiet dziļāk sevī un skaņā – tā saka dejas izrādes “Labra nams” autori jeb mākslinieku apvienība “IevaKrish” (Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants). Skaņas horeogrāfiju skatītāji bauda ar aizvērtām acīm, un tā piemērota jebkuram cilvēkam, neatkarīgi no apmeklētāja redzes kvalitātes. Par to nedēļas nogalē varēja pārliecināties arī Sabiles Mākslas, kultūras un tūrisma centra apmeklētāji.

Talsu novada muzejs sāk jaunu Vārdu spēli

Šogad nozīmīga simtgade ne tikai Talsu novada muzejam, bet 170 arī valodniekam Kārlim Mīlenbaham. Turklāt muzejs taču atrodas Mīlenbaha ielā, tāpēc jubileju gads ir īstais brīdis, kad sākt jaunu vārdu spēli. Tajā piedalījās divas komandas no Stendes un Pūņu pamatskolām, un, redzot, cik interesanti jaunieši darbojas, spēle, visticamāk, muzeja piedāvājumā būs uz palikšanu.

Mārtiņos apgūst pirmo tirgošanās pieredzi un palīdz labdarībai

Mārtiņdiena Talsu Valsts ģimnāzijā bija ļoti darbīga – tajā notika pat divi tirdziņi, kuros varēja atrast tik dažādas lietas, sākot no uzreiz apēdamiem gardumiem līdz pat Ziemassvētku dāvanām. Īpašus šos svētkus padarīja arī Talsu Valsts ģimnāzijas skolniece, kura kopā ar savu brīvprātīgo komandu, radošajās aktivitātēs vāca līdzekļus Siltas zupas izsniegšanas punktam.

Pirmo reizi Leģendu nakts notiek arī Ģipkas muižā

Ģipkas muiža pirmo gadu kļuvusi par Latvijas Piļu un muižu asociācijas dalībnieci, tāpēc pirmo reizi tā aicināja viesus ciemos Leģendu naktī. Tā kā muiža interesentiem vēl sveša, aicinājums saņēma necerēti lielu atsaucību.

Pedagogiem atgādina par prieka nozīmi darbā

Šonedēļ pedagogi jau atgriezušies skolā, bet pagājušās nedēļas vidū viņiem bija iespēja smelties iedvesmu un prieku pedagogu konferencē. Tā Talsu Valsts ģimnāzijā notiek jau trešo gadu.

Kolkā aizvadītas sacensības jūras makšķerēšanā no krasta

Ziemeļkurzemes piekrastē aizvadīta Kolkas makšķernieku kluba kausa izcīņa jūras makšķerēšanā no krasta. Tās ir Latvijā otras lielākās sacensības, kurās šoreiz 160 sportistu sacentās par labākiem bušu lomiem. Ir būtiskas gan prasmes, gan ieguldītais darbs sacensībās un veiksme sektoru izlozē, taču šoreiz tas viss bija lieks dabas priekšā – sportisti mājās devās ar rekordmaziem lomiem.

Vandzenē salido vokālie ansambļi

Šopavasar Laidzes BLPC vokālais ansamblis “Puķuzirnis” nosvinēja 15.jubileju, bet nedēļas nogalē dāmas atkal tika pie krāšņiem ziediem un ciemiņiem. Jo tieši “Puķuzirnis” šogad rīkoja vokālo ansambļu salidojumu, kurā satikās kolektīvi no Talsu, Tukuma un Ventspils novadiem.

Talsu Valsts ģimnāzijā mazais bizness satiekas ar lielo

Šobrīd jau sācies rudens brīvlaiks, bet pirms tā vēl skolēniem nopietns pārbaudījums – prezentēt sava biznesa ideju un parādīt pirmos prototipus. Tas ļāva Talsu Valsts ģimnāzijā satikties mazajam un lielajam biznesam jeb jauniešu idejas nodot jau pieredzējušu uzņēmēju vērtējumam.

Tiņģeres muižā svin Dārza svētkus

Tiņģeres Muiža savulaik daudzināta kā viena no skaistākajām Kurzemē – izcila pērle ar pasaules elpu. Pirms dažiem gadiem tiņģernieki aizsākuši ideju par medību sezonas dārza svētkiem, un galu galā medīt taču var tik daudz ko – ne tikai zvērus.

Rudens noskaņā izrādes turpinās Mārtiņa Vilsona verandā

Aktiera Mārtiņa Vilsona dzejas izrādes ir izpelnījušās skatītāju mīlestību visā Latvijā. Tās notiek aktiera piejūras mājas verandā Upesgrīvā – mājas teātra atmosfērā –, šobrīd ar īpašu rudens šarmu. Jaunākajā muzikālajā dzejas izrādē “Mīlestības gads” aktieris apvienojis Aleksandra Čaka dzeju un Nika Matvejeva mūziku, dāvinot šo darbu dzimšanas dienā mūžībā aizgājušajam draugam.

Ļoti dubļaini Sabile noslēdzas "Stirnu buka" desmit jubilejas sezona

Šogad ir taku skrējiena “Stirnu buks” desmitās jubilejas sezona, un tā nupat noslēdzās Sabilē. Tam bija jābūt pasakaini skaistam skrējienam Abavas senlejā, taču dabai bija citi plāni – tā jubilejas noslēgumā sarūpēja pamatīgu lietu un dubļus. “Stirnu buks” jau noslēdzies, bet vēl līdz 4.novembrim Sabiles Mākslas, kultūras un tūrisma centrā apskatāma taku skrējienam veltīta izstāde.

Zvejnieki vēlreiz aktualizē roņu problēmu

Pirms dažām dienām Kaltenē pulcējās Latvijas Zvejnieku federācija, aktīvākie un lielākie piekrastes zvejas uzņēmumi, kam pieredze ne tikai praktiskajā darbā, bet arī zivjsaimniecības politikas veidošanā. Lai gan sākotnēji šķita, ka asākās diskusijas būs par kvotu samazināšanu, tomēr visvairāk zvejnieki aizsvilās, runājot par roņu nodarīto postu.

Ar kampaņu mēģina apturēt mobingu skolās

Deviņi no desmit bērniem skolā tiek apcelti vai redz, kā mobingu piedzīvo citi – tik šokējoši ir šovasar veiktās aptaujas dati. Šobrīd aizsākusies kampaņa “Apturēsim mobingu skolās!”, kas mēģinās attīstīt un pilnveidot jauniešu sociāli emocionālās prasmes. Un viena no nodarbībām notikusi arī Pastendes pamatskolā.

