Debešķīgi skaistā lauka saimnieki aicina baudīt, bet nepostīt

Debešķīgi skaistā lauka saimnieki aicina baudīt, bet nepostīt

Nedēļas nogali ar bažām gaida SIA «Dundaga» saimnieki, kam pieder skaistais Inkarnāta āboliņa lauks, kas šobrīd Ziemeļkurzemē radījis īstu sprādzienu – jau šobrīd turp dodas simtiem foto mednieku, kas, tīkojot pēc skaistām bildēm, lauku arī izposta. Ja masas kļūs vēl lielākas, izbradāto lauku nebūs iespējams nokult.

SIA «Dundaga» sarkanā jūra uzburta 223 hektāru platībā, un uzņēmums Inkārnāta āboliņu testē pirmo gadu. Tas tiek audzēts sēklai, bet zaļo masu iestrādās zemē kā zaļmēslojumu. «Mēs zinājām, ka būs skaisti, bet nenojautām, ka tik ļoti!» tā atzīst SIA «Dundaga» pārstāve Judīte Alpa, kura ģimenes uzņēmumā saimnieko kopā ar vīru Udo Portmann. «Mēs iepriekš bijām redzējuši mazākus laukus, un paši pirmo reizi to ieraugām tik lielā platībā. Es vīram jau sacīju, ka noteikti brauks cilvēki fotografēt – viņš neticēja. Bet mēs tiešām nedomājām, ka tas būs tik traki! Apmēram desmit metru attālumā no ceļa lauks ir ļoti izbradāts – tur āboliņš vairs necelsies augšā. Mums lauks jākuļ ar kombainu, bet tad, kad augs ir pie zemes, kombains nevarēs to paņemt tik zemu. Tāpēc, jā, tie ir zaudējumi un postījumi. Ja mēs nenokulsim, tad nākamajā gadā nebūs sēkla, lai sētu jaunus laukus.»

Maija karstums licis sarkanajiem laukiem uzziedēt agrāk nekā prognozēts, un, iespējams, tie ziedēs vēl nedēļu vai divas. Vietām karstuma dēļ tie jau šobrīd noziedējuši, bet ir lauki, kur āboliņa galviņas vēl pilnā ziedā. Saimnieki baudīt skaistumu neaizliedz, tikai lūdz cienīt ieguldīto darbu. «Priecājieties, fotografējiet, uzņemiet selfijus un ģimenes foto –, bet dariet to no ceļa malas. Neizbradājiet, nevārtīties un neizguliet āboliņa laukus! Šobrīd tas ir par traku!» telefonsarunā mazliet skumjā balsī saka J. Alpa. «Es ik pa laikam pati turp aizbraucu un lūdzu cilvēkiem iznākt ārā no lauka. Lielākā daļa ir saprotoši un atvainojas, bet ir arī tādi, kas agresīvi atbild, ka nevajadzēja to visu sēt. Daļa vienkārši nesaprot, ka lauksaimniecība ir privātīpašums.» Jautāta, kāpēc mūsu sabiedrībai ir arvien lielāka visatļautības sajūta, Judīte atbild: «Ziniet, mans vīrs ir vācietis, esam daudz ceļojuši un novērojuši, ka šāda attieksme nav tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Varbūt to ietekmēja pandēmija, kas cilvēkiem daudz lika būt mājās, un šobrīd sabiedrība palikusi slinka, ļoti negatīva un nevēlas otru saprast. Tāpat arī plašās komentēšanas iespējas internetā – sākumā negatīvismu viņi izgāza tur, bet nu jau sāk arī aci pret aci. Cilvēkus sabojājusi arī sociālo tīklu radītā realitāte, jo visi tiecas pēc skaistām bildēm.»

Šobrīd skaistā lauka saimnieki vēl nezina, kā izvērtīsies nedēļas nogale un cik plašas masas to apmeklēs, taču iespēju turpmāk Inkārnāta āboliņu vairs neaudzēt vispār neapsver. «Mēs turpināsim, jo tas ir zaļmēslojums zemei. Šeit, Dundagas pusē, zemes ir tukšas no minerālmēsliem – lai kaut ko audzētu, vai nu jākaisa mākslīgie minerālmēsli vai var iestrādāt šo minerālmēslojumu, kam ir ļoti labs slāpeklis. Nākamajā gadā šajos laukos būs rapsis, bet āboliņš citos – mēs rotēsim.»

Foto: Ivars Koloda