Ne tikai Sabiles, bet arī tuvējās apkaimes iedzīvotāji iemīlējuši dakteres Dzintras Lundes ģimenes ārsta praksi. Taču nu ārste vēlas doties pelnītā atpūtā — plānots, ka oktobrī viņa darbu beigs, tomēr nav zināms, kas notiks ar praksi turpmāk.
«Esam aicinājuši vairākus ārstus praksi pārņemt. Te ir viss aprīkojums, nav tikai cilvēka, kas būtu gatavs uzņemties to darīt,» atzīst Dz. Lunde. «Manuprāt, vislielākā atbildība šajā situācijā jānes Nacionālajam veselības dienestam (NVD), kam ir tiešā piekļuve datiem, viņi zina visus mācību spēkus.»
Ir vairāki ārsti, kuri Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem iegūst izglītību, taču dodas strādāt uz ārzemēm. Tas ir izskaidrojums ģimenes ārstu deficītam Latvijā. «Arī mani šis jautājums uztrauc,» atzīst Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs. «Šobrīd apzvanītas visas institūcijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, NVD… Ar pašreizējo ģimenes ārsti nepārtraukti runājam, ko darīt, meklējam risinājumu. Pēc Nacionālā veselības dienesta saraksta apzvanām ģimenes ārstus, uzrunājam.» Pēc vairākiem zvaniem izdevās panākt, ka 2. augustā viena no uzrunātajām dakterēm atbrauc aplūkot Sabiles ģimenes ārstu praksi. «Taču viņa dzīvo Aizputē, kas nozīmē 100 kilometrus ceļā, viņai ir divi mazi bērniņi — mēs nevaram no viņas to prasīt. Daktere man vēl solīja, ka parunās ar savām kolēģēm. Ceram, ka varbūt tomēr būs kāda dakterīte, kas būs ar mieru braukt no Kuldīgas,» bilst Dz. Lunde.
Kurš atbildīgs?
Sabilē iemīļotā ģimenes ārste par savu vēlmi doties pensijā atbildīgajiem dienestiem paziņoja jau februārī, taču aktīva darbība nesekoja. «Es vēl neatmetu cerības, ka šis jautājums atrisināsies pozitīvi,» atzīst Z. Brunavs. «Vēl ir divi mēneši, lai šo lietu sakārtotu. Drīz vien šī problēma skars visu Kurzemi. Ja atver NVD mājaslapu, tad var redzēt visus ģimenes ārstus, kas drīz ies prom no savām praksēm. Man rodas iespaids, ka atbildīgajām institūcijām savā starpā nav komunikācijas. Mēs nekādā veidā nevaram piespiest, lai kāds speciālists nāk pie mums.»
«Mēs veicām aptauju, taču nav pieteicies neviens, kurš no oktobra vēlētos iet strādāt uz Sabili. Pašvaldības kompetence ir rūpēties par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību saviem iedzīvotājiem,» skaidro NVD Kurzemes nodaļas vadītāja Anita Zolmane.
Savukārt NVD uzskata, ka atbildīga par šo situāciju tomēr ir pašvaldība. «Mēs veicām aptauju, taču nav pieteicies neviens, kurš no oktobra vēlētos iet strādāt uz Sabili. Pašvaldības kompetence ir rūpēties par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību saviem iedzīvotājiem,» skaidro NVD Kurzemes nodaļas vadītāja Anita Zolmane. «Līdz šim neesam nekādu atbalstu saņēmuši, bet es arī saprotu, ka ģimenes ārstu mums rindā nav ne uz vienu vietu Kurzemē. Tad, kad tas brīdis pienāks, skatīsimies — varbūt tomēr kāds gribētājs būs. Esam uzrunājuši dažus Talsu ārstus, kuri būtu ar mieru vienu dienu nedēļā aizbraukt uz Sabili kā uz otru prakses vietu, bet konkrētu atbildi neviens mums vēl nav devis.»
