Ar Līvu svētkiem lībiešiem tik nozīmīgais gads sasniedz kulmināciju

Ar Līvu svētkiem lībiešiem tik nozīmīgais gads sasniedz kulmināciju

Lībiešiem šis ir ļoti nozīmīgs gads. Tas ne tikai pirmo reizi aizvadīts Lībiešu mantojuma gada zīmē, bet šī ir arī arī Līvu savienības un karoga simtgade. Nozīmīgi notikumi seko viens aiz otra, bet nupat ar Līvu svētkiem sasniegta to kulminācija.

Neliela anarhija lībiešiem raksturīga, piemēram, karogs, kas plīvo Lībiešu krastā, nav heraldikas komisijas apstiprināts. Un saraksts ar dažādiem lībiešu vārdiem ir, kā saka Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits, jauniešu pirātiskais gājiens. “Partizānu mārketings, to tā varētu nosaukt. Izlīmēt, bet vienlaikus arī tiem, kas apmeklē Mazirbi, veikalu, tautas namu, parādīt viņiem to lībiešu valodu, atnest tuvāk, likt aizdomāties par to, ka tā vieta, kur viņi ir nevis vienkārši skaista vieta pie jūras ar liedagu, mežu un sēnēm, bet lībiešu mantojums, ka te ir jūtama lībiešu elpa un saknes.”

Pirātisko garu vasaras skolas jaunieši parādīja arī sarunā ar prezidentu. Nevainīgi pajautājot, kā ir būt prezidentam un kur viņš dzīvo, jaunieši viltīgi sarunāja došanos ciemos pie prezidenta. Un asprātīgi iemācīja Edgaram Rinkēvičam lībiešu vārdus.

Jaunieši cer, ka prezidents ne tikai papētīs, vai viņa saknēs nav lībieši, bet arī turpinās interesēties par valodu. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs: “Man apsolīja atsūtīt aplikāciju, kurā es varēšu pamācīties. Ja viņi solījumu izpildīs, tad es centīšos arī izdarīt.”

Un tieši šogad ir pavērsiens, kas ļauj cerēt uz jaunu lībiešu valodas skolotāju sagatavošanu. Divas jau šogad mācījušas vasaras skolas bērnus. Līvu savienības valdes priekšsēdētāja Ieva Ernštreite: “Nevis tāpēc, ka viņas ir piespiestas, bet viņām ir iedegušās acis un vēlme. Viņas ir jaunas meitenes, viņām jāiet garš, garš ceļš, jāmācās. Ja nebūs pedagogu, ja nebūs skolotāju, kas māca, tad tā lieta nebūs tik laba.”

Lībiešiem šis nozīmīgs gads. Ne tikai Līvu savienības un karoga simtgade, bet arī Lībiešu mantojuma gads ar pašiem negaidīti daudziem pasākumiem. Ernštreits: “Latvijā kopumā tās zināšanas, līdz ar to arī tā interese par lībiešiem aug. Un tas ir tiešām jūtams, redzams, it īpaši šogad. Ir mazāk pasākumu, kas ir pašu lībiešu rosināti, un vairāk tādi, kur jau citi, kas interesējas par lībiešiem. Tur lībiešu tēma nāk iekšā.”

Līvu svētki ir Lībiešu mantojuma gada un Līvu savienības simtgades kulminācija, un sākumā bija domāts, ka ar to arī pasākumu vilnis pierims, taču jau šobrīd ir skaidrs, ka vēl rudenī turpināsies virkne lībiešiem būtisku notikumu.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.