Izdzirdot vārdu «Dundaga», pirmās asociācijas ir ar pili. Prātā nāk arī deju kolektīvs «Dun-dang», vēl kādam pirmā doma būs par makšķerēšanas sacensībām, taču — vai tas viss notiktu, ja Dundagas pagastā nebūtu pārvaldnieka, kas to visu atbalstītu? Sarunā ar Dundagas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Kojro apspriedām šī brīža situāciju, jau paveikto un iecerēto.
— Jūsu kolēģi citos pagastos piedzīvo pārmaiņas, taču Dundagas pagasta pārvaldāmā teritorija palika nemainīga — vai tas atvieglo darbu?
— Kādreiz Dundagas pagasts bija apvienots ar Kolkas pagastu, tāpēc mēs zinām apvienoto teritoriju darbu. Tas, protams, ievērojami palielina slodzi, tāpēc esmu priecīgs par to, ka Dundagas pagasta pārvaldē nav būtiskas teritoriālas izmaiņas. Man šis darbs ir zināms un nerada nekādus papildu sarežģījumus. Jāsaka gan, ka Dundagas pagasta pārvalde ar vienu lietu tomēr atšķiras no citām pārvaldēm, jo mēs iesaistāmies citu iestāžu saimnieciskajā darbībā — nodrošinām apkuri Dundagas Kultūras pilī, bērnudārzā «Kurzemīte» un vidusskolas ēkā.
— Kādas šobrīd ir aktualitātes Dundagas pagastā?
— Pati galvenā aktualitāte pašlaik ir laukuma starp baznīcu un pili sakārtošana. Laukums būvēts 1972. gadā, tāpēc pienācis laiks to atjaunot. Mēs jau vairākus gadus pretendējam uz šo projektu, un beidzot mūsu kārta ir pienākusi. Jau no 1. oktobra tur norit būvdarbi, ko veic SIA «Jūrmalnieki» no Kolkas. Ir pagājis mēnesis, un lielākā daļa darbu jau ir paveikti. Šis laukums gan būs krietni mazāks par iepriekšējo, jo tik lielu platību nav nepieciešams izbūvēt, taču uz šī laukuma būs seši soliņi, trīs atkritumu urnas un pieci karogu masti. Tas kalpos dažādiem pasākumiem un būs liels ieguvums Dundagai, tās iedzīvotājiem. Katrā vietā ir kāds centrālais laukums, kur visiem pulcēties, tāpēc mans pienākums ir gādāt, lai šajā vietā būtu prieks satikties.
Tāpat paredzēti asfaltēšanas darbi Saules un Upes ielā, kur atjaunos asfalta virskārtu. Finansējumu ieguvām no Latvijas Valsts ceļu fonda, no kura katru gadu daļu summas atvēlam kādam lielākam darbam. Šādā veidā cenšos nodrošināt kvalitatīvu ielu segumu pagastā.
Rudenī, kad paliek arvien tumšāks, arī ielu apgaismojums ir visai liela problēma. Šobrīd ir tā — gaidām jauno, kas īsti vēl nav, bet ar veco vairs nevaram kvalitatīvi strādāt. Dundagas pagastā ir nātrija apgaismojuma lampas, kuras ar pašvaldības projektu paredzēts nomainīt uz LED, ir pienācis kritiskais brīdis, kur vietām nestrādā jau divas lampas pēc kārtas. Mēģinām labot situāciju, lai gan šādām nātrija lampām rezerves daļas ir grūti atrodamas. Labās ziņas ir tādas, ka šim projektam vajadzētu noslēgties jau nākamā gada 7. vai 8. februārī.
Vēl aktualitāte, ko mēs ļoti gaidām, ir granulu apkures katla ierīkošana pilī. Šobrīd norit iepirkums, kas noslēgsies 19. novembrī. Arī Dundagas centrā pamazām norit vēsturiskas pārmaiņas. Apsaimniekotājs pamazām ierīko granulu katlumājas pie daudzdzīvokļu mājām, lai dzīvokļos vairs nebūtu centrālā malkas apkure. Tāpēc Dundagā šobrīd mainās ainava — malkas grēdas pamazām pazūd.
— Vai izdevās rast kompromisu Kaļķu bibliotēkas jautājumā?
— Pašvaldībā izskata jautājumu par bibliotēku tīklu, un apseko visas novada bibliotēkas. Iespējams, tuvākajā laikā būs jau kādi secinājumi. Kaļķu bibliotēkas lasītāji izsaka viedokli par to, ka viņiem šī bibliotēka ir nepieciešama. Jautājums pašlaik ir, kā tā turpmāk strādās — cik dienu vai kādu laiku bibliotēka iedzīvotājiem būs pieejama. Sapulcē jau izskanēja, ka bibliotēkas telpas un grāmatu krājums tur paliks, tāpat arī tas tiks papildināts.
— Esat jau pieraduši pie taupības režīma vai gaidāt ierasto pārvaldes režīmu?
— Tomēr vēlamies atgriezties parastajā režīmā, jo taupības režīmā naudas ir tik, cik ir, un mēs jau tērējam rezerves. Protams, ka šādus taupības režīmus var organizēt, ja tas nes kaut kādu kopēju ieguvumu — ja taupām visi un zinām, ka no šī kopīgā ietaupījuma varēsim nopirkt, piemēram, Kaļķu iedzīvotājiem jaunas grāmatas.
— Cik viegli ir iegūt iedzīvotāju uzticību?
— Es, kā jebkurš cits iedzīvotājs Dundagā, no rīta pieceļos, saprotu, vai ir ūdens, siltums, paskatos pa logu, vai ir pietiekams apgaismojums. Ja ir sniegs, tad noteikti jāpārbauda, vai ceļi ir notīrīti, — viss, kas nepieciešams iedzīvotājam. Ja es spēju iedzīvotājam palīdzēt, pirms viņš paspēj man piezvanīt, tad tas jau ir labi. Vai tad man ir grūti pašam iedomāties nogreiderēt ceļu vai salabot asfalta segumu? Nē! Iedzīvotāji būs priecīgi, ka viss jau ir izdarīts, priekšā nepasakot. Tas ir mans mērķis — mazliet pasteigties iedzīvotājam pa priekšu. Protams, iespēju robežās. Ir procesi, kas ir ilglaicīgāki, kur problēmu atrisināt nevar tik ātri, bet pamata lietas — apgriezt krūmus gar ceļu, nopļaut zāli vai atrisināt kādus ar atkritumiem saistītus jautājumus — nav grūti.
— Ko iedzīvotāji var sagaidīt nākotnē?
— Pavasarī stādīsim sīpolpuķes Dundagas centrā. Man ir ļoti labi darbinieki, kuri uzņēmušies pašu spēkiem izdaiļot mūsu apkārtni. Dundagā būtu jāuzlabo acīmredzamas lietas — neliels gabaliņš trotuāra pie Dundagas pils dīķa, arī tirgus laukuma mūra atjaunošana ar dakstiņa segumu. Par lielākām lietām runāsim pie budžeta plānošanas — kādas būs projekta iespējas utt. Vajadzību vienmēr ir ļoti daudz.
/Foto autors: Edgars Lācis/