Talsu novada pašvaldība, tāpat kā Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs un daktere Dzintra Lunde, uzskata, ka šis jautājums jau sākotnēji ir NVD pārziņā. «Viņiem pieejama visa aktuālā informācija par ģimenes ārstu praksēm, kā arī prakšu noslodze. Tas, ka mazajās pilsētās un lauku teritorijās katastrofāli trūkst ģimenes ārstu, ir valstiska mēroga problēma, kam nepieciešams meklēt risinājumus — bet pašvaldības spēkos nav to atrisināt,» komentē Talsu novada pašvaldības Administratīvā departamenta vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Rake-Lasmane.
«Ne jau citi dakteri ņems visus Sabiles pacientus ar atplestām rokām, un ne jau visi pacienti varēs izbraukāt tālāk par Sabili.»
Kā trīs gadi pārtapa par 47
Tikmēr daktere Dzintra Lunde jūtas atbildīga par saviem pacientiem: «Ne jau citi dakteri ņems visus Sabiles pacientus ar atplestām rokām, un ne jau visi pacienti varēs izbraukāt tālāk par Sabili. Es sāku satraukties par šo situāciju. Manuprāt, NVD ir jāuzrunā feldšeri vai ģimenes ārsti. Tagad jau sistēma ir mazliet citādāka, jo ir ģimenes ārstu prakšu sistēma. Visi ģimenes ārsti slēdz līgumus ar NVD par pakalpojumiem, tāpēc mēs neesam īsti privātprakse — mums pašiem ir jāaprīko savas prakses.»
Šī brīža situācija no laika, kad Dz. Lunde uzsāka darbību ģimenes ārsta praksē, ir būtiski mainījusies, taču daktere uzskata, ka par šo problēmu bija jādomā jau sen. «Kad beidzām mācīties, mums uzreiz lika strādāt, bet šobrīd tā vairs nav. Pēc pusotra gada varētu būt viena daktere, kas skatījās uz šo pusi, viņai patiktu, bet tas ir ilgs laiks, uz ko nevar arī paļauties. Kad daktere Aija Careva gāja prom, tad arī tika teikts, ka pēc gada viņas vietā būs jauna daktere, bet tad, kad jānāk, tad vairs nav, kas nāk… Kuldīgā ir daudz jaunu dakterīšu — kāpēc NVD nevarēja norīkot, lai kāds pastrādā šeit? Kādreiz tā bija — kad bija sadale, tad es parakstījos par Dundagu. Atbraucu jūlijā uz rajonu pie galvenā ārsta, bet man pateica, ka man jāstrādā Sabilē. Es vēl atceros, ka nodomāju: «Trīs gadi un manas smakas te nebūs!» Šobrīd Sabilē esmu nostrādājusi 47 gadus,» smaidot pastāsta Dz. Lunde.
Cerība uz pozitīvu iznākumu
NVD paliek pie sava: «Tas, ar ko var iekārdināt ģimenes ārstu iet uz konkrēto vietu, ir pašvaldības rokās — var piedāvāt dzīvokli, bērniem skolu, bērnudārzu utt. Tas viss ir pašvaldības «burkāns», jo dienests maksā atbilstoši noteikumiem jebkurā vietā vienādi.»
Sabiles iedzīvotājiem situācija paliek miglā tīta, taču par esošajiem darbiniekiem NVD ir konkrēta atbilde: «Brīdī, ja ārstu neatrod, pacienti tiek atreģistrēti un katram pašam jāmeklē jauns ģimenes ārsts. Darbinieki darba vietas zaudē neatkarīgi no tā, vai būs kāds jauns ārsts, jo viņam nav pienākuma ņemt darbā tos darbiniekus, kas bija iepriekšējā praksē.»
Gan ģimenes ārste, gan pārvalde un iedzīvotāji cer, ka pavisam drīz situācija noskaidrosies. «Jau tad, kad man bija 50 gadu, runāja, ka tad, kad mūsu paaudze aizies pensijā, nebūs, kas nāk vietā. Tobrīd neviens neieklausījās. Manuprāt, nav normāli, ka šādu pilsētiņu atstāj bez medicīniskās aprūpes! Vēl gaidu septembra sākumu ar cerību, ka varbūt kaut kas pavirzās uz priekšu,» tā Dz. Lunde.