Ar pastaigu arhitekta pavadībā noslēdzas aktīvā tūrisma sezona

Sabile ir šarmanta Kurzemes mazpilsēta, un laiku pa laikam arī paši vietējie to iepazīst vēl vairāk dažādu gidu pavadībā. Šoreiz ar pastaigu noslēdzas aktīvā tūrisma sezona Sabilē, un tās gids šoreiz netipisks – arhitekts Andis Alksniņš.

Talsu novada mākslas skolu audzēkņi gleznās vizualizē mūziku

Talsu novada jaunajiem māksliniekiem nedēļa sākusies ļoti interesanti – ar izaicinājumu piedalīties mākslas festivālā “Zīmējam mūziku”. Tās idejas autore ir Valdemārpils Mūzikas un mākslas skola, un, klausoties tās audzēkņu izpildītajos skaņdarbos, mākslas darbos savas sajūtas ietērpa septiņu skolu bērni un jaunieši.

Talsu Tautas namu pārdēvēs par Talsu Kultūras centru

Reorganizējot Talsu novada Kultūras un sporta attīstības nodaļu, Talsu Tautas nama funkcijas kļūs plašākas. Tāpēc Talsu novada dome nolēmusi, ka Talsu Tautas nams kā iestāde turpmāk sauksies Talsu Kultūras centrs. Pret nosaukuma maiņu gan iebilst daļa iedzīvotāju, kas sākuši vākt parakstu.

Mājas kafejnīcu dienas – ekskursija un bauda vēderam

Vasara Talsu novadā noslēdzās ar trim garšīgām nedēļas nogalēm. Divas jau aiz muguras, bet priekšā vēl izēšanās Lībiešu krastā un Dundagas apkārtnē, bet otrā Mājas kafejnīcu nedēļa piederēja Ziemeļkurzemes piekrastei, kas aizveda bagātīgā garšas piedzīvojumā.

Stendē norisinās 6. Nacionālā Kausa posms motokrosā

10. septembra svētdiena Stendē nebija no klusajām un mierīgajām – Stendes mototrasē visas dienas garumā norisinājās 6. Nacionālā Kausa posms motokrosā, pulcējot lērumu dalībniekus un skatītājus piedalīties un vērot spraigas un aizraujošas sacensības.

Sabilnieki iepazīst Abavas senlejas vērtības

Mežs ir skaists visos gadalaikos, un pat lietainam laikam ir savs šarms – par to nedēļas nogalē varēja pārliecināties tie, kuri no lietus nenobijās un devās iepazīt Abavas senlejas vērtības.

Talsu novadā ierodas Eiropas labākie disku golfa spēlētāji

Eiropas čempionāta posms disku golfā Talsu novadā pirmo reizi notika jau pērn, un, redzot talsinieku spējas un aizrautību, čempionāta rīkotāji solīja atgriezties. Solījumu viņi izpildīja, un šoreiz atgriezās jau ar augstāka līmeņa spēlētājiem.

Talsos atklāta pirmā latviešu un islandiešu mākslinieku kopizstāde

Talsu kinoteātris “Auseklis” ir vieta ne tikai kino baudījumam, bet arī mākslas telpa. Tās jaunākajai izstādei ir neparasta forma, interesanta ideja un pirmais latviešu mākslinieces un viņas islandiešu kolēģa kopdarbs – radīts speciāli Talsu kinoteātrim. Tas ir stāsts par cilvēka iekšām, kas reizēm mums pasaka priekšā vairāk nekā prāts.

Sabile vēsturiskās pastkartēs, laikmetīgās fotogrāfijās un nākotnes vīzijās

Vēstures lokos Sabile gan postīta, gan uzbūvēta no jauna. Fotogrāfija ir bijis formāts, kā iemūžināt pilsētvides attīstību, notikumus un arī tās iedzīvotājus. Šobrīd sabilnieki Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā atklājuši izstādi “Pilsētvides pieturpunkti”, lai ar vēsturisko un mūsdienu Sabiles pilsētas attēlu izlasi raisītu diskusijas par aizgājušo laikmetu un nākotnes Sabili.

Dundagā atver otro pārtikas pakomātu Latvijā

Latvijā ir attīstīts pakomātu tīkls, taču mazajiem pārtikas ražotājiem un zemniekiem nereti savu produkciju reģionos uz citām pilsētām nogādāt sarežģīti. Tāpēc sāk īstenoties pārtikas pakomāta ideja, kurā palīdzēt precei nokļūt pie pircēja, var ikviens, kuram ir vēlme un transports. Nupat otro pārtikas pakomātu atvērusi Dundaga Talsu novadā, taču idejas autoriem priekšā vēl daudz stāstīšanas darbu, jo konceptu un ieguvumu pagaidām izprot maz cilvēku.

Talsu pamatskola matemātikas stundās izmanto numikonus

Apgūt skaitļu pasauli, rēķināšanu un saskatīt sakarības, šodienas skolēniem ir ļoti sarežģīti. Lai bērniem palīdzētu, Talsu pamatskola izmanto numikonus, kas ir Oksfordā radīta mācību metode. Talsu pamatskola šobrīd jau redz sava darba augļus, un ieguvuši sertifikātu, lai apmācīt varētu citus pedagogus.

Pakalni aizrīb līdz pat Spārei

Nupat Talsu pakalniem jaudu piešķīla pasākuma «Pakalni rīb» ceturtā jubileja. Un jau tradicionāli kopīgo satikšanos papildināja sportiskas moto aktivitātes Spāres muižā.

Sabilē meklē sevi un savas ģimenes saknes

Ik katrs Starptautiskās mākslinieku rezidences „Pedvāle” mākslinieks ir interesants, tomēr viņu vidū ir arī vairākas pērles. Augustā nedēļu Pedvālē pavadīja emet ezell, kam būšana Sabilē bija ļoti, ļoti īpaša. Kad emet ģimeni deportēja uz Sibīriju, tā salūza līdz ar citām ebreju ģimenēm, pat vairākās paaudzēs, un mākslinieks ir pirmais izdevies šeit atgriezties.

Uz Lībiešu krastu atceļo zaļbaltzilajam karogam veltīta izrāde

Lībiešiem šis patiešām nozīmīgs gads, tāpēc arī Līvu svētki šoreiz tika svinēti vairāku dienu garumā. Un piektdienas vakarā uz Mazirbi atceļoja muzikāli vēsturisks ekskurss pa lībiešu karoga pēdām “Līvõd Vērmõd” jeb “Lībiešu krāsas”.

