Latvijas jūras piekrastes saglabāšana nākotnē būs vēl šobrīd skolas solos sēdošo jauniešu rūpes un atbildība. Lai veicinātu viņu interesi par dabas procesu mijiedarbību piekrastē un vispār dabā, jau ceturto reizi notiek Piekrastes jauniešu forums. Un, lai gan šobrīd ir brīvlaiks un varētu laiskoties, uz Talsu novada Roju, kas uzņēma forumu, devās jaunieši no vairākām Latvijas skolām.
Jaunieši Rojas pludmalē šobrīd mācās un mēģina, kā izmērīt krasta eroziju. Tā ir viena no desmit tematiskajām stacijām, kur skolēni mācās, praktiski darot – meklē metālu smiltīs, mēģina noskaidrot PH līmeni gan Rojas upē, gan vietējo iecienītajā avotiņā, pilda dažādus prāta uzdevumus un pat izmēģina roku un arī prāta veiklību dažādu mezglu siešanā. “Viens no mezglu karaļiem ir priekšpusē. Ja mēs tādu mākam uzsiet, tad dzīvē tas vienmēr kaut kur noderēs. Vismaz man noder visur. Kaut vai, kad mašīna jāvelk,” stāsta burāšanas skolotājs Gunārs Reinholds.
Jauniešu uzdevums ir arī stratēģiski domāt un rēķināt, lai orientējoties paspētu uz visiem punktiem. Šoreiz tas izrādījās klupšanas akmens. Šis ir ceturtais piekrastes jauniešu forums, bet pirmais, kurā izvēlēta šāda forma, un dalībnieki to vērtē atzinīgi. “Vismaz, kā es esmu pamanījis, arī atmiņā labāk paliek, kad tu kaut ko dari, nevis vienkārši sēdi uz vietas un garlaikojies,” teic Bulduru tehnikuma audzēknis Toms Kraušs. Jaunieši izrāda interesi par vides un klimata tēmām. “Man liekas, ka vides un klimata tēmas ir modernas. Katrā ziņā, man liekas, ka jaunieši jūtas ļoti lepni, ka viņi orientējas vides tēmās, klimata pārmaiņās, varētu būt, ka viņu zināšanas pat ir lielākas nekā mūsu paaudzei,” tā Talsu novada BJC direktore Doloresa Lepere.
To apstiprina arī jaunieši. Vismaz atkritumu šķirošanā viņi orientējoties ļoti labi, un to liekot darīt arī mājiniekiem. “Arī, kad redzu uz ielas, es paņemu atkritumus un gaidu līdz varēšu sašķirot un izmest pa ceļam. Lai nebūtu vienkārši dabā atstāts,” stāsta Toms Kraušs.
Pirmais piekrastes jauniešu forums bija veltījums Latvijas simtgadei. Ceturtais projektā pagaidām būs noslēdzošais, un tajā piedalījās vairāk nekā 130 jauniešu no 12 dažādām piekrastes skolām. Visvairāk šoreiz no Talsu novada. “Vispār mūsu mērķis ir iet vairāk iekšzemē un vairāk skolu piesaistīt, lai attīstītu un ieinteresētu par Baltijas jūras tēmu šīs skolas,” teic Latvijas Zaļās kustības valdes priekšsēdētājs Jānis Matulis. Šobrīd skolēniem ir skolas brīvlaiks, taču tas netraucēja viņiem būt klātesošiem. “Man riebjas sēdēt mājās un neko nedarīt,” dalās Pastendes pamatskolas audzēkne Nikola Želve.
Piekrastes jauniešu forums ir daļa no lielāka Latvijas Zaļās kustības projekta, kurā vairāku gadu garumā notiek dažādas piekrastes saglabāšanas aktivitātes. Jānis Matulis uzskata, ka rezultāti ir jūtami. “Atsaucas arvien jaunas skolas, kas labprāt piedalās piekrastes vērotāju projektos, arī pelēkās kāpas atjaunošanas talkā, kas ir notikušas gan Tukumā, Talsos un Ventspilī, tā kā, principā, esmu gandarīts par to, ka šī piekrastes lieta tā attīstās,” teic Jānis Matulis.
Pēc aktīviem uzdevumiem jauniešiem tomēr nācās arī uz brīdi piesēst lekcijā, jo forums noslēdzās ar meteorologa Toma Briča lekciju par klimata pārmaiņām Latvijā šodien un nākotnē.