Foto: freepik.com/Freepik
Suņa iegāde ir nozīmīgs solis, kas saistīts ar atbildību par dzīvnieka veselību un labklājību. Viens no būtiskākajiem aspektiem, kas jāņem vērā ikvienam suņu saimniekam, ir suņa higiēnas aprūpe. Šajā rakstā Dino Zoo kinoloģe, suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka sniedz padomus, kā efektīvi un pareizi kopt savu mīluli.
Suņu higiēna 3 soļos:
- Kažoka veselība: regulāra kažoka kopšana nodrošina ne tikai estētisku izskatu, bet arī efektīvu aizsardzību pret ādas slimībām un parazītiem.
- Ausu un nagu apkope: sistemātiska ausu tīrīšana ir profilaktisks pasākums, kas palīdz novērst infekcijas un ar tām saistīto diskomfortu sunim, savukārt nagu apkope novērš nagu ieaugšanas risku.
- Zobu higiēna: zobu kopšana ir būtiska mutes dobuma veselībai un vispārējai suņa labsajūtai, novēršot zobakmens, kariesa un smaganu slimību attīstības risku.
Regulāra aprūpe un kopšana – pamats veselīgam kažokam un ādai
Regulāra suņa aprūpe un kopšana ir stūrakmens veselīgas ādas un kažoka uzturēšanai. Aprūpes regularitāte un metodes ir atkarīgas no suņa šķirnes, kažoka tipa un dzīves vides, taču regulāra ķemmēšana ir būtiska jebkuram sunim, īpaši spalvas maiņas periodos, kas parasti notiek divreiz gadā – pavasarī un rudenī.
Kažoka ķemmēšana nodrošina ne tikai estētisku kažoka izskatu, bet arī palīdz novērst vai agrīni identificēt dažādas ādas problēmas, piemēram, parazītus, iekaisumus u. c. Ķemmēšana efektīvi atbrīvo kažoku no atmirušajām spalvām, putekļiem un netīrumiem, kā arī veicina ādas asinsriti un stimulē dabīgo taukvielu izstrādi, kas ir svarīga ādas un kažoka aizsargbarjeras funkcijas nodrošināšanai.
- Īsspalvainie suņi: lai gan īsspalvaini suņi, piemēram, bokseri, takši vai dobermaņi var šķist mazprasīgi pret kažoka kopšanu, arī šiem suņiem nepieciešama regulāra kažoka aprūpe. Ķemmēšana vismaz reizi nedēļā ar gumijas cimdiņu vai mīkstu suku palīdzēs atbrīvoties no atmirušajām spalvām un putekļiem, kā arī uzlabos asinsriti. Piemēram, regulāra takša ķemmēšana palīdzēs samazināt spalvu daudzumu mājā, īpaši spalvas maiņas laikā.
- Garspalvainie suņi: afgāņu suņi, īru seteri, Jorkšīras terjeri, šicu, kolliji, Kavaliera Kinga Čārlza spanieli un citi garspalvainie suņi prasa intensīvāku un biežāku kažoka kopšanu, vismaz 2–3 reizes nedēļā, bet dažkārt pat katru dienu, lai novērstu kažoka savelšanos, pinku veidošanos un nodrošinātu kažoka veselīgu izskatu. Kopšanai ieteicams izmantot dažāda veida instrumentus – ķemmes ar retiem zobiem pinku atšķetināšanai, slīdošās sukas jeb slicker brush atmirušo spalvu izķemmēšanai un birstes kažoka gludumam un spīdumam.
- Suņi ar biezu pavilnu: piemēram, Sibīrijas haskiji, samojedi, Aļaskas malamuti, čau-čau, Bernes ganu suņi, šeltiji, ņūfaundlendi izceļas ar īpaši biezu pavilnu, kas nodrošina izcilu siltumizolāciju un aizsardzību pret laikapstākļiem. Šīm šķirnēm svarīgi regulāri izķemmēt pavilnu, īpaši spalvas maiņas periodā. Ķemmēšanai ieteicamas speciālas pavilnas ķemmes jeb deshedding ķemmes un sukas, kas efektīvi atbrīvo no atmirušā pavilnas slāņa, netraumējot virsējo akotspalvu. Spalvas maiņas periodā var būt nepieciešama ikdienas pavilnas izķemmēšana, lai palīdzētu sunim ātrāk atbrīvoties no liekā apmatojuma un novērstu ādas pārkaršanu, pinku veidošanos un ādas problēmas.
