13. augusta Talsu novada domes Attīstības komitejas sēdē izskanēja publiska informācija, ka pļavu, kas atrodas blakus Laidzes bērnu laukumam, plāno nodot SIA «Magnum Social & Medical Care» trīs ēku būvniecībai, tāpēc vietējie iedzīvotāji vāc parakstus un gatavo iesniegumu, kurā lūdz domei izvērtēt plānoto būvdarbu apjomu un pieņemt lēmumu pagasta iedzīvotāju interesēs.
Laidzenieki vēlas, lai daļa no pļavas pie bērnu laukuma tiek atstāta Laidzes pagasta pārvaldes rīcībā un būtu vieta bērnu un jauniešu sporta interešu un brīvā laika pavadīšanas infrastruktūras attīstīšanai. Adresē «Bērnudārzs» esošo pļavu ar kadastra apzīmējumu 88680070058 plāno nodot apbūves veikšanai, savukārt bērnu laukums, kas atrodas turpat blakus, ar zemes nomas līgumu uz septiņiem gadiem nodots biedrībai «Mēs — Laidzei» bērnu rotaļu iekārtu atjaunošanai un jaunu iekārtu uzstādīšanai.
Satraukums, ka nebūs vairs vietas sportošanai un svētkiem
29.augusta sarunā Laidzes un Vandzenes pagasta apvienības pārvaldes vadītāja Marika Grohjacka, kas ar 1. septembri stājas Valdemārpils apvienības pārvaldes vadītājas amatā, paskaidro, ka Laidzes pagasta iedzīvotāju iesniegums Talsu domei nav ar iebildumiem pret iecerētajiem apbūves darbiem, bet paraksti tiek vākti par to, lai iedzīvotāji būtu vairāk informēti par notiekošo un arī viņu viedoklis un intereses tiktu ņemtas vērā.
«Mēs saprotam, ka varam negaidīt uz pašvaldību, jo naudas nav, bet mēs paši gribam kaut ko darīt. Un biedrība iznomājusi zemi uz septiņiem gadiem ar domu, ka tiks veidots jauns bērnu laukums,» pauž M. Grohjacka.
Zinot finanšu situāciju novadā, iedzīvotāju iniciatīvas grupa izveidojusi biedrību «Mēs — Laidzei» ar mērķi nākt palīgā pašvaldībai, lai īstenotu vērtīgas ieceres Laidzē, un pirmais aktuālais jautājums bijis tieši bērnu laukums. Arī pie tā pirms daudziem gadiem iedzīvotāji Ievas Krūmiņas vadībā tikuši paši saviem spēkiem. «Mēs saprotam, ka varam negaidīt uz pašvaldību, jo naudas nav, bet mēs paši gribam kaut ko darīt. Un biedrība iznomājusi zemi uz septiņiem gadiem ar domu, ka tiks veidots jauns bērnu laukums, jo vecais jau ir morāli nokalpojis. Man pašai bija liels gandarījums par vietējo iedzīvotāju apņēmību darboties. Pļavā pie bērnu laukuma ir arī futbola laukums, kur notikuši Mazie operas un pagasta svētki. Arī volejbola laukumu gribam uzspodrināt. Mums ir idejas un savi sapņi. Arī bērndārznieki turp dodas sportot, jo nav jau citas alternatīvas. Laidzes stadions nav pašvaldības īpašums, tāpēc tur neko nevaram pasākt un pielikt savu roku, bet bērni ir aktīvi un grib aktīvi izpausties. Saprotot, ka uzņēmējs grib visu šo zaļo zonu, iedzīvotāju mērķis ir komunicēt un lūgt pašvaldībai atstāt aktivitātēm teritoriju, ko jau izmantojam. Vecāki par saviem bērniem šajā zonā jūtas droši, jo turpat blakus ir dzīvojamās mājas, tas ir pats apdzīvotās vietas centrs,» pauž M. Grohjacka. Viņa atzīst, ka uzņēmuma projekts un iecere liekas vizuāli pievilcīga, viss esot labi pārdomāts, taču laidzeniekiem tas nozīmētu pazaudēt svarīgu ikdienas dzīves svarīgu norišu vietu, tāpēc vietējie lūdz pašvaldībai nenodot apbūvei uzņēmējam visu teritoriju līdz ar bērna laukuma robežu.
Iedzīvotājiem ir vairāk jautājumu nekā atbilžu
«Ne visi cilvēki, kas iesniegumu ir parakstījuši, ir redzējuši šo projektu. Kā zināms, projekts neparedz ne renovācijas, ne pārbūves, bet jaunu namu izbūvi. Daudz kas iedzīvotājiem ir miglā tīts, tāpēc šī tikšanās ar uzņēmēju un domes deputātiem ir nepieciešama. Mēs pagastā esam panākuši, ka dzīvojamā zonā vairs nestāv smagās automašīnas, esam panākuši labas pieklājības normas guļamrajonā. Daudz kas jau darīts iedzīvotāju labbūtības jomā, tāpēc iedzīvotāji grib zināt, ar ko rēķināties tālāk, jo būs daudz jauna,» komentē Marika Grohjacka, kura arī tikusies ar SIA «Magnum Social & Medical Care» valdes priekšsēdētāju Kristiānu Dāvi, kuram izteikusi iedzīvotāju bažas.