Ar Līvu svētkiem lībiešiem tik nozīmīgais gads sasniedz kulmināciju

Lībiešiem šis ir ļoti nozīmīgs gads. Tas ne tikai pirmo reizi aizvadīts Lībiešu mantojuma gada zīmē, bet atzīmējam arī Līvu savienības un karoga simtgadi. Nozīmīgi notikumi seko viens aiz otra, bet ar Līvu svētkiem sasniegta to kulminācija. Lai parādītu, ka lībiešu kultūra un vēsture mums nozīmīga, svētkos klātesošs vēlējās būt arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Pedvāles mākslas parkā atgriezies tēlnieku simpozijs

Tēlnieku simpoziji Pedvālē nav nekāds jaunums, taču nu tas atgriezies pēc vairāku gadu pārtraukuma. Lai radītu, parādītu interesentiem, ko no akmens var izveidot, kāds domu gājiens ir māksliniekiem no dažādām valstīm, un turpinātu veidot mākslas parka stāstu. Bez simpozija darbiem Pedvāle ieguvusi vēl četrus mākslas darbus, kas papildinās ainavu un kolekciju.

Grāmatu mīļi dodas iepazīt novada dārzus

Talsu galvenās bibliotēkas “Grāmatu mīļi” augustu noslēguši ar kādu jaunu aktivitāti. Kopā ar saviem lasītājiem tā devusies apskatīt četrus novada dārzus.

 

Pateicību saņem izcilākie Talsu novada skolēni

Sācies skolēnu vasaras brīvlaiks. 150 Talsu novada bērniem un jauniešiem tas sācies priecīgāk, jo viņi saņēmuši atzinību un pateicību par saviem izcilajiem sasniegumiem.

Noslēgušās dinamiskās šķēpmešanas sacensības “Talsu šķēpi ‘23”

31. maijā Talsu 2. vidusskolas sporta laukums bija pilns ar šķēpmetējiem – gan mājiniekiem, gan viesiem no citām Latvijas pilsētām, kā arī Lielbritānijas, Itālijas un Dienvidāfrikas, lai piedalītos nu jau ikgadējās “Talsu šķēpi ‘23” sacensībās. 2023. gada vasaras sezona tika iesākta ne tikai ar spraigu un azartisku sniegumu no sportistiem, bet arī ar bīstamu, bet vēsturisku notikumu, kas šķēps ielidoja skatītāju pūlī.

 

Latvijas un Vācijas mākslinieces Pedvālē tiekas uz jaunu koprades procesu

Micēlijs ir sēņu pasaules smalkā, neredzamā daļa, kas plešas un attīstās bezgalīgos sazarojumos, vienlaikus esot daļai no vienota veseluma. Līdzīgi darbojas arī Latvijas un Vācijas mākslinieču tīklojums “Micēlija” (Mycelia), kas septembrī tiekas uz jaunu koprades procesu. Ieskatu līdzšinējā mākslinieču darbībā šobrīd var gūt izstādē “Micēlija. Tīklojums”.

Startptautiskā izstādē rakstaini cimdi pārtop par mežu

Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadadienu bagātīgi svin visa Latvija. Viens no svētkus pavadošajiem starptautiska mēroga notikumiem ir Talsu novadā – rokdarbnieces no dažādām valstīm un kultūrām darinājušas rakstainus goda cimdus, savijot kopā tradīcijas un jaunradi.

Strazdes audējas pēc ugunsgrēka iesākto darbu pārvērš vides objektā

Uguns nopostīja Strazdes audēju aužammāju, un sāpēm pāri tikt viņām ļauj tieši kopējais darbs. Tāpēc šobrīd, kā atzīst pašas audējas, viņas auž kā badā būtu bijušas. Un Strazdes muižas parkā tapis jauns vides objekts – labirints, kas izveidots no 65 metru gariem grīdas celiņiem. Jo tieši tikpat gadu ir arī pašam audēju kolektīvam. Jaunais vides objekts veidots ar Talsu novada pašvaldības Kultūras un tūrisma projektu konkursa atbalstu.

Latvijā pirmo reizi aizvadīts Somugru filmu festivāls

Pirmo reizi Latvijā aizvadīts Somugru filmu festivāls. Līvu karoga simtgade ir viens no iemesliem, kāpēc festivāla rīkotāji Mazirbi izvēlējušies kā ideālu vietu pasākumam. Šī bija Somugru festivāla desmitā jubileja, un to papildināja vēsturiskā mantojuma iedvesmotas darbnīcas.

Mērsragā par jauna konkursa patronesi kļūst dziedātāja Margarita Vilcāne

Nedēļas nogalē savus svētkus aizvadīja Mērsraga pagasts, un tos vēsturiskus padarīja pirmais vokālās mūzikas konkurss «Jūra, jūra vien». Nosaukumu veido vārdi no tik populārās dziesmas «Baltā saule», tāpēc tikai loģiski, ka kļūt par konkursa patronesi uzrunāta dziedātāja Margarita Vilcāne, kura jau vairākus dzīvo Upesgrīvā.

Mazie talsinieki apgūst pirmos vārdus lībiešu valodā

Lībiešu krasts Talsiem ir ļoti tuvu, tomēr lībiešu valoda tur salīdzinoši sveša. Šonedēļ četru dienu garumā bērnus “Lībiešiem pa pēdām” aicina doties Talsu Galvenās bibliotēkas Bērnu nodaļa. Lai daži mazie godīgi atzīst, ka piedalīties lika mammas un sākumā uz interesantu nedēļu nav cerējuši, tomēr jaunā valoda, ko viņiem mācīja lībietis Jānis Mednis, bijis aizraujošs vasaras piedzīvojums.

Rojā pirmais pusmaratons nākamgad plāno kļūt par starptautisku notikumu

Jau vairāk nekā desmit gadus reizi nedēļā rojenieki satiekas savā stadionā, lai 30 minūšu garumā vienotos kopējam skrējienam. Šobrīd «Rojas apļi» sanāk arī kā sava veida treniņš Rojas pusmaratona festivālam, kas notiks 8.jūlijā. Lai gan tas notiks pirmo reizi, organizatori jau sapņo drosmīgi – paredzēts, ka nākamgad Rojas pusmaratons būs jau starptautisks notikums.

