Vasaras riepas būs aktuālas jau pavisam drīz

Lai gan sniegotais februāris vēl nemaz nemudina ticēt, ka pavasaris tik drīz būs klāt, tas neliedz laikus gādāt par pavasara un vasaras sezonas aprīkojumu savai automašīnai. Patiesībā šis pat ir ļoti labs brīdis sākt domāt, kur un kādas vasaras riepas iegādāties, ja iepriekšējās jau savu laiku nokalpojušas un vairs neatbilst drošas braukšanas kritērijiem. Šobrīd varat nesteidzīgi izpētīt riepu piedāvājumu, dažādu zīmolu modeļus, to īpašības un izvēlēties saviem braukšanas paradumiem un budžetam piemērotākās vasaras riepas.

Kas jāzina par vasaras riepām

Latvijas likumdošana nosaka, ka vasaras riepas atļauts izmantot no 1. marta, bet tas nenozīmē, ka uzreiz pēc šī datuma iestāšanās jāsteidzas uz riepu maiņu. Daudz svarīgāks kritērijs par datumu ir reālie apstākļi uz ceļa. Kritiski jāizvērtē, vai tiešām jau martā var braukt ar vasaras riepām, saglabājot vajadzīgo drošības līmeni. Pavasaris mūsu platuma grādos mēdz būt viltīgs un gaisa temperatūra zem nulles, kā arī sniega sega var parādīties vēl aprīļa beigās un dažreiz pat maija sākumā.

Ja plānojat gaidāmajā vasaras sezonā izmantot jau esošās riepas, noteikti pārliecinieties, ka tās ir labā stāvoklī un ar pietiekamu protektora dziļumu. Likumdošana nosaka, ka vasaras riepu protektoram jābūt vismaz 1,6 milimetrus dziļam. Te gan der atcerēties, ka šī minimālā robeža jau ir diezgan riskanta. Diez vai vajadzētu uzsākt sezonau ar riepām, kurām ir tikai minimālais protektora dziļums. Tās noteikti nebūs tik drošas un ar tik augstu veikstpēju kā jaunas vasaras riepas.

Kāpēc vasaras, nevis vissezonas riepas

Joprojām populāra izvēle autovadītāju vidū ir vissezonas riepas, kas tiek izmantotas visu gadu. Tomēr drošības eksperti nerekomendē tās izmantot un iesaka aprīkot auto ar labām vasaras riepām. Vasaras riepām ir labāka saķere uz silta un pat karsta asfalta. To nodrošina īpaši izstrādātais protektors, kas sniedz labāku vadāmību līkumos un bremzēšanas laikā. Vasaras riepu konstrukcija un gumijas sastāvs veidots tā, lai sasniegtu labāko vadāmību un auto stabilitāti, it īpaši, ja brauc ar maksimālo atļauto ātrumu vai pa ātrgaitas šosejām. Vissezonas riepu konstrukcija un protektors ir kaut kas pa vidu starp ziemas un vasaras riepām, tāpēc ar tām automašīna būs mazāk precīza, kā arī nestabilāka bremzēšanas laikā un līkumos. 

Vēl viena vasaras riepu protektora specifiskā īpašība ir laba saķere ar virsmu arī tad, kad tā ir slapja. Protektors maksimāli izspiež ūdeni starp riepu un ceļa virsmu, samazinot akvaplanēšanas riskus. Rūpējoties par satiksmes drošību, ir būtiski samazināt šos riskus, izvēloties savai automašīnai kvalitatīvas vasaras riepas. Vasaras riepas ir arī ievērojami klusākas. Tā varētu šķist mazsvarīga nianse, tomēr, braucot ar auto diendienā un lielus attālumus, riepu radītais troksni var būt traucējošs. Vasaras riepas jau oriģināli ir daudz klusākas nekā ziemas vai vissezonas riepas. 

Kā izvēlēties labas vasaras riepas

Jaunas vasaras riepas jāizvēlas atbildīgi, jo veiksmīga pirkuma gadījumā tā būs investīcija vairākām sezonām. Riepas noteikti nav tas pirkums, uz kuru jāmēģina taupīt, bet par prioritāti jāizvirza kvalitāte un piemērotība tieši jūsu automašīnai un braukšanas paradumiem. Pērkot vasaras riepas jāpievērš uzmanība vairākiem faktoriem.

Riepu izmērs. Vienmēr jānoskaidro, kāds ir auto ražotāja rekomendētais riepu izmērs. Tas arī nodrošinās automašīnai vislabāko vadāmību un veiktspēju uz ceļa. Protams, pieļaujamas nelielas atkāpes no šīs normas, bet, aprīkojot auto ar daudz lielākām vai mazākām riepām, var negatīvi ietekmēt drošības rādītājus un auto stabilitāti.

Riepu tehniskie parametri. Izpētiet uz riepu marķējuma esošos rādītājus, kas sniedz informāciju par riepu degvielas patēriņa un saķeres klasi, kā arī ārējā trokšņa līmeni. Vasaras braukšanai šie rādītāji ir diezgan būtiski, jo ietekmē gan komfortu, gan auto ekspluatācijas izmaksas.

Protektora zīmējums. Vasaras riepu protektors var būt simetrisks, asimetrisks vai viena virziena. Katram no tiem ir savas priekšrocības, ietekme uz riepu veiktspēju, akvaplanēšanas pretestību, saķeri un braukšanas komfortu. Tāpēc vēlams veikt izpēti un izvēlēties riepas ar savām vajadzībām piemērotāko protektora zīmējumu.

Riepu izgatavošanas datums. Pat tad, ja pērkat jaunas riepas, pievērsiet uzmanību to ražošanas gadam. Riepas var būt stāvējušas noliktavā un arī veikalā. Ar laiku riepu gumija zaudē savu kvalitāti pat tad, ja riepa netiek lietota. Uz katras riepas ir uzrakstīti četri cipari, no kuriem pirmie divi nozīmē ražošanas nedēļu, bet otrie divi ražošanas gadu. Savu kvalitāti riepas pamazām sāk zaudēt jau piecus gadus pēc ražošanas, bet riepas, kas vecākas par desmit gadiem, vispār nevajadzētu izmantot ceļu satiksmē.

Kur izdevīgi pirkt vasaras riepas?

Riepu Garāža” ir viens no vadošajiem jaunu un lietotu riepu mazumtirgotājiem Latvijā, kas nodrošina plašu izvēli visās cenu kategorijās. Jūsu izvēlei pieejamas riepas no populārākajiem un uzticamākajiem ražotājiem – Continental, Bridgestone, Michelin, Hankook, Pirelli, Sailun, Good Year, Kormoran, Laufenn, Dunlop, Altenzo u. c. Preču sortiments “Riepu Garāžas” servisos un interneta veikalā veidots, lai ikviens varētu atrast savām vajadzībām un auto modelim piemērotas riepas, kas uzticami kalpos vairākas sezonas.

Vasaras riepas savam auto varat apskatīt un izvēlēties klātienē jebkurā no “Riepu Garāžas” riepu servisiem Rīgā. Tāpat ērti un ātri iepirkties varat arī interneta veikalā, kur savam auto piemērotāko riepu atlasi iespējams veikt pēc dažādiem kritērijiem – diametra, augstuma, platuma, zīmola, riepu stāvokļa un citiem parametriem. Ja nepieciešams, pieredzējuši speciālisti konsultēs un palīdzēs izvēlēties piemērotākās vasaras riepas jūsu automašīnai.

Apskatiet plašo vasaras riepu klāstu un izvēlieties īstās e-veikalā riepugaraza.lv.