Sabilē neizskan trauksmes sirēnas

Sabilē neizskan trauksmes sirēnas

26. novembrī visā Latvijā tika pārbaudītas 158 no 164 trauksmes sirēnām. No tām bez traucējumiem izskanēja 151. Arī Sabiles trauksmes sirēna klusēja, jo tās darbība netika pārbaudīta.

Ēka, uz kuras atrodas trauksmes sirēnas Sabilē, tika pārdota izsolē un tā šobrīd pieder privātpersonai, taču vēl pirms diviem gadiem tā bija Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) depo ēka. «Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs par nekustamā īpašuma atsavināšanu netika nedz savlaicīgi informēts, nedz iesaistīts lēmuma pieņemšanā, taču kā trauksmes sirēnu tehniskais uzturētājs savas kompetences ietvaros, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, risina situāciju, lai nodrošinātu trauksmes sirēnu uzstādīšanas, demontāžas un darbības nodrošināšanas tehniskos darbus,» skaidro Iekšlietu ministrijas Informācijas centra Kvalitātes kontroles nodaļas vadītājs Artūrs Baltacis.

Sabilē sirēnas netika ieslēgtas juridisku šķēršļu dēļ. «Ar ēkas īpašnieku nebija noslēgts līgums par būves izmantošanu trauksmes sirēnas darbības nodrošināšanai,» tā A. Baltacis. «Ar jauno īpašnieku joprojām nav izdevies vienoties par līguma noslēgšanu saistībā ar attiecīgās būves izmantošanu trauksmes sirēnas darbības nodrošināšanai. No Iekšlietu ministrijas Informācijas centra puses 2024. gada maijā ir notikusi saziņa un līguma projekta nosūtīšana būves īpašniekam, lai nodrošinātu trauksmes sirēnas darbību, taču atbildi nesaņēmām. Vairākkārt esam mēģinājuši atkārtoti sazināties, taču līdz šim vienošanās nav panākta.»

Mēģina vienoties par nomas maksu

Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs vēl aizvien mēģina vienoties ar īpašnieku par nomas maksu. «Līdz šim tas ir bezprecedenta gadījums,» teic A. Baltacis. «Tāpat viss tiek izvērtēts no juridiskās puses. Līdzšinējā prakse ir bijusi, ka par būvēm, uz kurām izvietotas valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas trauksmes sirēnas, netiek maksāta nomas maksa. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem privātpersonu īpašumā vai valdījumā esošās būves vai to daļas Iekšlietu ministrijas Informācijas centram tiek nodotas, noslēdzot patapinājuma līgumu. Savukārt patapinājums ir līgums, ar kuru lieta bez atlīdzības tiek nodota noteiktai lietošanai.»

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra Kvalitātes kontroles nodaļas vadītājs stāsta, ka nākotnē iedzīvotāji tiks brīdināti vairākos apziņošanas veidos: «Piemēram, informācijas nodošana pa skaļruņiem un ar operatīvo dienestu transportlīdzekļu skaņas sistēmu, apstaigājot mājokļus, ievietojot paziņojumu lietotnē «112 Latvija» u.c. Tāpat Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir uzsācis projekta īstenošanu, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides sistēmu. Ar tās palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji vienlaicīgi, operatīvi un mērķēti konkrētās teritorijās saņems agrīno brīdināšanu savos mobilajos telefonos. Agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, nodrošinot ziņojumu uzticamību. Tie atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte. Šūnu apraides tehnoloģijas ieviešana Latvijā plānota 2025. gadā.»

Trauksmes sirēnu pārvietošana

Vaicājot, cik ilgā laikā ir iespējams pārvietot trauksmes sirēnas uz citu vietu, Artūrs Baltacis atbild, ka to var izdarīt trīs mēnešu laikā: «Pēc atbilstošas būves izvēles tiek slēgts līgums par pārvietošanas darbiem. Trīs mēnešu laikā tiek veikta gan būvdarbu saskaņošana būvvaldē, gan sirēnas demontāža esošajā objektā, gan uzstādīšana jaunā būvē. Pēc līguma nosacījumiem darbu izmaksas atkarībā no ēkas augstuma ir atšķirīgas. Šajā gadījumā izmaksas ir 6000 eiro + PVN — demontāža un 9000 eiro + PVN — uzstādīšana.»

Uzstādīt trauksmes sirēnas var uz jebkuras augstas ēkas, ja tas tiek saskaņots ar VUGD. «Glābšanas dienests izvērtēs dzirdamības nosacījumus, lai sasniegtu pēc iespējas lielāku iedzīvotāju loku apziņošanas gadījumā. Savukārt Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs izvērtēs tehniskās īpatnības katrā konkrētajā gadījumā. Jāpiebilst, ka trauksmes sirēnu pārvietošana un tīkla paplašināšana ir iespējama tikai, ja tam tiek paredzēts finansējums,» tā A. Baltacis.

 

#SIF_MAF2024