Izstādes un pārsteigumi

Izstādes un pārsteigumi

Tagad jāatzīstas, «Ciparnīcas, Talsu keramiķu» izstādes sagatavošanas priekšdarbos esmu bijusi visai pavirša. Lasot pašu autoru visai aptuvenos tekstus par izstādes gaidāmo nosaukumu «Nestabilitāte», man likās, tas varētu būt tikai tāds reklāmas triks. Tāpēc arī pieliku klāt savu pārliecību, ka nebūs tik traki…

Izstādes «Nestabilitāte» autori, radošās biedrības ««Ciparnīca» Tals’ keramik’» keramiķi Diana Dzelme un Nauris Galviņš.
/Foto: Dainis Kārkluvalks/

Bet iekārtotās izstādes iedarbība uz skatītāju ir negaidīti tieša un nepārprotama (it sevišķi, ja zālē esi viens pats ): tu jūties nedroši! Arī tad, ja telpas apgaismojums ir spilgts un ārā aiz loga ir koša ainava un spīd spoža saule. Pirmajā mirklī, iespējams, skatītājs nesaprot, kāpēc šai vietā ir tik daudz ready made lietu — dēlīši, ķieģelīši, kāda silīte, oksidējušās metāla plāksnes, plauktiņu atliekas, vecas galdu virsmas, stieples utt., nu gandrīz vai kā pēc kara, tad vēl tādas aizdomīgi, viļņveidīgi izzāģētas līstes tā kā postamenti, daža no tiem pavisam sašķiebusies. Uz šīm līstēm, arī uz dēļu galda, kas balstās uz tievām kājiņām, nav saprotami kā, bet ir eksponēti Dianas un Naura skaistie un krāšņie trauki, šķiet, tie varētu arī krist zemē un sasisties, ja tiem pieietu klāt par tuvu.

/Foto: Dainis Kārkluvalks/

Līdzīgi ir ar citām trauku grupām — tās izskatās pavisam nedroši izliktas, daža vāze ir jau pāri pamatnes malai un tūlīt, tūlīt kritīs, dažviet kāds pods varētu trāpīt uz galvas! Bet laimīgā kārtā lielākā daļa skatītāju visai ātri saprot izstādes ideju: tas ir mūsu nedrošais laiks un tā mēs šodien jūtamies! Mums jābūt prātīgiem ne tikai izstādēs vien. Neticēju, ka laika izjūtu tik pārliecinoši un reizē vienkārši var panākt parastā keramikas izstādē.

/Foto: Dainis Kārkluvalks/

Taču nebūt nav pārsteigums, ka «Ciparnīca» vienmēr savām jubilejas izstādēm ir gatavojusies ļoti rūpīgi: tas attiecas gan uz pašu trauku (podu, vāžu, šķīvju, objektu u. c.) dizainu un tehnoloģiskajiem risinājumiem (šoreiz lielākā daļa darbu apdedzināti japāņu apdedzināšanas tehnikā anagamā ), bet Dianai un Naurim vienmēr ļoti svarīgs ir bijis pārdomātais izstādes iekārtojums. Tad mēs vēl nezinājām, ka viņi tagad arī daudz domā un liks domāt arī mums.

/Foto: Dainis Kārkluvalks/

Var apgalvot, ka pagājušās nedēļas nogalē Talsos ļoti priecīgi atsākās jaunā rudens/ziemas sezonas izstāžu sezona: keramiķu izstādei muzejā ir pievienojies mūsu jaunais gleznotājs Elmārs Orniņš, kurš Talsu tautas namā atklāja jau savu vismaz ceturto gleznu izstādi šogad — «Par un ap Talsiem». Abu izstāžu atklāšanās bija lielum lieli sveicēju pulki; gan māksliniekiem, gan mākslas cienītājiem bija patīkami satikties pēc vasaras brīvdienām un priecāties par jaunām Talsu mākslinieku izstādēm.

Elmāra Orniņa (pirmais no labās) izstādes «Par un ap Talsiem» izstādes atklāšanā Talsu Tautas namā. /Foto: Edgars Lācis/
Elmāra Orniņa izstādes «Par un ap Talsiem» izstādes atklāšanā Talsu Tautas namā. /Foto: Edgars Lācis/