Veselības ministrs informē par jaunāko medīcīnas nozarē

Veselības ministrs informē par jaunāko medīcīnas nozarē

4. oktobrī reģionālo mediju tikšanās laikā ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu piedalījās veselības ministrs Hosams Abu Meri, kurš informēja par aktuālāko veselības nozarē — recepšu medikamentu jauno modeli un zāļu finansiālas pieejamības uzlabošanas pasākumiem, kā arī atbildēja uz mediju jautājumiem.

Ministrs pārrunāja jau no 1. jūlija pieņemtos noteikumus par valsts kompensējamo zāļu kārtību, kas nosaka, ka 50% valsts kompensējamo medikamentu kompensācijas vietā valsts šobrīd nosaka zāļu kompensāciju 75% un 100% lielā apmērā. Jau šobrīd samazinātas cenas vairākām biežāk lietoto medikamentu grupām, kur pacients jau tagad maksā par 15—20% mazāk. Kompensējamo medikamentu sarakstā iekļauti arī seši jauni medikamenti un paplašināts diagnožu skaits. Noteikts arī, ja kompensējamo zāļu sarakstā iekļautie medikamenti nav efektīvi, iespējams saņemt individuālo kompensāciju par citām zālēm.

Likums nosaka medikamentu ražotāja cenas griestus

Veselības ministrs ziņo, ka no 2025. gada 1. janvāra spēkā stāsies vienlīdzīgs, efektīvs un ilgtspējīgs zāļu cenas veidošanās mehānisms. Likums nosaka ražotāja cenas griestus, kas nedrīkstēs būt augstāka par tādu pašu zāļu cenu kā Igaunijā un Lietuvā. Visām zālēm būs vienāds, fiksēts lieltirgotāju uzcenojums, kas ir 0,50 eiro par zāļu iepakojumu. Jaunais uzcenojuma modelis paredz arī fiksētu zāļu uzcenojumu aptiekām: robežās no 0—2 eiro tas būs 0,50 eiro, no 2—100 eiro — 1,2 eiro, bet no 100 eiro uzcenojums būs 2 eiro. Lai stiprinātu farmaceita lomu veselības aprūpē, maksa par farmaceita pakalpojumu būs 0,75 eiro par recepti no pacienta, un otru pusi — 0,75 eiro segs valsts. Mazajās aptiekās no valsts puses tiks segts vairāk — 1,75 eiro par recepti, lai atbalstītu mazo aptieku darbības nepārtrauktību, kas veic arī sociālo lomu reģionos. Farmaceita pakalpojuma maksa nebūs jāmaksā par recepti, kas izsniegta bērniem līdz 18 gadu vecumam, trūcīgām personām un hroniskiem pacientiem, kuriem būs iespēja vienā receptē izrakstīt medikamentus trīs mēnešiem. Veselības ministrs uzsver, ka maksa par farmaceita pakalpojumu nesadārdzinās zāles, jo jau tagad par 100% valsts kompensētajiem medikamentiem pacients maksā 0,71 eiro, savukārt zāļu cenas aprēķinā ir jau iekļauta farmaceita pakalpojuma maksa, kas nemainīs to, ka zāļu cenas samazināsies par 15—20%.

Ieviešot šo modeli, iegūs gan pacienti, gan aptiekas. Pacientiem samazināsies izmaksas par dārgākām zālēm. Kompensējamo zāļu kompensācijas apmērs palielināsies uz 75%. Kompensējamo zāļu pacientiem, kuriem papildus terapijai nepieciešami recepšu medikamenti, samazināsies izdevumi par tiem. Aptiekas izsniegs zāles, balstoties profesionālos apsvērumos, nevis izdevīgumā. Bet pat tad  — aptiekām izdevīgāk izsniegt lētākas ražotāja zāles. Attiecīgi, lielāks patēriņš virzīsies uz lētāko medikamentu grupu, un iedzīvotāju faktiskā samaksa par noteiktu aktīvo vielu samazināsies. Pacients varēs paļauties, ka zāles farmaceits ieteicis, balstoties uz savām neatkarīgām profesionālām zināšanām, nevis piedāvājot komerciāli izdevīgākās zāles. Modelis paredz, ka no samaksas par farmaceita pakalpojumu tiek atbrīvotas sociāli jūtīgās grupas. Ministrs arī piemin, ka, lai atvieglotu pacientu zāļu iegādi, tiešsaistē pacientiem būs pieejama informācija, kurās aptiekās viņu vajadzīgās zāles ir pieejamas.

Aptiekas iegūs neatkarību no lieltirgotājiem

Arī aptiekām šis modelis nosaka vairākus ieguvumus. Tās iegūs reālu neatkarību no lieltirgotājiem, tām būs iespējams pelnīt no pakalpojuma maksas, nevis būt atkarīgai no lieltirgotavas atlaides. Šis modelis ļauj turpināt komerciālu darbību un attīstību arī aptiekām, kas atrodas laukos un apdzīvotās vietās ar nelielu iedzīvotāju skaitu. Ieviešot zāļu izsniegšanu kā farmaceita pakalpojumu, aptiekām nākotnē varēs paplašināties pakalpojumu klāsts, kas iedzīvotājiem sniegs plašāk pieejamus pakalpojumus, bet aptiekām ļaus attīstīties. Veselības ministrs uzsver, ka individuālajām aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka pakalpojuma maksa, līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem. Tādējādi sistēma tiek mērķtiecīgi piemērota īpašu sociālu jautājumu risināšanai. Samazināsies administratīvais slogs, jo kases sistēmā nav pastāvīgi jāuztur dažādas cenas vienām un tām pašām zālēm, atkarībā no to kompensācijas statusa. Līdz 2026. gadam šis jaunais modelis tiks monitorēts un analizēts, lai noteiktu rezultātus un tā efektivitāti.

Sanāksmes beigās izskanēja arī jautājumi par citiem tematiem, kas skar vakcināciju, zāļu pieejamību un uzkrājumus. Hosams Abu Meri bilda, ka starptautiskajās sanāksmēs vēl joprojām tiek diskutēts un meklēti risinājumi vienādām iespējām lielvalstīm un mazajām valstīm pretendēt uz zāļu iepirkšanas noteikumiem, lai arī mazās valstis varētu veidot uzkrājumus un iegādāties nepieciešamos medikamentus priekšdienām, nepieļaujot situāciju, kurā darbotos monopola princips. Uz jautājumu par vakcinācijas noteikumiem un bērnu vakcināciju, ministrs atbildēja, ka viņu uzdevums šaubīgos vecākus ir izglītot, skaidrojot un arī uzrādot iespējamās vakcinācijas blaknes. Ja tomēr ir gadījumi, kad tas nestrādā, ir noteikts likumā, ka vecākam ir jārūpējas par savu bērnu veselību un par sava bērna veselības apdraudēšanu ir jāatbild pēc valstī noteiktajiem likumiem.

 

#sif_maf2024