Foto: freepik.com/Freepik
Cik bieži suns jāmazgā?
Lai gan periodiska suņu mazgāšana ir nepieciešama higiēnas uzturēšanai un netīrumu noņemšanai, tomēr pārāk bieža mazgāšana nav ieteicama. Pārmērīga mazgāšana var izjaukt ādas dabisko mikrobiomu, noārdīt aizsargājošo tauku slāni un izraisīt ādas sausumu, niezi un pat dermatītu. Vidēji, suņa mazgāšanas biežums varētu būt reizi 1–3 mēnešos, taču tas ir atkarīgs no suņa dzīves stila, aktivitātes līmeņa un kažoka tipa. Ja suns ir aktīvs, bieži uzturas ārā un ātri kļūst netīrs, mazgāšanas intervālu var saīsināt. Savukārt, ja suns ir mājas mīlulis un nav pakļauts intensīvai netīrumu iedarbībai, mazgāšanu var veikt retāk.
Mazgāšanai obligāti jāizmanto tikai suņiem paredzēti, pH līdzsvaroti šampūni. Izvēloties šampūnu, vēlams ņemt vērā suņa ādas tipu un kažoka struktūru. Zoo preču veikalos un veterinārajās aptiekās ir pieejams plašs suņu šampūnu klāsts – mitrinoši šampūni sausai ādai, nomierinoši šampūni jutīgai ādai, šampūni ar pretparazītu iedarbību, un dažādi citi.
Pēc mazgāšanas svarīgi rūpīgi izžāvēt kažoku, īpaši garspalvainām šķirnēm ar biezu pavilnu. Nepietiekama izžāvēšana var radīt ādas problēmas, piemēram, mitro dermatītu, kas ir bakteriāla ādas infekcija, kas bieži rodas mitrā un siltā vidē. Žāvēšanai var izmantot gan fēnu (iestatot siltu, ne karstu gaisu), gan absorbējošus dvieļus.
Zobu higiēna pasargās no nopietnām veselības problēmām
Suņu zobu higiēnai bieži vien netiek pievērsta atbilstoša uzmanība, taču šis ir ļoti svarīgs aspekts suņa veselības nodrošināšanai. Tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem uz zobiem veidojas aplikums un zobakmens, kas var izraisīt smaganu iekaisumu, periodontītu un pat zobu zaudēšanu. Turklāt mutes dobuma infekcijas var negatīvi ietekmēt arī citu orgānu, piemēram, sirds un nieru, veselību.
Regulāra zobu tīrīšana ir visefektīvākais veids, kā uzturēt suņa zobu veselību. Zobu tīrīšanu ieteicams veikt katru dienu vai vismaz vairākas reizes nedēļā, izmantojot suņiem paredzētu zobu pastu un birsti. Sākumā suns var reaģēt ar pretošanos, taču ar pacietību un pozitīvu motivēšanu lielākā daļa suņu pierod pie šīs procedūras. Papildus zobu tīrīšanai, var izmantot arī citas zoo preces, kas paredzētas zobakmens un zobu veselības uzturēšanai, tostarp, speciālus gardumus un zobu higiēnas rotaļlietas, kas palīdz mehāniski noņemt aplikumu.
Ja sunim parādās zobakmens vai smaganu iekaisums, nepieciešams pēc iespējas ātrāk vērsties veterinārajā klīnikā. Veterinārārsts var veikt profesionālu zobu tīrīšanu anestēzijā, kā arī ieteikt turpmāko zobu kopšanas plānu. Profilaktiski zobu pārbaudes pie veterinārārsta ieteicamas vismaz reizi gadā.
Ausu un nagu kopšana novērš diskomfortu un infekcijas
Foto: freepik.com/Freepik
Ausu un nagu kopšana ir profilaktisks pasākums, kas palīdz laicīgi identificēt un novērst potenciālas infekcijas un traumas, tādējādi uzlabojot suņa dzīves kvalitāti. Tāpēc suņu higiēna ietver arī regulāru ausu un nagu apkopi.
