Zināšanu trūkums nereti liedz vēzi atklāt agrīni

Zināšanu trūkums nereti liedz vēzi atklāt agrīni

Ik gadu vēzis tiek atklāts ap 11 000 cilvēku, un no tā mirst vidēji 6000 cilvēku gadā. Tomēr vēzis ir slimība, kuru, agrīni atklājot, iespējams izārstēt. Zināšanu trūkums bieži vien ir tas, kas liedz šo onkoloģisko slimību atklāt agrīnā stadijā un uzsākt ārstēšanu.

Lai gan sabiedrībā valda uzskats, ka vēzis ir neārstējama slimība, tā nav patiesība. Tā ir ārstējama slimība, kurai labāki ārstēšanas rezultāti ir tās sākuma stadijā.

Profilaksei — jāveic skrīningi

Latvijā valsts apmaksā krūts, dzemdes kakla, zarnu un prostatas vēža skrīningu jeb profilaktiskās pārbaudes, ar kuru palīdzību slimību iespējams atklāt pašā sākuma stadijā, kad pirmie simptomi vēl nav parādījušies un cilvēkam nav sūdzību. Šie izmeklējumi sniedz iespēju regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, laicīgi atklāt priekšvēža stāvokļus vai onkoloģisku slimību agrīnā stadijā. Uzaicinājumu uz pārbaudēm iedzīvotāji saņem pa pastu. Ja vēstule ir bojāta vai nozaudēta, jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē vai konkrētā medicīnas iestādē. Uzaicinājuma vēstule netiek sūtīta, lai veiktu zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes — tās jāveic pēc pašu pacientu iniciatīvas, vēršoties ģimenes ārsta praksē.​

«Šo skrīningu veikšana ir katra pilsoņa obligāts pienākums, ja viņam rūp sava veselība! Tas ļauj laicīgi atklāt iespējamo problēmu. Iet uz skrīningu, kad jau ir problēmas, ir par vēlu. Šis ir mūsu, sabiedrības, veselības pratības jautājums,»

mudina un liek aizdomāties Talsu Veselības centra vadītāja Ingrīda Savicka. Tāpat viņa uzsver, cik būtiski ir izmantot iespēju reizi gadā bez maksas, vēršoties pie ģimenes ārsta, nodot asins un urīna analīzes un veikt plaušu rentgenu. «Diemžēl klibo arī regulāri ginekologa un urologa apmeklējumi. Jo īpaši aicinu vīriešus, sākot no 40 gadu vecuma, veikt ikgadēju pārbaudi, nevis gaidīt, kad sāksies kādas problēmas. Prostatas vēzis ir diezgan izplatīts,» norāda I. Savicka.

Talsu Veselības centrā iespējams veikt visus augstāk minētos skrīningus. Centrālajā laboratorijā katru dienu var nodot materiālus prostatas un zarnu vēža skrīningam. Talsu Veselības centrs ir vienīgā vieta Talsu novadā, kur iespējams veikt mamogrāfiju (krūts izmeklēšana ar rentgena stariem), turklāt katru dienu. Šī uzskatāma par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi. Dzemdes kakla vēža skrīningu var veikt pie vecmātes vai ginekologa.

Cīņa ar vēzi

Kad sāk parādīties sūdzības, pirmais, pie kura jāvēršas, ir ģimenes ārsts. Viņš pēc tam novirzīs pie attiecīgajiem ārstiem, speciālistiem vai uz izmeklējumiem. «Ģimenes ārsts izvērtēs ne tikai sūdzības, bet arī pacienta un viņa ģimenes veselības vēsturi. Un viņš ir tas, kuram ir iespēja dot nosūtījumu ar «zaļā koridora» diagnozi, kas dod iespēju apiet parasto gaidīšanas rindu pie speciālista vai uz izmeklējumu. Ar šādu nosūtījumu pacients tiek pie speciālista 30 dienu laikā,» skaidro I. Savicka.

