Latvijā vēl vienai lapsai konstatēta putnu gripa

Latvijā vēl vienai lapsai konstatēta putnu gripa

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka Jēkabpilī atrastai mirušai lapsai ir laboratoriski apstiprināta putnu gripa. Līdz ar to šobrīd Latvijā konstatēti jau divi gadījumi, kad ar putnu gripu saslimuši un miruši zīdītāji — Daugavpilī un Jēkabpilī. Savukārt Polijā putnu gripa ir konstatēta divdesmit četriem mirušiem kaķiem.

Ņemot vērā augstos saslimšanas rādītājus savvaļas putnu populācijā Latvijā, kā arī gadījumus, kad putnu gripa konstatēta arī zīdītājiem, PVD aicina mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekus uzraudzīt savus mājdzīvniekus un nepieļaut to tuvošanos mirušiem savvaļas putniem.

Ja tomēr nav pārliecības par sava dzīvnieka gaitām un mājdzīvnieks izskatās nevesels, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Ņemot vērā to, ka ar putnu gripu var saslimt arī cilvēks, vedot dzīvnieku pie veterinārārsta, drošības nolūkos iesakām izmantot personīgos aizsarglīdzekļus — gumijas cimdus un aizsargmasku.

Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās, un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas.

Zīdītāji, visbiežāk savvaļas plēsēji, ar putnu gripu var inficēties caur elpceļiem vai, piemēram, apēdot inficētus putnus. Iespējamās klīniskās pazīmes ir drudzis, letarģija, aizdusa, konjunktivīts un ātra nāve. Ir reģistrētas arī neiroloģiskas pazīmes (riņķošana, ataksija — neorganizētas, neveiklas kustības un koordinācijas traucējumi).

Putnu gripa Latvijā šogad ir apstiprināta savvaļas putniem Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novadā, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 140 no 315 laboratoriski izmeklētajiem mirušajiem savvaļas putniem.

Atgādinām, ka aiztikt vai pārvietot mirušus putnus nedrīkst! Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem ir nekavējoties jāinformē pašvaldība vai jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam, atstājot ziņojumu automātiskajā atbildētājā: 67027402.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere

#SIF_MAF2023