Talsos startē Latvijas labākie šķēpmetēji

Talsos startē Latvijas labākie šķēpmetēji

«Talsu šķēpi 2022» kļuvušas par nopietnām sacensībām notikumu kalendārā — arī ārvalstu šķēpmetēji, kas šeit pabijuši, ar nepacietību gaida atgriešanos. Starptautiskās šķēpmetēju sacensības ir iespēja Talsos redzēt augstas klases sasniegumus, savukārt sportisti atzīst, ka stadiona izkārtojums ļauj skatītāju atbalstu just ļoti tuvu.

Sieviešu sacensībās tika pieteiktas deviņas sportistes, tostarp Madara Palameika, pagājušā gada uzvarētāja Anete Kociņa, kura galu galā nestartēja, Līna Mūze, Laine Donāne un šķēpmetējas no Itālijas, Lielbritānijas un Dienvidāfrikas Republikas. Jau pirmajā mēģinājumā uzvaru nokārtoja L. Mūze. Otro vietu ieguva afrikāniete Joana Van Dijka, tāpat kā pagājušajā gadā. Trešā vieta — Lielbritānijas pārstāvei Rebekai Voltonei, bet talseniece Madara Palameika — ceturtā.

Šogad sumināti tika seši labākie sportisti. Pirmo vietu izcīnīja Latvijas garākais šķēpmetējs Patriks Gailums (vidū), viņam blakus no kreisās puses talsinieks Rolands Štrobinders, kuram arī šīs sacensības bija ļoti veiksmīgas.
Viņš bija tuvu 80 metru robežai ar savu sezonas labāko rezultātu 79.94 m. /Foto: Terēze Matisone/

Talsos ir mājīgāks stadions

«60 metri vienmēr ir labi, bet man bija viens metiens šodien, jo otrajā izslīdēju, aizķēros un tādēļ nevarēju pilnvērtīgi izpildīt nevienu tālāk esošo metienu. Pēdējo es izdarīju vienkārši aiz cieņas pret sacensību organizatoriem,» saka Līna Mūze. «Bet es teiktu, ka man ir jābūt priecīgai, jo šo sezonu esmu iesākusi labi, un visas sacensības — pāri 60 metriem. Protams, no sevis vienmēr gaidu to pašu labāko, gribēju vairāk par 63 metriem, kas būtu sezonas labākais, jo šobrīd ir tāds augšupejošs rezultāts. Bet ir jāizanalizē un jāsa-prot, kāpēc tas bija.»

Līna Mūze atklāj, ka ir maz sacensību, kur skatītāji ir tik tuvu, jo lielajos stadionos tik tuvu sektoram cilvēki nevar būt. «Tāpēc Talsu stadions ir daudz mājīgāks. Un arī ārzemju meitenes teica, ka viņas grib braukt atpakaļ, kas arī parāda, ka šīs sacensības ir noorganizētas ļoti kvalitatīvi. Un šeit vienmēr paveicas ar laika apstākļiem. Arī šoreiz — solīja lietu, bet šodien spīd saule.»

Līnai Mūzei Talsi ir veiksmīgi — «Talsu šķēpos» uzvaru viņa gūst ne pirmo reizi. /Foto: Terēze Matisone/

Uzvar garākais Latvijas šķēpmetējs

Šoreiz vīriešu mačos pieteicās 11 šķēpmetēji, tostarp Gatis Čakšs, Patriks Gailums, Rolands Štrobinders, Zigismunds Sirmais un Jānis Svens Grīva, kā arī maija vidū ievērojamu personīgo rekordu (83,28 metri) sasniegušais Ukrainas jaunais talants Artūrs Felfners (18), kurš šoreiz tomēr nepiedalījās.

Latvijas sezonas vicelīderis un viens no pasaules elites garākajiem šķēpmetējiem (2,01m) Patriks Gailums otrajā mēģinājumā sasniedza 82,35 metru atzīmi un nostiprinājās līderpozīcijā. Piektajā mēģinājumā P. Gailums veica lielisku metienu un ļoti priecājās, taču izskatījās, ka mērījuma rezultāts sportistu mazliet apbēdināja — 82,98 metri. Otro un trešo vietu spraigā konkurencē attiecīgi sadalīja talsenieks Rolands Štrobinders (79,94 metri) un Gatis Čakšs (79,63 metri).

Prieks par skatītāju daudzumu

Lai gan «Talsu šķēpi» notiek jau vairākus gadus, šī gada uzvarētājs atzīst, ka šī ir pirmā reize, kad viņam izdevies piedalīties. Vairāk par pirmo vietu viņu gan priecējot cipari rezultātā. «Ir pozitīvās lietas, bet ir arī tādas, ar kurām vēl diezgan daudz jāpastrādā,» saka Patriks Gailums. Uz jautājumu, vai ir gandarījums Talsos uzvarēt talsenieku, viņš smejoties saka: «Jā, izaicinājums ir mests. Mači ir mači. Citreiz mājas sienas palīdz, bet citreiz — uzliek atbildību. Protams, visi cenšas izdarīt to labāko. Bet, jā, uzvar labākais.»

Patriks Gailums atzīst, ka var just, ka Talsos stadions būvēts, pamatā domājot par šķēpmešanu. /Foto: Terēze Matisone/

«Šeit varbūt nevar ļoti tālus metienus mest, jo tad būs pāri žogam. Bet ieskrējiens ir foršs, pats segums arī. Atmosfēra stadionā arī ir forša — šeit šķēpmešanā uz sacensībām atnāk tik daudz cilvēku, cik uz visām citām vieglatlētikas sacensībām kopā reizēm. Tāpēc tiešām ir ļoti forši!» priecīgs ir P. Gailums. Viņam izdevās pārspēt arī «Talsu šķēpu» rekordu, kurš līdz šim piederēja Rolandam Štrobinderam.

Nes Talsu vārdu pasaulē

Talsos sacensības organizēja M. Štrobindera šķēpmetēju klubs, sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību un Kultūras un sporta attīstības nodaļu. «Talsu šķēps» iepriekš notika jūlijā, taču sacensību blīvuma dēļ, kas šovasar šķēpmetējiem priekšā, nu tās notika maija beigās. Mārcis Štrobinders atklāj, ka viņam svarīgi Talsos rīkot sacensības, jo Latvijā augsta līmeņa vieglatlētikas sacensības paliekot arvien mazāk. «Es domāju, ka šodien sacensības Talsos bija ļoti skatāmas, aizraujošas un beigās arī emocionāli foršas,» saka M. Štrobinders.

«Un mēs ar šīm sacensībām nesam Talsu vārdu pasaulē. Starptautiska mēroga sacensības ir arī nozīmīgs atbalsts vietējiem uzņēmējiem.»

Mārcis Štrobinders atklāj, ka šoreiz sportistiem bija daudz personisko rekordu: «Rebeka Voltone no Lielbritānijas uzmeta 57 metrus un tika uz Britu sadraudzības spēlēm. Tas ir ļoti labs panākums, viņa necerēja. Tāpat Joana no Dienvidāfrikas arī — 59 metrus, kas ir šogad labākais rezultāts. Katrs kādu sapnīti izpildīja, un man prieks, ka Talsos. Jo pēc tam Eiropā runās, ka šeit ir ļoti labas sacensības, kur vērts braukt.»