Talsu novada pašvaldība saņēmusi vēstuli no Latvijas Republikas tiesībsarga (Tiesībsargs). Tajā lūgts līdz 13. septembrim sniegt informāciju par skolēnu pārvadājumiem novadā, jo jūnijā veiktajā aptaujā individuāli gadījumi, iespējams, liecinot par nepieciešamību pilnveidot izglītojamo transportēšanas pakalpojumus.
Tiesībsargs norāda, ka atsevišķās Talsu novada iedzīvotāju atbildēs redzams, ka skolēnu autobusa reisa garums ilgst līdz pat stundai, tādēļ dažiem bērniem nokļūšana līdz tuvākajai izglītības iestādei aizņem vairāk par stundu. «Izglītojamie ir dažādās klašu grupās, un, piemēram, vairākiem pamatskolas izglītojamajiem ceļā līdz tuvākajai izglītības iestādei katru dienu ir jāpavada vismaz stunda (tātad vairāk nekā divas stundas dienā). Šāda situācija nav samērojama ar bērnu tiesībām uz atpūtu. Jāpiebilst, ka arī citi respondenti, kuru atbildes nav iekļautas izlasē, ir izteikuši iebildumus par ilgo skolēnu autobusa kursēšanas laiku, ar mācību un interešu izglītības nodarbību laiku nesaskaņoto sabiedriskā transporta kustības grafiku, maršrutu un reisu trūkumu, kā arī vairāki komentāri veltīti komunikācijas ar iedzīvotājiem trūkumam, kas liecina par labas pārvaldības principa pārkāpumiem,» vēsta Tiesībsargs.
Tāpat Tiesībsargs norāda: «Nav pieļaujams, ka bērni vairākas stundas dienā pavada ceļā uz/no skolas vai gaidot transportlīdzekli — ņemot vērā slodzi, ko veido mācības, interešu izglītība, mājasdarbi, bērnam var nākties ziedot miega un atpūtas laiku.»
Cik ilgs laiks pavadāms ceļā?
Izglītības un zinātnes ministrija ir noteikusi sasniedzamības kritērijus: sākumskolas posmā 1.—6. klašu grupās piemēro principu «izglītība tuvāk dzīvesvietai» jeb ceļā pavadītais laiks vienā virzienā (uz skolu/no skolas) ne ilgāks par 40 minūtēm ar pašvaldības organizētu transportu; pamatskolas posmā 7.—9. klašu grupā un vidējās izglītības posmā 10.—12. klašu grupā attālums starp izglītības iestādēm ir ne vairāk kā 50 km (ceļā pavadītais laiks vienā virzienā (uz skolu/no skolas) ne ilgāks par 55–60 minūtēm ar pašvaldības organizētu transportu).
Talsu novada pašvaldība aicināta iepazīties ar saņemto individuālo gadījumu izlasi un informēt par plānoto/paveikto.
«Stundu sākuma laiks ap 8.30—9.00 būtu ok, bet kā panākt, lai autobusu laiki pieskaņojas? Atbilde — pārcelieties tuvāk skolai — tikai demonstrē to, ka bērni nav prioritāte,» raksta aptaujas respondents.
Konkrētie gadījumi — neskaidri
Portālam «ReTalsi» atsūtītā gadījumu izlase ļauj secināt, ka aptaujā piedalījušies skolēnu pārstāvji, kuru bērni mācās Rojā, Talsos un Dundagā. No 15 izlases gadījumiem divi norādījuši, ka bērns skolā ierodas par agru, un vairāki — ka līdz skolai transportā pavada līdz stundai. Kāds vecāks norādījis: «2023/2024 mācību gadā tika mainīts pirmās stundas laiks (no 8.15 uz 8.40), taču autobusa laiks netika pielāgots, tas palika tāds pats. Līdz ar ko bērnam līdz 1. stundas sākumam jāgaida 40 minūtes. Tika vākti vecāku paraksti, zvanīts uz Talsu novada Izglītības pārvaldi un runāts, rezultāts — vienāds ar 0.» Kādu citu uztrauc izglītības kvalitāte: «Nepārdomātā skolu reforma un nemitīgās pārmaiņas izglītības sistēmā rada pamatotas bažas par jaunās paaudzes izglītības kvalitāti. Diemžēl no pieredzes redzu, ka ceļā/gaidīšanā notērētais laiks samazina laiku miegam. Sekas — periodiskas saslimšanas, pēc kurām, lai atgūtu iekavēto, atkal pietrūkst laika miegam. Stundu sākuma laiks ap 8.30—9.00 būtu ok, bet kā panākt, lai autobusu laiki pieskaņojas? Atbilde — pārcelieties tuvāk skolai — tikai demonstrē to, ka bērni nav prioritāte.»
Aptaujas dati gan neatklāj, par kādiem maršrutiem katrā no gadījumiem tiek spriests. Talsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps uzsver, ka, lai komentētu situāciju, svarīgi ir tieši šie fakti. «Iespējams, kādi no gadījumiem ir pamatoti, iespējams — kādi nav.»
Visu vajadzības apmierināt, visticamāk, neizdosies
Izglītības pārvaldes vadītājs atklāj, ka pirms mācību gada sākuma saņemti iedzīvotāju viedokļi, ieteikumi par autobusu maršrutiem un kursēšanas laikiem. Runājot par transporta gaidīšanas laiku pēc stundām, U. Katlaps retoriski jautā, vai, piemēram, autobusa atiešana desmit minūtes pēc stundu beigām situāciju atrisinātu? Tas problēmas radītu tiem, kas apmeklē ārpusklašu nodarbības vai konsultācijas.
«Ir vecāki, kas devuši ziņu, ka viņi dzīvo vietā, gar kuru līdz šim transports nav «gājis»,» skaidro U. Katlaps.
«Katra bērna vajadzības, visticamāk, apmierināt nevarēs. Jāsaprot, ka tie ir kopējie pakalpojumi. Ir vecāki, kas devuši ziņu, ka viņi dzīvo vietā, gar kuru līdz šim transports nav «gājis». Piemēram, pēc Pūņu pamatskolas reorganizācijas dažiem vecākiem bija vēlme, lai autobuss, kas brauc no un uz Ģibzdi, brauc gar Talsu 2. vidusskolu, lai skolēniem nebūtu jāmēro ceļš no un uz autoostu ar kājām. Sarunās ar «Talsu autotransportu» nonācām pie secinājuma, ka to var izdarīt. Gan no rīta, gan vakarā šis autobuss uzsāk ceļu no Talsu 2. vidusskolas, tad caur autoostu kursē uz Ģibzdi. Mēs cenšamies rast risinājumus, bet ne vienmēr tie visus apmierinās,» skaidro U. Katlaps.
Līdz 13. septembrim pašvaldībai jāsniedz informācija Tiesībsargam, kas arī tikšot darīts. Tiesībsargs piebilst, ka pašvaldībai nosūtītā informācija sagatavota pēc aptaujas rezultātiem un nav uzskatāma par Tiesībsarga konstatēto.
#sif_maf2024