Piemēram, ja ir plaušu vēzis, tā būs rentgena veikšana, ko Talsu Veselības centrā veic katru dienu. Te pieņem arī trīs dermatologi (aizdomās par ādas vēzi). Pieejami arī endoskopiskie kuņģa izmeklējumi un dažāda veida ādas punkcijas, ekscīzijas (izgriešanas) ar biopsijas veikšanu pie dermatologa, ginekologa, ķirurga, urologa.

Viens no vēža veidiem ir melanoma — ļaundabīgais audzējs, kas savu attīstību sāk ādā. Dermatologs, venerologs Monta Liepiņa, kura pieņem pacientus Talsu Veselības centrā, norāda, ka ir vairākas pazīmes, kam cilvēkiem ir jāpievērš uzmanība:

«Pirmkārt, ja dzimumzīmes maina savu formu, krāsu, izskatu vai ļoti niez, tad ir jāvēršas pie speciālista. Saasinājumi visbiežāk mēdz būt pavasarī un rudenī. Mums visiem ir un būs dzimumzīmes, to nevar mainīt, tāpēc nevajag arī lieki satraukties. Otrkārt — skrāpējumi, rētas, kas nedzīst ļoti ilgu laiku, piemēram, pusgadu, gadu, divus. Arī tad nepieciešams vērsties pie dermatologa, kurš izvērtēs situāciju un novirzīs tālāk uz biopsiju un pie onkologa.»

Katrs var veikt savu dzimumzīmju pārbaudi pie spoguļa (sekojot līdzi ādas izmaiņām), ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu to veiks dermatologs, pielietojot dermatoskopijas metodi, t.sk. arī datorizēti. Tuvojoties saulainajai sezonai, jāpiedomā, lai lielāka izmēra dzimumzīmes nesaņemtu tiešus saules starus. Tās nepieciešams pārklāt vai lietot aizsargkrēmus.

Rehabilitācija mūža garumā

Cilvēkiem jārēķinās, ka rehabilitācijas process vēža gadījumā ir ļoti ilgstošs, visas turpmākās dzīves garumā. Turklāt var būt dažādi saasinājumi, komplikācijas, recidīvi (atkārtota saslimšana citā orgānā) u.c.

«Ļoti bieži vēzis cilvēkiem asociējas ar sāpēm. Mūsdienu medicīna ir attīstījusies tik tālu, ka cilvēkam asas, pastāvīgas, ilgstošas sāpes nevajadzētu just. Tas nozīmē, ka ir jāpiemeklē atbilstošas atsāpināšanas formas. Pie mums, Talsu Veselības centrā, strādā algologs jeb sāpju ārsts, kurš palīdz šādās situācijās. Ārsts nepieciešamības gadījumā koriģē atsāpināšanas terapiju un nozīmē tālāko rehabilitāciju,» stāsta I. Savicka.

Tāpat rehabilitācijas posmā būtiskas fiziskās aktivitātes un pareiza elpošana.

«Neatkarīgi no tā, cik slims ir cilvēks, viņam ir jābūt fiziski aktīvam. Šajā gadījumā atšķirība ir tajā, ka fiziskajām aktivitātēm ir jābūt individuāli piemeklētām, līdz ar to nepieciešama fizioterapeita palīdzība, ko iespējams saņemt pie mums, centrā,»

stāsta I. Savicka.

Rehabilitācijas posmā būtiski veikt regulāras pārbaudes, jo nav garantijas, ka slimība neatgriezīsies. Un arī šajā gadījumā nepieciešams griezties pie ģimenes ārsta, kurš var nosūtīt cilvēku ar «dzeltenā koridora» diagnozi, kas dod iespēju apiet parasto gaidīšanas rindu pie speciālista.

Pieteikšanās uz visiem valsts apmaksātiem un maksas pakalpojumiem notiek Talsu Veselības centra reģistratūrā vai zvanot pa tālruņiem 27748740 un 63223366, vai rakstot e-pastā talsuvc@inbox.lv un talsuvc@vca.lv.

Raksts tapis sadarbībā ar Talsu Veselības centru