Draudzē «Talsu kristīgā sadraudzība» viesojās vecmāte Agnese Dejus ar lekciju «Saprast nesaprotamo sievieti», kurā stāstīja par daiļā dzimuma pārstāvju garastāvokļa maiņām un hormonu «fabriku», par seksualitāti un tēmām, par kurām ikdienā parasti skaļi nerunā, un to, kā dzīvot bez nevajadzīgiem konfliktiem visu mēnesi.
Noteikti vien retais nav dzirdējis izteikumus, piemēram, ka ar sievietēm ir tāpat kā ar bitēm, jo nekad neko nevar zināt, vai to, ka pašas izdomā un pašas apvainojas, vai par laikapstākļiem, kas ir tik mainīgi kā sievietes garastāvoklis. Bet vai tā ir patiesība? Agnese Dejus jau lekcijas iesākumā nebaidās sacīt, ka tā šķiet tikai tad, ja ir nezināšana, kas ir sieviete un kas ar viņu notiek menstruālā cikla konkrētā dienā. Nevar neizteikt komplimentus vecmātei par viņas valodu, vienkāršību un lekcijas pasniegšanas formu, kas tik delikātu tēmu ļāva uztvert viegli, saprotami, bez mulsuma un arī ar humoru.
Menstruālais cikls ir tikai ar vienu mērķi
Runājot par sievieti un viņas seksualitāti, A. Dejus smaidot uzsver, ka visas pazīmes, kas notiek sievietē, un viņas fizioloģija, ir Dieva radītas, lai nevienam ar viņu nebūtu garlaicīgi. Ja vīrietim seksualitāte aktivizējas pubertātes vecumā, noslēdzas līdz ar pēdējo elpas vilcienu un tās aktivitāte dzīves laikā ir salīdzinoši stabila un bez īpašiem pacēlumiem, tad ar sievieti ir pavisam citādāk.
Ja pēc mēnešreizēm reibst galva, tā nav norma. Ir jāaiziet pie ģimenes ārsta un jāveic analīzes, lai pārbaudītu, vai nav dzelzs deficīts.
«Sekss ir tas, ar ko vīrietis nolīdzina dažādus dzīves impulsus. Vīrieša seksualitāti uztur regulāras seksuālas attiecības. Bet kāpēc sievietes ir tik šķietami neizprotamas un mainīgas? Ja vīrietim valdošais hormons ir testosterons, tad sievietei viss grozās ap menstruālo ciklu un tajā valdošajiem hormoniem, kas nosaka to, kādas būs viņas emocijas, reakcija, domu gājiens. Ja mēs runājam par menstruālā cikla būtību un nozīmi, tad jāsaka, ka tam ir tikai viens pamatuzdevums — lai tiktu ieņemts mazulis. Ar šo ciklu mēs saprotam laika posmu no mēnešreižu pirmās asiņošanas dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai asiņošanas dienai. Var būt dažāds šo dienu skaits, bet tradicionāli runā par 28 dienu ciklu. Jā, sieviete var izlemt atlikt mazuļa ieņemšanu, bet viss viņas organisms gatavojas tieši šim brīdim,» atklāj Agnese Dejus, tālāk stāstot par to, kas ar hormoniem un sievieti notiek šajās dienās. «Sievietei no pirmās līdz piektajai menstruālā cikla dienām ir spazmas vēdera lejasdaļā, var būt galvassāpes. Parasti viņa grib izvairīties no seksuālām attiecībām, bet tās nav neatļautas. Nekas slikts nenotiks, ja tiks ievērota higiēna. Ir sievietes, kurām ir tieksme uz anēmiju. Ja pēc mēnešreizēm reibst galva, tā nav norma. Ir jāaiziet pie ģimenes ārsta un jāveic analīzes, lai pārbaudītu, vai nav dzelzs deficīts. Var būt aizkaitinātība, jo sieviete vienkārši labi nejūtas. Ir tieksme norobežoties, tāpēc iesaku šajā laikā neplānot pārgājienus, sportiskas aktivitātes un braucienus ar teltīm. Bet citām sievietēm savukārt tobrīd ļoti patīk sports. Iesaku katrai klausīties sevī un izstrādāt savu paternu. Šajā laikā ir straujš hormonu līmeņa kritums un miegainība, tāpēc pagulēt diendusu ir normāli. Īpaši, ja ir dzelzs deficīta anēmija. Tā nav slinkošana. Ir darbaspēju kritums, kad negribas izaicinājumus un jaunus projektus. Menstruālajā ciklā sievieti veido galvenokārt četri hormoni: folikulu stimulējošais hormons (FSH) , kas ir visu hormonu direktors, estrogēns — galvenais sieviešu dzimumhormons, luteinizējošais hormons un progesterons, kas ir grūtniecības hormons. Arī vēdera izeja sievietēm ir mainīga menstruālā cikla ietvaros. Sieviete viena menstruālā cikla laikā var ieņemt bērniņu tikai 12— 24 stundas,» skaidro vecmāte.
