Nedienas ar atkritumu izvešanu laukos

Nedienas ar atkritumu izvešanu laukos

Saprotams, ka laikapstākļos, kas valda šonedēļ, atkritumu izvešana ir ļoti apgrūtināta. Bet kāpēc atkritumi vairākās vietās lauku rajonos netika izvesti arī pagājušajā nedēļā? Ko sagaidīt pārējā ziemas laikā? Šādi un līdzīgi jautājumi uztrauc iedzīvotājus laukos.

7. decembrī Talsu novada pašvaldība publicēja informāciju savā mājaslapā: «Ja nav savlaicīga iespēja parūpēties par iebrauktuvju, konteinera novietņu un laukumu attīrīšanu no sniega, ir iespējama situācija, ka klientiem netiek nodrošināta konteinera iztukšošana atkritumu izvešanas kalendārā norādītajā dienā, bet pakalpojuma sniedzējs ikvienu paredzētajā dienā neiztukšoto konteineru uzskaita un ieplāno tā tukšošanu iespējami tuvākajā dienā.»

Neizved atkritumus jau ziemas sākumā

Vizma Šulca no Īves pagasta Ķurbes stāsta par situāciju pagājušajā aizpagājušajā nedēļā:

«Mūsu pusē jau vairākus gadus iedzīvotāji savus atkritumu konteinerus velk uz lielceļa malu, jo to pieprasa pakalpojuma sniedzējs. Mums tie ir vairāk nekā 350 metri, citiem mazāk, taču ir viensētas, kuras pakalpojumu nevar izmantot, jo lielceļš ir pārāk tālu. Mums atkritumus vajadzēja izvest 7. decembrī. Lai no rīta konteinera izvilkšanu uz lielceļa nenokavētu, lai gan tas visu laiku atrodas pie piebraucamā ceļa un pagalms ir pietiekami liels, mēs katru mēnesi esam spiesti pirms paredzētā datuma vēlu vakarā vilkt atkritumus uz lielceļa malu. Lai gan man jau šīs pūles šķiet pietiekami dramatiskas, tomēr tas vēl nav viss. «Piejūras» darbinieki uzskata, ka ziema un gaidāmā snigšana ir pietiekams iemesls, lai atkritumu izvešanu atliktu uz mēnesi.

7. decembrī ierastajā atkritumu izvešanas laikā pie mums vēl nesniga, lielceļš tiek regulāri tīrīts, taču «Piejūra» mums atsūtīja ziņu, ka atkritumus izvedīs nākamgad (jo līgums par atkritumu izvešanu noslēgts uz vienu reizi mēnesī). Vai pienāks tā tuvākā, iespējamā diena? Varbūt ziema turpināsies…»

Atkritumu mašīna iebraukusi grāvī

Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības (AAS) «Piejūra» sabiedrisko attiecību speciāliste Dženita Brūklene skaidro:

«Šajā dienā un tieši šajā maršrutā mūsu smagā, lielā atkritumvedēja mašīna uz tikko piebraukāta sniega, zem kura bija ledus, saslīdēja un iebrauca grāvī. Lai tādu mašīnu izvilktu, ir jāpiesaista smagā tehnika. Tas viss prasa laiku. Mūsu šoferi ir ļoti profesionāli un ar daudzu gadu pieredzi, bet šādos apstākļos maršruti tiešām var kavēties vai netikt izpildīti. Bet darbs jebkurā gadījumā tiks izdarīts — atkritumu izvešana tiks pārcelta vai pārplānota.

Ar katru klientu, kuram atkritumi netiek izvesti šādu laikapstākļu dēļ, uzņēmuma klientu apkalpošanas speciālisti sazinās individuāli, nosūtot e-pastu. Viņš tiek iepazīstināts ar apstākļiem (pievienojot foto), kas traucēja izvest konteineru, kā arī piedāvāts risinājums, kad to labāk darīt — pārplānot izvešanu vai pārcelt uz nākamo plānoto reizi. Ja klientam ir nepieciešama ātrāka izvešana, nekā grafikā paredzēta nākamā izvešanas reize, tā tiek ieplānota tuvākajā iespējamajā maršrutā. Klients pats to izvēlas. Papildu maksa par to netiek iekasēta.

Mūsu šoferi ar fotogrāfijām fiksē katru gadījumu, kad tie nevar piekļūt kādam konteineram. Arī ceļu segums katru dienu tiek fiksēts fotogrāfijās, jo tas mēdz būt ne tikai aizputināts, bet arī vienkārši apledojis un slidens. Arī minētajā 7. decembrī ir foto fiksācijas no ceļiem gan Lubes, gan Īves pagastos, kas nepavisam nebija «ļoti labā stāvoklī».»

AAS «Piejūra» darbinieku fiksētais ceļu stāvoklis Īves pagastā 7. decembrī.
/AAS «Piejūra» foto/

Jārisina kopā ar sociālo dienestu

Vaicājot, kāpēc atkritumu konteineru vajag nogādāt lielceļa tuvumā arī tiem cilvēkiem, kuriem attālums līdz tam ir liels, Dž. Brūklene teic, ka par šo jautājumu tiekot runāts un skaidrots jau gadiem.

«Konteineriem ir jābūt novietotiem pie ceļa, kur garām brauc atkritumvedēja mašīna. Iemesls ir pavisam prozaisks. Šī profesionālā tehnika ir ļoti liela un smaga, tā var pārvietoties tikai pa ceļu, kam ir atbilstošs segums, kā arī tai vajadzīgs liels laukums, kur apgriezties. Kur šādu piemērotu apstākļu nav, tur konteineri tiek izstumti līdz ceļam. Cilvēkiem, kuri to veselības vai citu iemeslu dēļ nevar izdarīt, jāsazinās ar pašvaldību. Tā to risina ar sociālajiem darbiniekiem vai citā veidā. Vēl viens risinājums — neizmantot konteineru, bet atkritumu maisus, kurus tāpat novieto ceļa malā.

Slēgt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju nav mūsu iegriba. Ikviena iedzīvotāja pienākums ir iesaistīties pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmā, noslēdzot līgumu ar pašvaldībā izvēlēto pakalpojuma sniedzēju. Ja nav noslēgts līgums, var tikt piemērots administratīvais sods par neiesaistīšanos sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmā,» skaidro Dž. Brūklene.
Jāpiebilst, ka nākamajā dienā pēc tam, kad «Talsu Vēstis» sazinājās ar AAS «Piejūra», kundzei Īves pagastā atkritumi tika izvesti.