Vai riepu zīmolam ir nozīme?

Auto riepas un to izvēle ir jautājums, kas periodiski nodarbina autoīpašnieku prātus, īpaši pirms ziemas vai vasaras sezonas sākuma. Katrs vēlas piemeklēt modeli ilgstošai un drošai kalpošanai. Apskatot piedāvājumus, uzreiz ir manāmas ievērojamas cenu atšķirības starp dažādas firmas riepām. Likumsakarīgi rodas jautājums, vai vērts ieguldīt vairāk?

Slavenu zīmolu, piem., Pirelli, Nokian, Michelin, Hankook, Maxxis, Dunlop ražojumi tiek pasniegti kā daudz drošāki, ilgmūžīgāki un piemēroti komfortablākai braukšanai. Šīm korporācijām pieder savi pētnieciskie centri, to ražotnēs ir nodarbināti tūkstošiem strādnieku un sortiments nemitīgi tiek papildināts ar augsti tehnoloģisko produkciju. Bet vai tiešām šī produkcija atšķiras no citu ražotāju piedāvātajiem lētākiem riepu variantiem? Turpinājumā mēs uzskaitīsim vairākus pasaulslaveno zīmolu panākumus riepu pilnveidošanā. Iespējams, tas palīdzēs Jums izlemt, vai vēlaties un vērts ieguldīt vairāk!

Vieglāka manevrēšana un augstāka drošība

Drošība ir pirmais un svarīgākais aspekts riepu izvēlē. Īss bremzēšanas ceļš, laba saķere ar ceļa segumu arī snigšanas un apledojuma apstākļos, efektīva lietus ūdeņu novadīšana, viegla vadāmība uz pagriezieniem un pie lielāka ātruma – kritēriji, kas raksturo ideālas riepas. Slavenu riepu ražotāji nemitīgi un cītīgi strādā pie to pilnveidošanas un efektīvākās kombinācijas. Pie populārākiem paņēmieniem, ko viņi izmanto drošības un vadāmības uzlabošanai, attiecināmi:

  • protektori ar uzlabotu ūdens novadīšanas funkciju, kas minimizē akvaplanēšanas risku. Piemēram, protektora konstrukcija ar četrām ūdens novades rievām;
  • ziemas riepu protektori ar lielāku lameļu skaitu (to blīvāku izkārtojumu), kā arī augsta blīvuma pretvibrāciju lamelām. Tas palīdz teicami noturēt auto uz apledojuša ceļa, tostarp strauji mainot kustības virzienu, kā arī garantē īsāku bremzēšanas ceļa garumu;
  • asimetriskais protektora raksts, piem., zig-zag veida protektors labākai saķerei ziemā;
  • protektors, kas stiprināts ar silīcija dioksīdu. Metode palielina temperatūras diapazonu, kurā ieteicams lietot riepas. Attiecīgi tiek nodrošināta labāka vadāmība dažādos laikapstākļos;
  • augstvērtīgāki materiāli (īpašs gumijas sastāvs) labākai saķerei ar ceļu arī bez radžu lietošanas;
  • pašattīrīšanās funkcija no sniega ziemas riepām – minimālai slīdēšanai;
  • samazināta rites pretestība, kas attiecīgi nodrošina ekonomiskāku degvielas patēriņu. Nav mazsvarīgs faktors apstākļos, kad degvielas cenas nepārtraukti aug.

Pie ražotājiem, kuri visintensīvāk strādā braukšanas drošības uzlabošanas virzienā un guvuši pasaulslavenu atzinību šajā jomā, pieskaitāmi Continental, Nokian, Pirelli, Kormoran, Maxxis, Michelin, Dunlop, Toyo u.c. Šo zīmolu riepas izmaksā dārgāk, taču papildus sniegtajai drošībai būs arī ilgmūžīgākas, salīdzinot ar lētākiem modeļiem. Ja Jums ir svarīgi ietaupīt uz riepu iegādes, daži pasaulslaveni ražotāji piedāvā zelta vidusceļu starp riepu kvalitāti un cenu. Piemēram, strauji augošā kompānija Hankook, kuras ražojumi testēšanās uzrāda labus rezultātus – saīsinātu bremzēšanas ceļu, minimizētu slīdēšanas risku un attiecīgi veiksmīgāku manevrēšanu uz slapja seguma. Pie šīs pašas cenu kategorijas var attiecināt Barum, kā arī Sailun zīmola riepas. Pēdējās no minētajām tiek piedāvātas gan pasažieru automašīnām, gan kravas, gan visurgājējiem un apstiprinājušas sevi testos kā uzticamu produkciju (testēšana veikta ikdienas un rallija apstākļos).