Vairāku dienu garumā Talsu novada muzejs svin 100. jubileju

Simtgades notikumi Talsu novada muzejs vēl turpināsies visu gadu, bet pagājušajā nedēļā svinības sasniedza kulmināciju. Ne visi gan mierā ar šodienas muzeju, un svētku reizē to nebaidījās atklāt arī publiski. Ir arī pretēji viedokļi, kas uzskata, ka Talsu novada muzejs šobrīd uzņem apgriezienus un piesaista publiku, kas iepriekš uz muzeju nav nākusi.

Sausuma postījumi lauksaimniecībai turpinās

Lai gan pēdējā nedēļas nogale bija salīdzinoši vēsāka un pāris lietus mākoņus un piles atnesa, sausums joprojām nav īsti atkāpies. Kurzemē lauksaimnieki šogad cieš no spēcīgākajiem sausuma postījumiem – izdegušas ganības, nīkuļojoši labības lauki un zeme joprojām ar vairākus centimetrus platām plaisām, Talsu novadā tāds īsts lietus nav bijis jau gandrīz divus mēnešus.

20.reizi pasniedz Pastariņa prēmiju bērnu grāmatu autoriem

Latvijā ir ļoti maz balvu, ko pasniedz tieši bērnu grāmatu autoriem. Viena no retajām vietām ir Talsu novada Rojas pagasts. Pastariņa prēmija ir balva ar senu vēsturi. Turklāt, ja pierasts, ka reģionos prēmijas parasti saņem vietējie cilvēki, tad jau 20.reizi rojnieki sumina visā Latvijā izdotu grāmatu autorus.

Pēc diriģentes aiziešanas Mūžībā, koris tomēr piepilda sapni par svētkiem

Pagājušā gada nogalē Mūžībā aizgāja Talsu novadā tik ļoti mīlētā diriģente Baiba Veismane-Rezonga. Līdz ar viņu gandrīz arī Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu kora sapnis pirmo reizi doties ceļā uz Dziesmu un deju svētkiem. Tomēr visiem kopā un ar papildspēkiem, viņiem tas būs izdevies.

Pirmo reizi satiekas Talsiem īpašā teātra studija

Šogad aprit 30 kopš pirmās Talsu Valsts ģimnāzijas teātra studijas TE izrādes. Savulaik šī studija bija īpašs teātra notikums un daudzus radošos jauniešus kā magnēts vilka pievienoties piedzīvojumam. Studija vairs neeksistē, taču pirmo reizi tās kādreizējie dalībnieki satikās kopīgā salidojumā – daļa no viņiem nu jau kā profesionāli teātra cilvēki.

Dižmāras tirgus krāšņi noslēdzas ar modes skati

Šovasar “Elvīra Korfs šūšanas un hobiju akadēmijas” dāmas papildina vairākus pasākumus, bet Dižmāras tirgū ar trim iznācieniem varēja baudīt pašu dalībnieču dizainētos un šūtos tērpus.

Jaunos florbolistus motivē panākumus guvušie sportisti

Jau vairākus gadus Talsos notiek Arta Raituma Florbola skolas nometne. Pēc Latvijas vēsturiskās uzvaras hokejā tā šogad ļoti motivējoša, jo jaunieši citām acīm skatās uz sportu, un jaunos florbolistus arī ieradušies iedvesmot jau panākumus guvušie sportisti.

Talsu novada muzejs uzsācis baznīcu apsekošanu

Talsu novadam ir ideja izveidot šai pusē nebijušu Kultūras pieminekļu informācijas centru, kas būs palīgs šodienas un nākotnes pētniekiem, studentiem, ceļotājiem vai vienkāršiem interesentiem, kuri par baznīcām, muižām, bākām un citām vērtībām gribēs uzzināt vairāk. Ideja ir tikai sākumposmā, bet pirmos soļus jau sper Talsu novada muzejs, kas devies apsekot novada dievnamus.

Jau otro gadu Tiņģeres muiža dzejas dienas velta īpašai leģendai

Dzejas mēnesim piestāv romantika, bet muižām – nostāsti par mīlestību. Arī Tiņģeres muižai Talsu novadā, ko apvij vairāki, arī traģiski mīlas stāsti. Viens no tiem ir stāsts par Mariannu, kuras mistiskā un īpašā klātbūtne vēl šodien jūtama Tiņģeres muižā. To apspēlējot, savas dzejas dienas vietējie svin tieši Mariannas vārda dienā.

Talsu novadā aizvadīti pirmie Mini rožu svētki

Vasaras pilnbriedā rožu svētki Latvijā ir ļoti populāri, bet Talsu novadam tie līdz šim bija gājuši secen. Pirmo reizi tos sarīkojis kempings “Veccepļi”, kas gan tos nodēvējis par Mini rožu svētkiem. Tā bija ne tikai vieta, kur priecēt acis rožu krāšņumā, bet finansiāli arī atbalstīt ukraiņus, kas patvērumu raduši Latvijā.

Talsi atsāk Spānijas kailgliemežu lasīšanas talkas

Vilkmuižas ezers Talsos ir Spānijas kailgliemežu paradīze. Tieši tāpēc pērn talsinieki to izvēlējās par pirmo kopīgās talkas vietu. Un šogad to daudzums ir būtiski samazinājies. Tiesa gan, to vēl ir gana daudz un metodes tiek izmantotas vairākas, tomēr talsinieki sapratuši talku nozīmību. Tāpēc šovasar atsākusies talku sezona, un šoreiz brīvprātīgie dodas palīgā privātmāju rajonam.

Balgales pagasta Dursupē norisinās Jātnieku svētki

Zirgi, šķēršļu pārvarēšana ar odziņu, dažādas radošās darbnīcas, tirgotāji un izklaides visas dienas garumā – tā 27. augusta dienu no agra rīta līdz pat vakaram varēja pavadīt Dursupē, Jātnieku svētkos, kas pulcēja dalībniekus no visas Latvijas.

Stendē aizvadīts Latvijas kausa posms Cross Country sacensībās

11. jūnijā jau no paša rīta Stende dun no motociklu un kvadraciklu motoru skaņām. Jau astoto gadu pēc kārtas visas dienas garumā šeit notiek Cross Country sacensības motosportā gan motocikliem, gan kvadracikliem.

Žūrija vērtē Talsu novada amatierteātrus

Bez plašā notikumu piedāvājuma nedēļas nogalē, teātra cienītājiem bija iespēja baudīt Talsu novada izrāžu karuseli Lubes un Pastendes kultūras namos. Deviņu Talsu amatierteātru sniegumu vērtēja žūrija.