Pareiza ausu kopšana
Suņu ausis ir īpaši jutīga un delikāta zona, kas anatomiski ir pakļauta netīrumu, sēra un mitruma uzkrāšanai. Šī vide ir ideāli piemērota baktēriju un sēnīšu izplatībai, kas var izraisīt iekaisumus un infekcijas, piemēram, otītu. Tīrīšanai ieteicams izmantot veterinārārsta ieteiktus speciālos ausu tīrīšanas šķidrumus, kas palīdzēs atšķaidīt sēru un netīrumus, atvieglojot to noņemšanu.
Tīrīšanai var izmantot mīkstus vates tamponus vai marles salvetes, taču jābūt uzmanīgiem un jātīra tikai redzamā auss gliemeža daļa, izvairoties no pārāk dziļas tampona ievietošanas auss kanālā, lai nesavainotu bungādiņu vai neradītu diskomfortu. Ausu tīrīšanas biežums ir atkarīga no suņa šķirnes un individuālajām vajadzībām, bet parasti profilaktiski ieteicams ausis tīrīt reizi 1–2 nedēļās, vai pēc nepieciešamības, ja ausis kļūst redzami netīras.
Pareiza nagu apgriešana
Suņu nagi nodilst arī dabiskā veidā, bet bieži vien nepietiekami, lai tie būtu optimālā garumā un neradītu problēmas. Pārāk gari nagi var ne tikai traucēt sunim normāli pārvietoties, radot diskomfortu un mainot gaitu, bet arī palielina risku gūt traumas, piemēram, naga nolaušanu vai ieaugšanu ķepu spilventiņā. Turklāt, deformēta pēda pārāk garu nagu dēļ var ilgtermiņā izraisīt locītavu problēmas.
Nagu apgriešanai jālieto speciālas, kvalitatīvas nagu knaibles, kas paredzētas suņiem, kas nodrošina tīru un precīzu griezumu, samazinot naga šķelšanās risku. Apgriežot nagus, jābūt īpaši uzmanīgiem, lai nesavainotu naga dzīvo daļu, kas var izraisīt sāpes un asiņošanu. Ja sunim ir gaiši nagi, dzīvnadzi parasti ir viegli saskatīt kā rozā zonu naga iekšpusē.
Tumšu nagu gadījumā ieteicams griezt pakāpeniski, nelielos gabaliņos, regulāri pārbaudot naga griezuma virsmu, līdz redzams tumšs punkts, kas norāda par dzīvnadža tuvošanos. Nagu apgriešana jāveic atkarībā no naga augšanas ātruma, bet parasti reizi 2–4 nedēļās vai pēc nepieciešamības.
Lai higiēnas procedūras būtu patīkamākas
Lai higiēnas procedūras noritētu patīkami un efektīvi, un lai ausu, nagu, zobu un kažoka aprūpe būtu droša un neizraisītu sunim lieku diskomfortu, ir būtiski ievērot vairākus pamatprincipus. Sākotnējās ausu, nagu un zobu aprūpes procedūras ieteicams veikt veterinārajā klīnikā, kur speciālists detalizēti demonstrēs pareizu un drošu tehniku.
Higiēnas procedūru laikā saimniekam jāsaglabā mierīga un pacietīga attieksme, veidojot sunim nomierinošu un relaksētu vidi. Suni pie higiēnas procedūrām svarīgi radināt jau no kucēna vecuma, un ieteicams sākt ar īslaicīgām un komfortablām darbībām, piemēram, ķemmēšanu, pakāpeniski ieviešot citas procedūras.
Gadījumos, kad suns izrāda izteiktu nervozitāti vai agresiju, vēlams doties uz veterināro klīniku vai sertificētu suņu frizētavu, kur speciālistiem ir nepieciešamā pieredze un prasmes drošai un efektīvai aprūpei. Pozitīva motivēšana ar gardumiem un uzslavām var palīdzēt sunim asociēt aprūpes procedūras ar pozitīvām sajūtām, tādējādi atvieglojot šo procesu turpmāk.
Dinozoopasaule.lv – tavs uzticamais partneris suņu aprūpē!
Atrodi noderīgu informāciju par suņiem, plašus suņu šķirņu aprakstus, Dino Zoo ekspertu padomus par suņu kopšanu, veselību, uzturu un citiem jautājumiem, kā arī visu aktuālo informāciju par Dino Zoo Pasaule veterinārajiem pakalpojumiem dinozoopasaule.lv!