Garda un vērtīga oga, kas paslēpusies «lukturītī»

Garda un vērtīga oga, kas paslēpusies «lukturītī»

Nevienu nevar pārsteigt ar zemeņu, aveņu, upeņu un citu pazīstamu ogu audzēšanu, bet tad, kad piemin fizāļus, tad visdrīzāk joprojām daudzi rausta plecus un īsti nesaprot, par ko ir runa. Taču Sintija Vīdava ne tikai saprot, bet arī pati audzē ogu fizāļus un gatavo no tiem gardus sava zīmola «Inka Oga» ievārījumus.

Sintija pastāsta, ka ogu fizāļus audzē jau četrus gadus. Pirmajā gadā izvēlējusies selekcionētas pazīstamās šķirnes, bet tām piemetusies kāda kaite, tāpēc bijusi spiesta visu iznīdēt. «Šogad izraudzījos mūsu pašu «Kurzemes sēklu» piedāvājumu, kas nu skaisti aug siltumnīcā. Kādam stādam jau ir aizmetušies «lukturīši», un šie būs lielāki nekā iepriekšējos gados. Fizāļi ir dūšīgi jālaista, un tiem, tāpat kā tomātiem, ir jāizlauž pazares jeb tā sauktās «paduses»,» teic Sintija.

Jautājot, kāpēc izlēmusi audzēt fizāļus, jaunā sieviete pastāsta, ka pirms darbošanās kultūras jomā strādājusi veikalā, saprotot, ka to nevēlas vairs darīt. Satiekot savu bijušo skolotāju Olgu Blumbahu un jautājot, ko lai dara, viņa atbildējusi: «Vai nu audzē kvalitatīvu čili, vai fizāļus!» Sintija smaidot teic, ka skolotājas pieminētie fizāļi viņu «aizķēruši», tāpēc sākusi par tiem interesēties vairāk un pasūtījusi sēklas no Vācijas. «Iebakstīju tās podiņos un skatījos, kas izaugs. Un sanāca labi. Kad ieraksta interneta meklētājā «inku oga», uzreiz parādās informācija par fizāļiem, tāpēc pielāgoju šo nosaukumu savai produkcijai. Šogad būs jau trešais gads, kad braukšu uz izstādi «Riga Food». Olga mani visu laiku kūrē (smejas). Pasmaidu, ka grūti jau iekarot sirdis ar zaptes burkām, tāpēc man līdzi vienmēr ir siers, ar kuru kopā ogu vai dārzeņu fizāļu ievārījums ļoti labi sader. Izstādē katru gadu vajag kādu inovāciju. Iepriekš sadarbībā ar «SKIM» piedāvājām fizāļu ogu konfektes, citu reizi aizvedu fizāļu čatniju ar patīkamu saldskābenu garšu, kam asumu piešķir ingvers, bet saldumu — rozīnes,» pastāsta Sintija, kuras «Inka Oga» produkciju var iegādāties kafijas namiņā «Ie—pauzē», tāpat viņa sadarbojas ar Nurmuižu. «Kad pirmo gadu aizbraucu uz izstādi, sapratu, ka par fizāļiem vispār ļoti reti kurš zina. Pasmaidīju, kad kādi tos centās apēst ar visu tā saukto «lukturīti», nemaz neizlobot to no apvalka,» smaidot komentē novadniece.

«Ja es laimētu loterijā, tad noteikti nopirktu savu zemes gabalu un fizāļus audzētu daudz lielākā vairumā.»

Vispieprasītākais, kā pastāsta Sintija, esot fizāļu ievārījums ar smiltsērkšķi, ar ērkšķogām un arī parastais, bet uz Ziemassvētkiem labi pērkot fizāļa, čili, ingvera un kanēļa kombināciju. «Esmu lasījusi, ka fizālī ir divreiz vairāk C vitamīna nekā citronā. Tāpat arī daudz A, B, P vitamīna un dzintarskābes, kas uzlabo šūnu apgādi ar slāpekli,» piebilst Sintija. Viņa smaidot teic: «Ja es laimētu loterijā, tad noteikti nopirktu savu zemes gabalu un fizāļus audzētu daudz lielākā vairumā. Izstādē, kad lietuvieši un igauņi jautā, vai varu piegādāt fizāļu fūri, saprotu, ka pieprasījums būtu, bet to nodrošināt nevaru, lai gan ļoti gribētu.»

 

 

#sif_maf2024