Talsos pieejami uztura speciālistes pakalpojumi

Klāt ir pavasaris, kad enerģijas parādās vairāk, un dīgst arī pirmie zaļumi. Tas ir laiks, kad veselīgu dzīvesveidu uzsākt vieglāk. Un tam šobrīd Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē palīdz arī jaunā uztura speciāliste.

Jaunos florbolistus motivē panākumus guvušie sportisti

Jau vairākus gadus Talsos notiek Arta Raituma Florbola skolas nometne. Pēc Latvijas vēsturiskās uzvaras hokejā tā šogad ļoti motivējoša, jo jaunieši citām acīm skatās uz sportu, un jaunos florbolistus arī ieradušies iedvesmot jau panākumus guvušie sportisti.

Talsu novada muzejs uzsācis baznīcu apsekošanu

Talsu novadam ir ideja izveidot šai pusē nebijušu Kultūras pieminekļu informācijas centru, kas būs palīgs šodienas un nākotnes pētniekiem, studentiem, ceļotājiem vai vienkāršiem interesentiem, kuri par baznīcām, muižām, bākām un citām vērtībām gribēs uzzināt vairāk. Ideja ir tikai sākumposmā, bet pirmos soļus jau sper Talsu novada muzejs, kas devies apsekot novada dievnamus.

"9 pakalni - 9 jautājumi"

Kolektīvi gatavojas skatēm un Dziesmu un deju svētkiem

Atlikušas 95 dienas līdz Rīgu pieskandinās Dziesmu un deju svētki! Talsu novadu svētkos pārstāvēs vairāk nekā astoņi simti dalībnieku, vecumā no sešiem līdz 89 gadiem. Un tieši šonedēļ priekšā atbildīgās skates deju kolektīviem, un pēc dažām nedēļām arī koriem.

Pavasara tradīcija aizsāk lībiešu jauno gadu

Lībieši jaunu gadu sāk nevis 1.janvārī, bet pavasarī – dienā, kad viņi aicina putnus mosties un celties augšā. Bet šogad ar dziesmu par tšītšor jeb čičorputniem ieskandināta Lībiešu mantojuma diena jeb viens no centrālajiem Lībiešu mantojuma gada notikumiem.

Veselības veicināšanas projekts Talsu novadā turpināsies līdz gada beigām

Sportot un kustēties gribētājiem regulāri ir iespēja izmēģināt un piedalīties dažādās bezmaksas sporta nodarbībās. Šoreiz projektā “9 pakalni – 9 jautājumi” pētām, vai iedzīvotāji to izmanto un kāda ir viņu motivācija.

Observatorijā “Lielzeltiņi” ikvienam iespēja tuvāk vērot debesu ķermeņus

Vērot zvaigznes un iepazīt gan tuvākus, gan tālākus debesu ķermeņus jau vairākus gadus iespējams Talsu novada Balgales pagasta “Lielzeltiņu” observatorijā, kur saimnieko Sergejs Kļimanskis ar ģimeni. Šis gads jau paspējis paspīdēt ar vairākām spožām debesu parādībām – tikko debesis vairākus vakarus iekrāsoja ziemeļblāzmas, un februāra sākumā zemei pietuvojās komēta C2022 E3 (ZTF).

Sabiles jaunieši mācās no profesionāliem māksliniekiem

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs ir kļuvis par magnētu, kas pievelk ne tikai tūristus, bet ir interesants arī māksliniekiem un mūziķiem. Savukārt, skolēni un studenti to uztver kā iedvesmas vietu, kur radīt savu mākslu. Tā šobrīd, izmantojot jaunākās izstādes darbus, savas kompozīcijas veidos un vēlāk izstādīs kopā ar profesionālas mākslinieces darbiem Sabiles Mūzikas un mākslas skolas bērni.

Atjaunojamā enerģija Talsos attīstās – vislielākā interese par saules paneļiem

Laikā, kad elektroenerģijas cenas ir mainīgas un solās tikai paaugstināties, kā arī klimata izmaiņu un vides saudzēšanas apsvērumu vadīti, arvien vairāk iedzīvotāji izrāda interesi par atjaunojamo un alternatīvo enerģijas veidu izmantošanu arī savās mājsaimniecībās.

Vakcinācijas aktivitāte samazinājusies

Lai arī Covid19 izplatība Latvijā nu jau kļuvusi krietni piezemētāka un arī draudi, ka mūs pavasarī varētu sasniegt jauns saslimšanas vilnis nav pamatoti un šobrīd vēl paredzami, jautājums par vakcināciju un tās nepieciešamību joprojām ir sabiedrībā aktuāls.

Rojas jauniešus aizrauj jaunas zināšanas ģeogrāfijā

“Es neesmu saticis nevienu netalantīgu jaunieti,” tā saka Rojas vidusskolas skolotājs Gaidis Riekstiņš-Maure. Jaunieši viņam aizrautīgi seko, jo teorētiskās zināšanas skolā viņš ļoti daudz kombinē ar praktisko darbu dabā. Rojas vidusskola ir vienīgā Talsu novada skola, kura ar panākumiem piedalās Jauno ģeogrāfu skolā Rīgā. Jaunieši to dara nepiespiesti, aizrautīgi un nākotnē vēlas sekot sava skolotāja paraugam – būt par iedvesmu citiem.

“Rojas pērle” palīdz ukraiņu draugiem iesakņoties Latvijā

“Rojas pērle” ir viena no Talsu novada viesnīcām. Kopš kara sākuma tā nav atvērusi durvis tūristiem, jo brīdī, kad Ukrainas civiliedzīvotāji sāka ierasties Latvijā, Sanitai un Naurim Graudiņiem bija skaidrs, ka viesnīca kļūs par patvēruma vietu ukraiņiem. Un tāda tā būs līdz pat pēdējai kara dienai.

Auto modelīši cīnās par “Talsu kausu 2023”

Par Talsu kausu auto modelīšu sacensībās Talsu bērnu un jauniešu centrā cīnījās ap 30 dalībnieku. Sākotnēji bija paredzēts vairāk, taču veselības un transporta problēmas izdarīja korekcijas. Sacensību garu tas nemazināja, bērni un jaunieši sacentās divās vecuma grupās un trīs klasēs.

Lauksaimnieki neapmierināti, ka atjaunot nāksies ilggadējos zālājus

Šobrīd pa visu Latviju ceļo reģionālie semināri, kuros lauksaimniekiem ir iespēja izzināt un izprast izmaiņas atbalsta maksājumos. Semināros vislielākā neapmierinātība izskan par zālājiem, kurus, iespējams, lauksaimniekiem nāksies atjaunot.