Sievietes rožu laiks
Dejus pastāsta, ka pēc asiņošanas sievietei estrogēna līmenis ceļas un viņai pieaug interese par seksuālām attiecībām, ir daudz enerģijas. Viņa saprot jokus un pati jokojas. Viņa uz vīru skatās dzirkstošām acīm. Sieviete var ēst un var arī neēst, jo tas nav svarīgi. Viņa ir gatava izaicinājumiem un piedzīvojumiem, tāpēc šis ir vienīgais laiks, kad vīram būtu ieteicams nākt klajā ar ideju, piemēram, par dzīvesvietas maiņu. Darbā viņa pieņems jaunu projektu idejas, jo ir priecīga un enerģijas pilna.
6.—9. menstruālā cikla dienā sieviete izteikti rūpējas par savu izskatu. Viņa lako nagus, skrien pie friziera, matus mazgā varbūt biežāk nekā parasti. Kāpēc? Tuvojas ovulācija, un viss ķermenis signalizē par to, ka varēs ieņemt mazuli.
«Es zinu, ka ir vīri, kuri telefonā lejuplādējuši konkrētas aplikācijas, kur seko līdzi sievas menstruālajam ciklam, un viņi zina, kas un kad jādara, varot labāk vadīt savu ģimenes dzīvi un aktivitātes. 6.—9. menstruālā cikla dienā sieviete izteikti rūpējas par savu izskatu. Viņa lako nagus, skrien pie friziera, matus mazgā varbūt biežāk nekā parasti. Kāpēc? Tuvojas ovulācija, un viss ķermenis signalizē par to, ka varēs ieņemt mazuli. Viņa ir pacietīga un laipna gan pret vīru, gan pret bērniem, jo nekas viņu uzvedībā nekaitina. Šis ir viņas rožu laiks. Folikulu stimulējošais, luteinizējošais hormons un progesterons ir neitrālā līmenī, bet vienīgais, kas augstāks — estrogēns,» skaidro A. Dejus, bilstot, ka hormoni sievietei liek darboties saskaņā ar to plāniem, virzot uz vienu mērķi — ieņemt mazuli.
Cik labi zināt, ar ko rēķināties konkrētajās dienās!
10.—12. dienā sievietei ir spēcīga interese par seksuālām attiecībām, viņa ir pasākumu un aktivitāšu cienītāja. «Var būt ļoti izšķērdīga un pirkt lietas, kuras nemaz nevajag. Ir jāslēpj bankas kartes un maciņi vai grābšanas tieksme jānovirza, piemēram, uz sēņošanu (smejas). Kad izšķērdība ir beigusies, viņa brīnās par pirkumiem, cenšoties visu pārdot, piemēram, «Andelē mandelē»,» teic vecmāte, minot, ka 13. —14. diena ir ovulācijas laiks, kad var ieņemt mazuli un luteinizējošais un folikulu stimulējošais hormons ir visaugstākajā līmenī, taču 15. dienā ovulācijas laiks ir beidzies un estrogēna līmenis ir savā viszemākajā punktā. Vecmāte pasmaida, ka šajā dienā romantiskās sveces no vīra puses, kas iepriekšējās dienās sievietei lieliski nostrādāja kā efektīvs veicinātājs uz seksuālo tuvību, var atgādināt kapu svētkus un pat kaitināt. 16.—21. dienā progesterona līmenis pieaug un organisms gaida, kad dzemdē implantēsies apaugļotā olšūna. Sievietei var būt pacēluma brīži, kas mijas ar lielu nogurumu. Darbus viņa var pamest arī pusratā. Ir palielināta ēstgriba, kad gribas našķus, čipsus un neveselīgu pārtiku. Ir paaugstināts progesterona līmenis, tāpēc var rasties aizcietējumi. Ķermeņa temperatūra mazliet virs 37 grādiem ir normāla parādība. «Kad kovidlaikā mērīja temperatūru, lai redzētu, vai var apmeklēt kafejnīcu, man bija jāsmejas, jo lielai daļai sieviešu tāda bija saistībā ar menstruālo ciklu,» komentē A. Dejus. 22. menstruālā cikla diena ir implantācijas laiks. «Izteiktas dusmas ir uz vīru, ja implantācija nav notikusi. Tad tā ir diena, kad sieva staigā kā zvērs un meklē, kā saplosīt vīru, jo viss krīt viņā uz nerviem. Kāpēc? Šī bija diena, kad bija jāimplantējas mazulim, bet tas nav noticis, un viss organisms to zina, bet 23. dienā novērojams raudulīgums un skumjas, ko parasti grib norakstīt uz premenstruālo sindromu, bet izskaidrojums varētu būt psiholoģisks — viss organisms skumst par bērniņu, kas nav ieņemts. Hormoni un organisms tik daudz strādāja, ieguldīja, bet tas viss bija veltīgi. Savukārt 24.— 27. menstruālā cikla dienā sievietei parādās biezpienveidīgi izdalījumi, kas ir zīme, ka būs mēnešreizes. Viņa ir kašķīgāka un nepacietīgāka, biežāk rājas un nesaprot jokus. Lēnām sāk vērties dzemdes kakls un drīz sākas asiņošana. Un tā viss cikls sākas no gala.
#SIF_MAF2024