Attiecībā uz braukšanas drošību jāpiebilst, ka ir ārkārtīgi svarīgi pareizi sabalansēt riepas un periodiski pārbaudīt gaisa spiedienu tajās, jo arī tas lielā mērā ietekmē bremzēšanas ceļa garumu un auto vadāmību. Pat visdārgākās riepas nespēs garantēt drošību, ja ignorēsiet šos tehniskos momentus.

Ilgmūžība

Skaidrs, ka pērkot riepas par lielāku naudas summu, mēs sagaidām no tām ilgāku kalpošanu. Visbiežāk ražotāji norāda, ka riepu kalpošanas laiks ir aptuveni 10 gadi. Taču praksē tās nolietojas aptuveni ik pēc 5-6 gadiem. Atkarībā no braukšanas apstākļiem un stila dažkārt pat ātrāk, īpaši ziemas modeļi.

Vistiešāk riepu kalpošanas laiku ietekmē materiāla kvalitāte, no kura tās saražotas. Pasaulslavenie ražotāji šim nolūkam izstrādājumam pievieno patentētās sastāvdaļas. To ietekmē riepas saglabā savas īpašības ilgāku laiku, ir pietiekami elastīgas arī aukstā laikā un noturīgākas pret bojājumiem. Lētām riepām šādu sastāvdaļu nav vai arī to īpatsvars ir minimāls, kas noved pie ātrākas saplaisāšanas un elastības zuduma.

Tāpat riepu ilgākai kalpošanai pazīstami zīmoli pielieto sekojošas metodes: ar silīcija dioksīdu pastiprinātu protektoru (palielina ieteicamo riepu lietošanas temperatūras diapazonu, attiecīgi saudzējot tās), pretvibrāciju lameles (palēnina nodilumu) un īpaši izturīgās lameles, kas saražotas pēc speciālas tehnoloģijas, stingru karkasu, run flat tehnoloģiju (var turpināt braukt arī pēc caurduršanas). Lai lietotājs savlaicīgi sagatavotos riepu maiņai, daudzi ražotāji piedāvā arī to nolietojuma indikatoru.

Par zīmoliem, kas piedāvā īpaši ilgmūžīgas riepas, lietotāji no visas pasaules atzīst Nokian, Pirelli, Maxxis, japāņu ražotāju Bridgestone, Barum (piedāvā teicamu ilgmūžības-cenas attiecību) u.c.

Komforts – mazāks troksnis, labāka amortizācija

Patīkama braukšanas pieredze daudziem autovadītājiem ir ne mazsvarīgāks riepu izvēles kritērijs par to ilgmūžību. No kā ir atkarīgs šis komforts? Primāri no tā, cik cietas ir konkrētās riepas. Cietība šajā gadījumā ir cieši saistīta ar riepas spēju amortizēt visus ceļa seguma nelīdzenumus, kā arī vibrāciju. Jo mazāka ir cietība, jo labāka ir amortizācijas spēja. Tas padara braukšanu patīkamāku, „plūdenāku” un arī klusāku. Daudzi zīmolu riepu ražotāji intensīvi tiecas samazināt riepu cietību, saglabājot augstu braukšanas drošības pakāpi. Robeža šajā gadījumā ir visai trausla, tādēļ jāsaglabā balanss.

Komforts ir saistīts arī ar riepas profilu. Ražotāji mēdz palielināt to par 1-2 izmēriem, saglabājot platumu. Rezultātā auto vadīšanas šķiet „maigāka”, komfortablāka, kas īpaši izjūtams uz bedraina ceļa. Patīkamu un klusu uzvedību uz ceļa, kas apvienota ar labu saķeri, izdevies panākt tādiem zīmoliem kā Michelin, Barum, Haida, Continental, Nokian, Nordman, Sava, Dunlop, Toyo u.c. Ražotāji piedāvā arī modeļus komfortablai braukšanai ar visurgājējiem un smagajiem transportlīdzekļiem. Vadītājiem, kuri bieži mēro lielus attālumus, šis moments varētu būt izšķirošais riepu izvēlē.

Ja esat nobriedis apgādāt savu auto ar augsti kvalitatīvām komponentēm, piedāvājam ielūkoties interneta veikalā 220.lv! Tieši te Jūs varēsiet iegādāties ilgmūžīgas un drošas pasaulslavenu zīmolu ziemas, vasaras un vissezonas riepas – Nokian, Pirelli, Maxxis, Bridgestone, Barum, Hankook, Sailun, Michelin, Kormoran, Continental, Dunlop u.c. Piedāvājumā atradīsiet dažādiem transportlīdzekļu modeļiem paredzētās riepas: ar atšķirīgiem izmēriem, protektora dziļumu un rakstu, ātruma indeksu, slodzes indeksu utt., kuras nodrošinās patīkamu un drošu braukšanas pieredzi dažādos laikapstākļos!