Talsiniekus daiļslidošanā ieinteresē sportiste no Zviedrijas

Talsiem neierastus treniņus divas dienas varēja aizvadīt daiļslidošanas interesenti, jo uz pavisam neilgu brīdi Latvijā bija ieradusies daiļslidošanas trenere no Zviedrijas. To izmantoja ne tikai tie, kuriem ir sapnis graciozi slīdēt pa ledu kā daiļslidošanas profesionāļiem, bet prasmes un knifus apguva arī hokejisti.

Covid-19 vilni šajā pavasarī vēl grūti prognozēt

Pie situācijas ar Covid-19 infekciju sabiedrība nu jau ir pieradusi. Tomēr tuvojoties pavasarim, kas zināms kā gadalaiks, kam raksturīgas dažādu saslimšanu uzliesmojumi, vai iedzīvotājiem jāgatavojas, ka arī Covid-19 pandēmija varētu pastiprināties ar jaunu vilni?

Par klimata pārmaiņām jādomā arī Talsu novadā

Klimata izmaiņas ir nopietna globāla rakstura tēma, kas skar ikvienu, tomēr nereti katram zemes stūrim ir sava specifika. Arī Talsu novada iedzīvotāji saskaras ar izmaiņām laika apstākļos, ziemas kļūs mainīgas un neparedzamas un pēdējās vasaras bijušas karstuma viļņiem pilnas

Balttour šogad galveno akcentu liek uz jaunumiem nozarē

“Balttour” ir tūrisma nozares svētki, un pēc pandēmijas pārtraukuma tie visbeidzot atgriezušies. Trīs dienu garumā tajā piedalījās arī Talsu novada tūrisma ļaudis, kas šoreiz akcentus lika uz interesantiem jaunumiem.

Dundagā top otrais pārtikas pakomāts Latvijā

Janvāra vidū Āgenskalnā vēra durvis pirmais pārtikas pakomāts. Šobrīd sarosījušies Dundagas mājražotāji un uzņēmēji, lai tieši viņi kļūtu par otrajiem Latvijā, kas turpinātu pārtikas pakomāta ideju. Tas ļaus uzņēmējiem ietaupīt resursus, paplašināt klientu tīklu un produkcijai nonākt tur, kur šobrīd ir neiespējami vai ļoti dārgi.

Cīnās par Sabiles posteņa saglabāšanu

18 mazāk noslogoto posteņu darbību Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests apturēja līdz gada nogalei. Viens no tiem bija Sabilē, un šobrīd nolemts jau nākamnedēļ to slēgt pavisam. Cerot tomēr uz pozitīvu rezultātu, šodien aicinājumu atbildīgajām amatpersonām nosūtīja Talsu novada domes deputāti.

Jau gadu Latvijā darbojas depozīta sistēma

Jau gadu Latvijā darbojas depozīta punkti. Šoreiz projektā “9 pakalni – 9 jautājumi” interesējamies, kā šī sistēma Latvijā ir iedzīvojusies, un kā ar to sadzīvo paši veikali.

Talsu uzņēmēji nedzīvo ar “filiāles sajūtu”

Jau gandrīz pusotru gadu Talsos nav sava biznesa inkubatora, bet talsinieki kļuvuši par Kuldīgas biznesa inkubatora atbalsta vienību. Lai gan fiziski Talsos telpas un darbinieku ir mazāk, talsinieki atzīst, ka nejūtas kā “mazais brālis”, bet tieši otrādi – pandēmijas laikā iegūtā attālinātā darba pieredze ļaujot jaunajiem uzņēmējiem divu novadu apvienošanos uztvert kā bonusu.

Talsu novada uzņēmēji vērtē aizvadīto gadu

Aizvadītais gads Talsu novada uzņēmējiem bijis izaicinājumu pilns. Covid-19 pandēmija, Krievijas iebrukums Ukrainā, materiālu trūkums, inflācija un energoresursu krīze. Tā ir tikai aisberga redzamā daļa, un ikvienas nozares uzņēmums drīzumā cer sajust stabilitāti, lai turpinātu attīstīties.

Dzīvnieku patversmes izjūt globālo nemieru un pandēmijas sekas

Ziemassvētku gaidīšanas periods nereti tiek uzskatīts arī par labdarības laiku, kad cilvēki vēlas palīdzēt tiem, kam dzīvē nav veicies. Tomēr, šogad, gan globālo nemieru, gan pandēmijas rezultātā situācija labdarības un ziedojumu ziņā ir mazliet citāda. To izjūt arī organizācijas, kas ikdienā rūpējas par dzīvniekiem.

Labdarība Talsu novadā tiek turēta augstā vērtē

Ziemassvētki jau tradicionāli ir laiks, kad sirdis vairāk atveram labdarībai. Tas ir fakts, taču labdarības organizācijas novērojušas, ka pēdējos gados ir mainījusies tendence, un ziedot esam sākuši arī citās sezonās.

Talsu novadā ir vairāki perspektīvi sporta veidi

Talsu pilsētā un novadā sports ir viens no aktuālākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem. Tomēr, laikā kad viss ir mainīgs un arvien ienāk jauni sporta veidi, klasiskajiem sporta veidiem joprojām ir liels pieprasījums, kā arī sasniegumi neliek vilties. Kuri sporta virzieni Talsu novadā ir perspektīvākie un kā tiek sagatavoti jaunie sportisti? Vai Talsos ir pietiekoša atsaucība un iespējas izaugt līdz augstākā mēroga sporta līmenim?

Gatavoties pasaules rallija čempionāta posmam Talsiem jāsāk jau tagad

Talsi jau izsenis pazīstama ne tikai kā deviņu pakalnu, bet arī rallija pilsēta. Tiesa gan “Talsu rallijs” vairs nav tāds, kā pirms dažiem gadiem – daļa cilvēku pārmaiņās vīlušies, bet gana liela daļa priecājas par izaugsmi. Nākamajā gadā Talsos iegriezīsies Eiropas čempionāta posms, bet 2024.gadā – Pasaules čempionāta posms. Tam gatavoties šobrīd jāsāk ne tikai sacensību organizatoriem.

Talsi var kļūt par tūrisma pērli

Nav noslēpums, ka Talsi nav tā vieta, kur tūristi mēdz uzturēties ilgāk par vienu dienu. Protams, ir arī izņēmumi, bet liela daļa izvēlas piestāt uz pāris stundām un tad doties uz Kuldīgu, Ventspili, vai citām vietām. Bet Talsiem ir potenciāls kļūt par tūrisma pērli, esot vien jāsāk darīt, nevis tikai runāt.

