Kāds ir automašīnas termostata mērķis?

Kāds ir automašīnas termostata mērķis?

 

Termostati ir domāti iekšdedzes dzinēja optimālās darba temperatūras uzturēšanai. Darbības laikā dzinējs ražo daudz siltuma, tāpēc tas ir jāatdzesē. Dzinēja dzesēšanas sistēma sastāv no radiatora un cauruļu komplekta, kurā cirkulē dzesēšanas šķidrums.

Kad dzinējs uzkarst, šķidrums cirkulē pa mazo apli. Kad temperatūra dzinējā vēl paaugstinās, šķidrums sāk plūst uz lielo apli, uz dzesēšanas radiatoru. Tātad termostata galvenais mērķis ir īstajā laikā atvērt vai aizvērt šķidruma ceļu uz radiatoru.

Termostata galvenā detaļa ir cilindrs, kas pārvietojas uz augšu un uz leju. Kad cilindrs ir pacelts uz augšu, atvere atveras apakšā un aizveras augšpusē. Šis kustīgais cilindrs pats ir piepildīts ar speciālu vielu, kas temperatūras ietekmē izplešas, sāk spiest stieni, un cilindrs iet uz leju.

Ir divas termostata pozīcijas. Pirmā pozīcija ir tad, kad termostats ir aizvērts (augšējā atvere aizvērta). Tad dzesēšanas šķidrums cirkulē pa mazo apli. Otrajā pozīcijā termostatu sauc par atvērtu, jo augšējais caurums atveras un apakšējais caurums aizveras. Dzesēšanas šķidrums pārstāj kustēties pa mazo apli un pāriet uz lielo, uz radiatoru. Atkarībā no ražotāja termostati var aizvērties dažādās temperatūrās, bet pārsvarā tie ir 90 grādi.

Kad mainīt termostatu? Galvenie darbības traucējumi.

Termostatu ieteicams nomainīt ik pēc 100 tūkstošiem kilometru. Bieži vien autovadītāji par to aizmirst un saskaras ar negaidītu termostata bojājumu. Parasti tā ir iesprūšana vienā no pozīcijām. Visbīstamākais gadījums ir tad, kad termostats ir pastāvīgi aizvērts. Šajā gadījumā dzesēšanas šķidrums pārvietosies tikai pa mazo apli, un dzinējs pārkarsīs. Jūs pamanīsiet tvaiku, kas nāk no pārsega, uz paneļa dzesēšanas šķidruma temperatūra būs sarkanajā zonā. Šādā situācijā ir nekavējoties jāapstājas. Pārkarstot dzinēju, tas var deformēties, kas nozīmēs ļoti dārgu remontu.

Ja termostats ir pastāvīgi atvērts, šķidrums nekavējoties nonāk dzesēšanas radiatorā.

Ja pēc šī raksta jums rodas papildu jautājumi, tā ir laba zīme! Iesakām vērsties pie speciālista, lai saņemtu profesionālu padomu, kas palīdzēs rast atbildes uz visiem atlikušajiem jautājumiem!