Šonedēļ Talsi ir mājvieta vairāku dienu ilgam starptautiskam Eiropas Ilgtspējīgas enerģijas semināram, šeit dalībnieki no 14 valstīm – gan klātienē, gan tiešsaistē – un tā rīkotājs ir dāņu vides organizācija INFORSE. Un Talsiem arī labās prakses piemēri, ko starptautiskajiem kolēģiem rādīt.
Šonedēļ Talsi ir mājvieta vairāku dienu ilgam starptautiskam Eiropas Ilgtspējīgas enerģijas semināram, šeit dalībnieki no 14 valstīm – gan klātienē, gan tiešsaistē – un tā rīkotājs ir dāņu vides organizācija. “Organizācija nodarbojas ar alternatīvās enerģijas jautājumiem – saules enerģija, vējš un tamlīdzīgi. Šogad viņiem ir ikgadējā sapulce, tāpēc izdomājām to izveidot Talsos,” stāsta INFORSE valdes loceklis Artūrs Undrests.
Un Talsiem arī labās prakses piemēri, ko starptautiskajiem kolēģiem rādīt. Ironiski, ka tieši brīdī, kad paredzēta viesošanās kādā privātmājā, kas izmanto saules enerģiju, sākas pamatīgs lietus, taču tā iespēja redzēt, ka arī šādos laika apstākļos enerģijas ražošana neapstājas. Saimnieku sākotnējās bažas, uzņemoties sev tobrīd nezināmu risku, nav attaisnojušās, un viņi priecīgi par saules paneļu uzstādīšanu. Otrs piemērs atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības “Piejūra” poligonā “Janvāri”, kur šovasar nodota ekspluatācijā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīca. “Ceru ieraudzīt, kā jūs apsaimniekojat bio atkritumus, jo ir svarīgi, ka no tiem var ražot biogāzi un tā izmantot enerģiju, bet atlikušo izmantot kompostam un atgriezt zemē. Mēs to izmantojam Dāniijā, un patiesībā diezgan daudz. Darām līdzīgi kā šeit, bet mums ir arī nedaudz lielākas sistēmas, kur savācam atkritumus ne tikai no pilsētām, bet arī saimniecībām, un tad varam saražot tik daudz, ka patiesībā šobrīd 1/3 daļa no Dānijā izmantotās gāzes ir biogāze,” dalās NFORSE koordinators Gunnar Boye Olesen.
Seminārā prezentēti dažādu valstu ilgtspējīgas un klimatneitrālas enerģijas veidi, pieredze un politikas instrumenti. Kāds no partneriem vizītes laikā paņēmis līdzi arī savus studentus, kam vērtīga iespēja mācīties. “Ir interesanti redzēt, kā citā valstī, kur ir citādas ģeogrāfiskas priekšrocības, tās var izmantot enerģijas ražošanā,” teic studente no Budapeštas Kamilla.
Organizācijas dažādas gan savos izmēros, gan arī atšķirīgs katras valsts līmenis, kuru tās sasniegušas ilgtspējīgas enerģijas izmantošanā. Dāņi priekšgalā, taču viņi atzīst, ka Latvijā novērtē, piemēram, valsts atbalstu pat privātmājām saules paneļu uzstādīšanā un elektroauto iegādē. Artūrs Undrests uzskata, ka varbūt no latviešiem var mācīties arī to, ka jābūt plānam B. “Man ir sajūta, ka šobrīd daudzas valstis iet tikai uz vienu virzienu, nepaturot prātā, ka, ja kaut kas notiek, tomēr nepieciešams arī plāns B. Un latvietim tomēr kaut kur iekšā sēž tas, ka ir jābūt rezervei – ja pārtrūkst elektrība, jābūt malkai, krāsnij mājās vai kaut kam tamlīdzīgam,” tā Artūrs Undrests.
Dalībniekiem bija iespēja salīdzināt saules paneļu ieguvumu ne tikai mājsaimniecībās, bet arī uzņēmumos. Seminārs norit ar Ziemeļu Ministru Padomes atbalstu, tā rezultāti tiks apkopoti un publicēti pēc semināra beigām.