Pandēmija mainījusi tūristu ieradumus

“Nevaru sagaidīt, kad viss aizies atpakaļ vecajās sliedēs”, tā pandēmijas laikā teica ne viens vien latvietis. Nu pandēmija jau labu laiku kā beigusies, bet dzīve tomēr ir mainījusies. Tas jūtams arī tūrisma nozarē. Ja pagājušos divus gadus latvieši bija galvenie naktsmītņu klienti, tad nu pamazām atgriežas ārzemnieki, bet arī ļoti kūtri.

Mazo sporta zāļu priekšrocība ir to pieejamība

Talsu pilsētā iespējas nodarboties ar sportu ir visai plašas, taču attīstās arī sporta infrastruktūra ārpus novada centra. Lai arī nereti izskan viedoklis, ka noslodze nav tik liela, lai visas halles, zāles un stadionus uzturētu, tomēr sporta infrastruktūras esamība arī citās novada pilsētās un pagastos, ir būtiska vairāku iemeslu dēļ.

Iekustējies multifunkcionālās halles attīstības process

Multifunkcionālā halle ir sāpīgs jautājums jau neskaitāmus gadus. Šobrīd tās process sakustējies, taču, skatoties uz pieaugošajām cenām visās jomās, jautājums – vai Talsi multifunkcionālo halli šobrīd var atļauties?

Izaicinājumi tūrismā Talsu novadā

Nedaudz vairāk kā pirms gada bijušajam Talsu novadam tika pievienoti Rojas. Mērsraga un Dundagas novadi. Tas nozīmē, ka pārvaldība tika centralizēta un izmaiņas piedzīvoja dažādas jomas. Viena no tām – tūrisms. Pārmaiņas esot jūtamas ikdienas darbā un šobrīd neesot iespējams strādāt tik produktīvi un reaģēt uz situācijām tik ātri kā iepriekš.

Tūristu plūsmas negatīvie aspekti

Ikviens tūrisma nozarē strādājošais noteikti ir priecīgs par katru apmeklētāju, bet tūristu plūsmai ir arī savi negatīvie aspekti, piemēram, sabojāta infrastruktūra, izbradāti aizsargājamie augi, ugunskuru kurināšana neatļautās vietās, un citi. Latvijā izteikti tas ir tieši dabas takās un piekrastes zonā, tāpēc tur masveida tūrisms nemaz nav tik vēlams.

Jaunsardzē iegūtās zināšanas ļauj uz notikumiem Ukrainā paskatīties citādāk

Karadarbība Ukrainā būtiski palielināja cilvēku interesi par zemessardzi – jaunsardzē gan šāda tendence nav novērota. Kate Katrīna un Patriks ir divi nākotnes militāristi, tāpēc jaunsardzē pavisam ar citu motivāciju viņi iet uz savu mērķi. Mīlestība pret valsti, drosme un zināšanas ir lietas, ko jaunieši sauc kā vērtīgu ieguvumu, un, ja arī Latvijā sāktos karadarbība vai piemeklētu dabas katastrofa, Kate Katrīna un Patriks ir pārliecināti, ka zinātu, kā rīkoties.

Ārkārtas situācijām somas nekrāmē, bet zina, kas tajās jāliek

Kad Ukrainā sākās karadarbība, arī mierīgajā Latvijā aicināja iedzīvotājus sakrāmēt somas ārkārtas situācijām. Veikalu plaukti un neskaitāmie jautājumi liecināja, ka iedzīvotājus tas patiešām satrauc. Šobrīd karš norit jau vairāk nekā simt dienas, sabiedrībā iestājies atslābums, taču būt gataviem ārkārtas situācijām – ja ne praktiski, tad informatīvi – ir ļoti svarīgi.

Zemessargi mācībās pilnveido savas kaujas prasmes

Dodoties baudīt dabu pie ikdienā mierpilnā Vēžezera, iedzīvotājiem bija iespēja darbībā redzēt zemessardzes mācības. Brīžiem gan bija jābūt ļoti acīgiem, jo zemessargi maskējās tik profesionāli, ka viņus ieraudzīt varēja vien zinātājs.

Atbalsta domās, bet praktiski palīdzēt neļauj gadu skaits

Karš Ukrainā turpinās jau vairāk nekā četrus mēnešus. Talsu ielās sastaptajiem iedzīvotājiem jautājām, vai Ukrainā notiekošais arī viņiem rada vēlmi pievienoties zemessardzei vai nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.

Dzīvnieku patversmes izjūt globālo nemieru un pandēmijas sekas

Ziemassvētku gaidīšanas periods nereti tiek uzskatīts arī par labdarības laiku, kad cilvēki vēlas palīdzēt tiem, kam dzīvē nav veicies. Tomēr, šogad, gan globālo nemieru, gan pandēmijas rezultātā situācija labdarības un ziedojumu ziņā ir mazliet citāda. To izjūt arī organizācijas, kas ikdienā rūpējas par dzīvniekiem.

Talsu novadā ir vairāki perspektīvi sporta veidi

Talsu pilsētā un novadā sports ir viens no aktuālākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem. Tomēr, laikā kad viss ir mainīgs un arvien ienāk jauni sporta veidi, klasiskajiem sporta veidiem joprojām ir liels pieprasījums, kā arī sasniegumi neliek vilties. Kuri sporta virzieni Talsu novadā ir perspektīvākie un kā tiek sagatavoti jaunie sportisti? Vai Talsos ir pietiekoša atsaucība un iespējas izaugt līdz augstākā mēroga sporta līmenim?

"Tīrraksts"

Zigmunds Brunavs

Šonedēļ Sabile svin Vīna svētkus, un pilsētas saimnieks jeb Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs jau vairākus gadus ir Zigmunds Brunavs. Šoreiz viņš podkāsta “Tīrraksts” viesis.

RestoTerase Sabilē

Šoreiz “Tīrraksts” no Talsiem aizceļojis uz Sabili, un pirmo reizi raidījumā piedalās nevis viens, bet divi viesi – Antānu ģimene, kas Sabilē īstenojusi traku ideju un saimnieko savā restorānā. Viņi rada neaizmirstamas atmiņas citiem, bet “Tīrrakstā” Mairis un Inga stāsta par vietām, kas ēdiena ziņā pārsteigušas pašus, ideju produktus audzēt pašiem, vēlmi kopā ar citiem uzņēmējiem iekustināt Sabili un daudz citām interesantām un, protams, garšīgām lietām.