«Pašlaik gatavojam objektu tālākiem darbiem un paralēli projektējam sociālās aprūpes industriju — līdzīgi, kāda tā ir Liepājā, kur ir gan sociālās aprūpes, gan rehabilitācijas un paliatīvās aprūpes centrs,» teic K. Dāvis.
Pašlaik norit tikai diskusijas
Sazinoties ar konkrēto uzņēmēju, viņš pastāsta, ka šobrīd uzņēmums ir iznomājis bijušo Laidzes tehnikuma kopmītņu ēku. «Pašlaik gatavojam objektu tālākiem darbiem un paralēli projektējam sociālās aprūpes industriju — līdzīgi, kāda tā ir Liepājā, kur ir gan sociālās aprūpes, gan rehabilitācijas un paliatīvās aprūpes centrs. Provizoriski viss noslēgums varētu būt ne ātrāk kā pēc pusotra gada, jo būvvaldē vēl jāiesniedz dokumenti uz rekonstrukcijas darbiem, kas mums vēl ir jāsaskaņo. Tātad runa varētu būt par 2026. gada pavasari. Bet to redzēsim procesa gaitā. Varbūt pakāpeniski atvērsim šo iestādi, kā mēs to darījām Liepājā, bet šobrīd vēl ir pāragri to komentēt,» paskaidro SIA «Magnum Social & Medical Care» valdes priekšsēdētājs. Jautāts, vai ir atvērts sarunai ar vietējo kopienu, kurai ir daudz jautājumu, Kristiāns Dāvis bilst, ka visam ir sava kārtība, bet neviens līdz šim tādu vēlmi nav izteicis. «Mēs strādājam ar pašvaldību, kas būtībā ir konkrēto iedzīvotāju pārstāvniecība. Mums nav jāklauvē pie katra iedzīvotāja durvīm. Tikos arī ar Mariku Grohjacku, kurai izstāstīju projekta būtību, un uzklausīju visas bažas par to, ka cilvēki uztraucas, ka nebūs vairs ierastās zaļās zonas. Sarunā nonācām pie kopīga slēdziena, ka visa šī teritorija mums tomēr nav nepieciešama, bet gan kāda daļa no tās, tāpēc ar projektētājiem un pašvaldību strādājam un skatāmies, vai un kā varam ierūmēties, lai vietējie iedzīvotāji būtu apmierināti. Bet šobrīd vēl nekādi lēmumi nav pieņemti, un nekādu apstiprinājumu savai iecerei no pašvaldības neesam saņēmuši. Ir tikai diskusijas, tāpēc negribu skriet laikam pa priekšu un sacīt, ka kaut kas būs un notiks,» teic K. Dāvis, kura vadītā uzņēmuma ilgtermiņa vīzija un plāns ir iet plašāk un attīstīt savus pakalpojumus arī citviet Latvijā, iesākot ar Kurzemi.
«Mums ir vīzija par to, ka tas ir jauna tipa aprūpes formāts, kur ir ne tikai sociālā, bet arī kvalitatīva medicīniskā aprūpe augstā līmenī, ko gribam nodrošināt,» saka Kristiāns Dāvis.
Trīs modernas, ģimeniska tipa ēkas senioriem
«Būsim reāli — mūsu iestādei, kāda ir Liepājā, nevar likt vienādības zīmi ar tradicionālajiem Latvijas pansionātiem. Mums ir vīzija par to, ka tas ir jauna tipa aprūpes formāts, kur ir ne tikai sociālā, bet arī kvalitatīva medicīniskā aprūpe augstā līmenī, ko gribam nodrošināt. Mājas, kuras plāno celt uz konkrētā zemes gabala Laidzē un par ko pašlaik ir šīs bažas, ir daļa no Eiropas Savienības struktūrfondu projektiem, kas tiek realizēta kopā ar Labklājības ministriju. Respektīvi ar Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem spējām piesaistīt Eiropas struktūrfondu finansējumu, lai uzbūvētu trīs jaunas, ģimeniska tipa vienstāva ēkas, kur paredzēts dzīvot līdz 16 iemītniekiem. Tur galvenokārt ir vienvietīgās istabiņas ar savu sanitāro mezglu un arī koplietošanas telpas, kas ļoti populāri ir Rietumeiropā un Amerikā. Ņemot vērā, ka šāds projekts iesākumā bija paredzēts tikai pašvaldībām, mēs kā privātie komersanti nevarējām uz to pretendēt, bet šobrīd ir izveidojusies situācija, ka uz kādu no 17 plānotajiem projektiem ir pieteikušās tikai trīs pašvaldības, un ir palikuši apmēram 70 miljoni eiro no fonda līdzekļiem, kuri nav izlietoti. Pastāv risks, ka šī nauda varētu tikt pazaudēta, tāpēc Labklājības ministrija grozīja Ministru kabineta noteikumus, lai tiktu dota iespēja privātajiem komersantiem startēt šajā konkrētajā atlasē un pieteikties uz šo mazo māju būvniecību. Mēs kā progresīvi pakalpojuma sniedzēji Latvijā sapratām, ka arī tāds pakalpojuma segments cilvēkiem ir vajadzīgs,» saka Kristiāns Dāvis.
#sif_maf2024