Šoruden startē jaunā Ģimeņu un bērnu attīstības centra «Brīnumiņš» struktūrvienība «Brīnumābecīte». Tā ir atgriešanās vēsturiskajā sākumpunktā — Baznīckalnā —, kur pirms 21 gada viss sākās ar bēbīšu vingrošanu, mazuļu rītiem un kopā būšanu. Turklāt, lai cik arī būtiska nav veselo un īpašo bērnu integrācija ikdienā, «Brīnumābecīte» šoreiz veltīta tikai bērniem, kuriem nav īpašu vajadzību.
Pa šiem gadiem «Brīnumiņš» ļoti izaudzis, un tam pat vairākas mājas — galvenā ēkā Saules ielā, «Iespēju namiņš» Mīlenbaha ielā un nu arī nodarbību telpa ģimenēm «Brīnumābecīte» Baznīcas laukumā 5a. Tajā būs pieejami 15 pakalpojumi, sākot no Bobota metodes zīdaiņiem līdz labo manieru skoliņai. Pirms sava piedāvājuma radīšanas, «Brīnumiņa» komanda izpētījusi, kas jau pieejams citviet novadā, arī pirmsskolas izglītības iestādēs, lai pakalpojumi nedublētos.
«Brīnumābecītes» vadītāja ir Sanita Ziediņa, un viņa atklāj, ka telpu iekārtošanā bijusi arī uz vīru un bērnu pleciem, tāpēc šis īsts ģimeņu centrs. Vide radīta tā, lai katrs ienākušais justos kā mājās. Idejai vadīt jauno struktūrvienību Sanita nepiekrita uzreiz, tomēr saredzējusi tādus pakalpojumus, kas pašas bērnam citviet trūkuši. «Tā ir laba iespēja augt, pilnveidoties un radīt ļoti draudzīgu vietu ģimenēm ar bērniem,» saka «Brīnumābecītes» vadītāja. Kā vienu no piemēriem viņa min ēst gatavošanas meistarklases — iespēju bērnībā bērniem izpausties un veidoties kā personībām. Vidē, kur neskan «nedrīkst!», «es pati!», bet tā vietā mudinājums «tu vari, tev sanāks!». Un, kas zina, varbūt šeit taps topošie šefpavāri. Sanita ir dvīņu mamma, no kuriem viens ir ar īpašām vajadzībām. Tāpēc viņa ļoti labi redz, cik otram bērnam nepieciešams laiks un nedalīta uzmanība, kas veltīta tikai viņam. «Arī jaunajām mammām tā ir iespēja atnākt šeit un pusotru stundu veltīt tikai mazulītim, jo fonā nav ne veļas kalni, ne ēst gatavošana vai citas ikdienas rūpes. Tikai es un bērniņš,» mudina Sanita. «Bērniem nodarbības notiks grupiņās, taču tās mazas, jo vēlamies individuālu pieeju, ģimenisko sajūtu, pastiprinātu uzmanību katram, lai varam viņus iepazīt līdz sirsniņai.»
Strādāt ar bērniem, kam funkcionāli traucējumi un citas veselības problēmas, protams, ir citādāk, tāpēc, uzrunājot savas kolēģes, Sanita Ziediņa sacījusi: «Meitenes, manuprāt, šī iespēja jums būs kā atpūta — restarts no grūtās ikdienas! Te varēsiet mentāli atpūsties. Arī speciālistiem ikdienā tas ir nepieciešams, jo darbs ir smags emocionāli un reizēm arī fiziski.»
Atvērto durvju dienu 6. septembrī apmeklēja vairākas mammas — gan ar bērniņiem, kas vēl tikai gaida brīdi, lai nāktu pasaulē, gan jau ar zinātkāriem kāpēcīšiem. No malas varēja novērot, ka dažas mammas jau pirms svētkiem savu izvēli izdarījušas, tāpēc pieklājīgi atsakās no bukletiem, jo viņām jau viss skaidrs — atnākušas vien iepazīt telpas un komandu. Arī Lelde Šēnere un Hugo jau izvēlējušies nodarbības «Es un daba», kas notiks tikai ārā, bet Montas Grīnvaldes meitiņa Luna šeit gatavosies skolai, izmantojot Montesori metodi. «Es ļoti gaidīju šādu iespēju! Es vispār gribētu savu meitu laist Valdorfa sākumskolā (Valdorfa skolas filozofijas pamatā ir pats bērns, viņa dotības, spējas un intereses, individualitātes spējas — red.), bet tas ir vēl tāls ceļš Talsos ejams, bet šis ir kaut kas, kas jau ievirza uz to pusi. Es ļoti priecājos,» atklāj Monta.
«Brīnumābecīti» var apmeklēt jau topošās mammas, un, kad bērniņi nākuši pasaulē, nodarbības viņiem pieejamas no dažu mēnešu vecuma līdz 12 gadiem. Jaunajām mammām šī arī socializēšanās un atbalsta gūšanas vieta. Uz šīm telpām atceļojis arī «Mīļdārziņš», kas nozīmē, ka Saules ielā dažas jaunas telpas, kur jaudīgā komanda atkal var plānot jaunas idejas.
Foto autors Terēze Matisone.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.