Kā uzņēmumā samazināt elektrības rēķinu

Kā uzņēmumā samazināt elektrības rēķinu

 

Dažādu uzņēmuma rēķinu segšanai ik mēnesi parasti tiek novirzīti salīdzinoši lieli finanšu līdzekļi, īpaši laikā, kad būtiski paaugstinājušās energoresursu cenas. Rēķins par elektroenerģiju ir viens no šiem obligātajiem maksājumiem, no kuriem uzņēmums nevar izvairīties, jo elektrība ir viens no resursiem, kas nepieciešams pamatdarbības veikšanai. Tomēr uzņēmuma paša spēkos ir ietekmēt elektrības rēķina lielumu. To iespējams izdarīt vairākos veidos, kurus apvienojot, elektrības rēķina samazinājums jau varētu būt tiešām jūtams.

Izvēloties patēriņam un vajadzībām atbilstošu pieslēgumu

Ja detalizētāk papētīsiet savu uzņēmuma elektrības rēķinu, tad pamanīsiet, ka reāli patērētā elektrība veido tikai daļu no rēķina. Dažas rēķina pozīcijas ir fiksētas, piemēram, maksa par elektrības pārvades un sadales sistēmas pakalpojumiem, kurā iekļauta noteikta pieslēguma nodrošināšana. Šī summa ir atkarīga no fāžu skaita objektā. Ja izvēlēts un tiek izmantots lielākas jaudas pieslēgums nekā reāli ir nepieciešams, tad sanāk, ka nauda tiek veltīgi maksāta.

Pat tad, ja elektrības patēriņš būs salīdzinoši neliels, maksa par pieslēgumu paliks nemainīga. Tāpēc ieteicams pārliecināties, kāds pieslēguma plāns ir uzņēmumam, vai tas atbilst reālajām vajadzībām un patēriņam. Iespējams, nepieciešams veikt izmaiņas un samazināt pieslēguma jaudu, samazinot arī vienu no elektrības rēķina pozīcijām.

Atrodot izdevīgāko elektroenerģijas piegādātāju

Elektrības tarifi un dažādi tarifu izcenojumi katram piegādātājam var būt atšķirīgi. Jau kādu laiku arī Latvijā ir brīvais elektroenerģijas tirgus, kas patērētājiem ir izdevīgi, jo ļauj izvēlēties sev piemērotāko pakalpojuma sniedzēju. Pieradumam šajā ziņā ir liels spēks. Ja ilgus gadus izmantoti viena elektrības piegādātāja pakalpojumi, tad īsti nav motivācijas neko mainīt, bet, ja tam jau redzams reāls finansiāls ieguvums, tad ir vērts šādu iespēju apsvērt. Ja esošais pakalpojumu sniedzējs nav elastīgs un nespēj piedāvāt izdevīgus nosacījumus un konkurētspējīgas pakalpojumu cenas, tad ieteicams izpētīt citu elektrības piegādātāju piedāvājumus un to atbilstību uzņēmuma vajadzībām.

Ieviešot paradumus, kas samazinās elektrības patēriņu

Lai samazinātu to elektrības rēķina daļu, kas veidojas no reālā elektroenerģijas patēriņa, vajadzīgs pārskatīt elektrības lietošanas paradumus, nepieciešamības gadījumā tos optimizējot. Kā varat samazināt elektrības patēriņu? Lūk daži paradumi, kurus ievērojot visā uzņēmumā, varēsiet samazināt elektrības rēķinu.

  • Izslēgt apgaismojumu telpās, kurās neviens neatrodas.
  • Neatstāt ierīces gaidīšanas režīmā.
  • Atvienot ierīces no elektrotīkla.
  • Izmantot savā labā dienasgaismu.
  • Apgaismot tikai tās telpas zonas, kurās nepieciešams atrasties.

Padarot uzņēmuma telpas energoefektīvas

Izvēloties vai būvējot un iekārtojot uzņēmuma ēku, jādomā, cik tā būs energoefektīva, jo tas var ietekmēt arī elektrības patēriņu un līdz ar to arī ikmēneša izdevumus. Ja apsildei tiek izmantota elektrība, tad jāgādā, lai siltums neaizplūstu pa sliktas kvalitātes logiem, durvju spraugām un citām vietām. Vajadzības gadījumā ieteicams veikt remontdarbus, jo ilgtermiņā tas atmaksāsies ar ietaupījumu par energoresursiem. Tāpat arī apgaismojumam vēlams izvēlēties energoefektīvas spuldzes, it īpaši, ja apgaismes objektu ir daudz un tos nepieciešams lietot intensīvi.

Izvēloties energotaupīgas ierīces

Izvēloties uzņēmumā ierīces, noteikti jāpievērš uzmanība tam, cik liels ir to patēriņš. Dodot priekšroku energotaupīgākām ierīcēm, arī tiks samazināts patērētās elektroenerģijas apjoms. Vissvarīgāk izvēlēties energoefektīvas tās ierīces, ko ikdienā izmanto intensīvi, piemēram, ražošanas iekārtas, datori un daudzas citas. Ierīces energoefektivitāte uz iepakojuma apzīmēta ar burtiem no G līdz A, kur A, B un C ierīces ir energoefektīvākas. Nomainot vecās ierīces pret jaunām un efektīvākām, uzņēmumam būs iespēja iegūt elektroenerģijas ietaupījumu ilgtermiņā.