Gunārs Laicāns

Pēc aizvadītiem gadiem vadošos amatos, Gunārs Laicāns šobrīd ir Mājas staļļa muzeja saimnieks un diskotēku vectētiņš. Podkāstā “Tīrraksts” viņš atklāj Latgales puikas sajūtas, pirms 50 gadiem nonākot pie lepnajiem kurzemniekiem, sekošanu līdzi kašķiem Talsu novada domē un kaitinošāko ieradumu – “šaut un tikai pēc tam tēmēt”.

Elmārs Orniņš

Arhitekts un mākslinieks Elmārs Orniņš ir brīnišķīga personība un patīkams pēdējo gadu pārsteigums Talsu mākslas pasaulē. Līdz pat 12.aprīlim Talsu novada muzejā apskatāma viņa izstāde “Ziemas piezīmes”. Tajā apskatāmi nupat svaigi gūtie iespaidi Sardīnijas ceļojumā, mūsu pašu ainavā tvertie motīvi un arī pārdomas šobrīd aktuālo pasaulē. Podkāstā “Tīrraksts” Uldis Jaunzems-Pētersons un Elmārs Orniņš runā par arhitektūru, īpaši raksturīgo Talsiem un ļaušanu mākslai “lauzties ārā”.

Andris Pabērzs

Andris Pabērzs ir SIA “Laruss AP” īpašnieks, un aiz bāra letes viņu var sastapt jau 34 gadus. Reizēm pat pēc klienta skatiena viņam ir skaidrs, kas tobrīd glāzē jāielej. Podkāstā viņš atklāj, kas viņam ir lielākais kompliments, pastāsta, kā viņam reiz bārs vienā mirklī izpirkts pavisam tukšs, un atbild uz mazliet provokatīvo jautājumu, kas viņam joprojām liek uzturēt “kaut kādā ziņā neesošo” Talsu nakts dzīvi.

Aldis Pinkens

Nu jau trešās podkāsta „Tīrraksts” sērijas viesis ir Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks administratīvajos jautājumos Aldis Pinkens. „Nav daudz principiālu cilvēku, bet redzu, ka viņš tāds ir. Un man gribas saprast, kāpēc un vai tāds viņš ir tikai darbā,” skaidro podkāsta vadītājs Uldis Jaunzems-Pētersons. „Viņš tik skrupulozi pieiet visam, un ir labi, ka pārvaldībā ir viens cilvēks, kurš ir gatavs to darīt. Citiem tas varbūt šķiet kaitinoši, bet patiesībā tas nav slikti. Tāpēc viņš man šķiet interesants, jo krasi atšķiras no ierastā politiķa tēla.”

Kalvis Kalniņš

Kalvis Kalnins ir Talsu novada TIC vadītājs un jau otrais podkāsta “Tīrraksts” viesis. “Kalvis ir vairākkārt bijis prom dažādās pasaules vietās, un viņam ir ko teikt. Tas ir kā vērtīgs skats no malas, jo bieži vien, vienkārši dzīvojot uz vietas, neizkāpjot no savas komforta zonas, neredzam, cik labi vai slikti viss ir. Lai neieslīgtu pašpārliecinātībā – jo ieslīgt pašpārliecinātībā var ne tikai cilvēks, bet arī vieta,” saka podkāsta vadītājs Uldis Jaunzems-Pētersons.

Raimonds Tiguls​

Šodien dzimšanas dienu svin komponists Raimonds Tiguls, un kā dāvanu viņam (un arī paši sev) publicējam pirmo podkāsta „Tīrraksts” epizodi. Podkāsta nosaukumu veido ideja, ka intervija tiek filmēta bez montāžas – viss ir bez labojumiem un uzlabojumiem.

"Latvijas stāsti"

Ina Valtere

Sabilniece Ina Valtere ir Latvijas Amatniecības kameras diplomēta meistare. Viņa vienmēr savos rokdarbos ir popularizējusi arī Talsu novadu un Sabili. Viņa perfekti pieprot ļoti daudzas rokdarbu tehnikas, taču vismīļākā ir cimdu adīšana, un arī viņas meistardarbnīca Kurzemes Šveicē nosaukta par “Cimdiņiem”.

Zigmārs Šteins

Kristaps Andersons

Kristaps Andersons ir jaunais tēlnieks un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs. Viņš nupat aizvadījis aktīvu mēnesi tēlnieku simpozijā un izbaudījis, ka var radīt, ko sirds vēlas. Kristaps ir eksistenciālisma piekritējs un savā prātā mēdz pārcilāt domas, kā viņam šajā pasaulē pastāvēt.

Dundagas kalējs Aigars RADA

Juris Šleiners

Pirms vairākiem gadiem Juris Šleiners atgriezās Talsu novadā, kad saprata, ka nevēlas galvaspilsētā bezmērķīgi pelnīt naudu. Līdzīgi domāja vairāki viņa draugi. Bez izglītības lauksaimniecībā Juris atrada sevi zemes darbos un permakultūrā. Ar domubiedriem viņš izveidojis biedrību “Es i’ svaigs”, un grib sabiedrībai parādīt, ka sīki, ikdienišķi paradumi spēj radīt milzu pārmaiņas.

Divas Ildzes

Divas Ildzes, kas satikušās mākslā. Abas dzīvē iepazinās vien šovasar, un uzreiz abām bija skaidrs – reiz jātop kopīgai izstādei. Ildze Ose glezno ziedus hiperreālisma stilā, un grūti noticēt, ka tie patiešām ir uzgleznoti ar otu. Taču otras Ildzes – Ildzes Balceres – ota ir diegs un adata, un savas stilīgās gleznas viņa rada krustdūrienā.

Karīna Leinberga-Lemberga

Dizaina priekšmetu māksliniece Inna Freiberga

Inna Freiberga veido skaistus, krāsainus, interesantus dizaina priekšmetus papjē mašē tehnikā. Tehnika ietver papīra pārstrādi un ne tikai piešķir priekšmetiem neatkārtojamu dizainu, bet ir dabai draudzīgi. Skatoties uz darbiem, šķiet pat neticami, ka tie patiesībā veidoti no papīra.

Zirgu uzvedības speciālists Raivo Saļms

Dziesmu skola

Pēdējā laikā Talsi kļūst slaveni ne tikai kā deviņu pakalnu, bet arī slavenu mūziķu pilsēta, jo zināmu talsinieku vārdu uz Latvijas skatuves kļūst arvien vairāk. Topošie mūziķi aug arī Dziesmu skolā, kas nupat uzsākusi savu 11.sezonu.