Pēc tam, kad veselības iestādes ziņoja par lokālu difterijas uzliesmojumu, norādot, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BUKS) nonākuši četri bērni un neviens no viņiem nav vakcinēts pret difteriju, aktualizējās jautājums par vakcinācijas obligātumu. Diemžēl vienam no sasirgušajiem bērniem — četrgadīgam puisēnam — saslimšana ar difteriju beigusies letāli.
Pēc pusotras nedēļas ilgas mediķu cīņas par bērna dzīvību 16. septembrī zēns slimnīcā nomira. Viņa orgānu sistēmas, pēc ārstu teiktā, nespēja atjaunot darbību difterijas toksīnu iedarbības dēļ.
«Visi šajā gadsimtā Latvijā tieši difterijas dēļ mirušie bērni nebija vakcinēti — arī 16. septembrī mirušais zēns. Katrā Eiropas valstī ir atšķirīgs likumiskais regulējums bīstamo infekciju ierobežošanai. Daudzas Eiropas valstis, tostarp Francija, Itālija, Čehija un Ungārija, ir izveidojušas obligātu vakcinācijas kalendāru pret tādām slimībām kā difterija, poliomielīts, masalas un citām. Arī Latvijas sabiedrībai ir jāapzinās vakcinācijas nozīme,» skaidro BKUS.
Īpaši satraucoši ir tas, ka Bērnu slimnīcā šajā gadā no vakcīnregulējamām bīstamām infekcijām miruši jau divi bērni.
Gandrīz 20 gadus Bērnu slimnīcā nav bijis neviena tik smaga difterijas gadījuma kā 5. septembrī ievestajam pacientam. BUKS norāda, ka, iespējams, tas kādam ir radījis maldinošu pārliecību, ka difterija mūs vairs neapdraud, taču šis traģiskais gadījums atgādina par pretējo. Īpaši satraucoši ir tas, ka Bērnu slimnīcā šajā gadā no vakcīnregulējamām bīstamām infekcijām miruši jau divi bērni — viens no garā klepus un viens no difterijas.
Situācija ir nepieņemama
Veselības ministrs Hosams Abu Meri sasaucis Imunizācijas valsts padomes sēdi, lai ar ekspertiem diskutētu par rīcības priekšlikumiem, tai skaitā iniciatīvām par izmaiņām likumdošanā. «Tas ir nepieņemami, ka modernās medicīnas laikmetā bērni mirst no vakcīnregulējamām slimībām. Acīmredzami ir jāatjauno diskusija un jāstiprina sabiedrības izpratne par vakcinācijas nozīmi, lai pasargātu ne tikai sevi un savus tuviniekus, bet arī sabiedrību kopumā,» uzsver veselības ministrs.
Atļauju vakcinēt var pieprasīt bāriņtiesai
Tiesībsarga birojs norāda, ka Latvijā bērni ir obligāti vakcinējami pret 14 infekcijas slimībām: pret tuberkulozi, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, B hepatītu, vējbakām, pneimokoku infekciju, rotavīrusu infekciju, cilvēka papilomas vīrusa infekciju.
Tiesībsargs skaidro, ka vakcinācija ir uzskatāma par ārstniecību, un jautājumus, kas skar cilvēku, tai skaitā bērnu, ārstniecību, regulē Ārstniecības likums un Pacientu tiesību likums. Saskaņā ar Pacientu tiesību likuma 13. pantu bērnu līdz 14 gadu vecumam ārstniecība ir pieļaujama, ja viņa vecāki (vai citi likumiskie pārstāvji) par to ir informēti un devuši savu piekrišanu. Savukārt bērni no 14 gadu vecuma var patstāvīgi sniegt savu piekrišanu ārstniecībai.
Bērna nevakcinēšana nav prettiesiska, vainojama rīcība, par kuru likumā paredzēta atbildība.
Kaut gan vakcinācija pret noteiktām slimībām bērniem ir noteikta kā obligāta, saskaņā ar Vakcinācijas noteikumiem vecākiem vai bērnu likumiskajiem pārstāvjiem ir tiesības atteikties no bērna vakcinācijas. Tas nozīmē, ka bērna nevakcinēšana nav prettiesiska, vainojama rīcība, par kuru likumā paredzēta atbildība.
Tomēr Tiesībsargs norāda, ka ir cits veids, kā nodrošināt vakcinācijas obligātumu — ārsts var pieprasīt bāriņtiesas atļauju bērna ārstniecībai (arī vakcinācijai). To izmantojot, iespējams nodrošināt bērna tiesības uz veselības un dzīvības aizsardzību.
Vakcinācija — bez maksas
Tiesībsargs aicina būt atbildīgiem par savu un savu bērnu veselību, būt ciešā sadarbībā ar ģimenes ārstu un ieklausīties viņa padomos. «Vakcinējot tos, kuri drīkst vakcinēties, mēs pasargājam tos, kuriem šāda iespēja objektīvu iemeslu dēļ ir liegta,» atgādina Tiesībsarga birojs.
Savukārt BUKS ārsti vēlreiz aicina jau šodien pārbaudīt, vai visi ģimenes locekļi ir vakcinēti un revakcinēti pret difteriju un citām bīstamām vakcīnregulējamām infekcijas slimībām.
Latvijā vakcinācija pret difteriju ir iekļauta vakcinācijas kalendārā un tiek nodrošināta bez maksas visiem iedzīvotājiem.