Analīžu laboratorijas turpinās apkalpot pacientus un veiks valsts apmaksātas analīzes, kaut pakalpojuma pieprasījuma pieauguma dēļ iztērējušas jau vairāk, nekā valsts atvēlējusi visam gadam. Līdzšinējās sarunas ar Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu devušas cerību, ka finansējums tiks atrasts.
«Centrālās laboratorijas» vadība vēstulē Veselības ministrijai bija informējusi, ka no 1. augusta vairs nevarēs sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, jo šim nolūkam atvēlētais gada finansējums jau izlietots līdz jūlija beigām un izveidojusies pārstrāde. Vairāk par paredzēto strādājusi arī «E. Gulbja laboratorija», kurā arī veic valsts apmaksātas analīzes, un pirmajā pusgadā pārstrāde sasniegusi aptuveni trešdaļu vairāk nekā valsts piešķirtais finansējums. Taču laboratorijas turpina savu darbu kā līdz šim un pieņem pacientus arī par valsts apmaksātiem pakalpojumiem, jo līdzšinējās sarunas ar Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu devušas cerību, ka finansējums tiks atrasts. Kā medijiem paudusi «Centrālās laboratorijas» pārstāvniecība, šogad vērojama postkovida ietekme, tāpat arī dabiskā tendence, kad sabiedrība noveco, nekur nav mitējusies, kad pieprasījums pēc veselības aprūpes pakalpojumiem ir ļoti pieaudzis, līdz ar to arī pēc laboratorijas pakalpojumiem.
Jūlija vidū Veselības ministrijai tika pārdalīti 57 miljoni eiro no citām ministrijām, no kuriem laboratoriskajiem izmeklējumiem visās laboratorijās papildus tika paredzēti vairāk nekā astoņi miljoni eiro, lai nosegtu izveidojušos deficītu, taču Finanšu ministrijas ieskatā šī nauda bijusi novirzāma citām vajadzībām, kā TV24 izteicās Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina. Gulbja laboratorijas pārstāvniecība šo situāciju komentē kā nekompetentu. Finanšu ministrija noraidījusi finansējuma daļas piešķiršanu laboratoriskiem izmeklējumiem kā «sodu» par peļņu Covid-19 pandēmijas laikā. Taču tiek oponēts, ka laboratorijas šo peļņu guvušas, strādājot 24/7 stundu režīmā, ārkārtīgi īsos termiņos pielāgojoties valsts noteiktajām prasībām, piemēram, testēt visus skolēnus, visus iebraukušos uz valsts austrumu robežas, visus cietumniekus utt. Tā nebijusi laboratoriju izvēle. Nereti piektdienas vakaros tika paziņota jauna testēšanas kārtība, kas sākās jau nākamās pirmdienas rītā. Tika aizliegts slēgt testēšanas kabinetus svētku dienās, piemēram, Ziemassvētkos un Lieldienās. «Bet tad, kad šī pārcilvēcīgā darba slodze vainagojās ar peļņu, mēs par to tiekam «sodīti», atņemot finansējumu,» paudusi Gulbja laboratorijas pārstāve Džineta Dimante.
Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis gan aizrādījis, ka Finanšu ministrija naudu nedalot, jo vispirms tiekot gaidīts Veselības ministrijas informatīvais ziņojums par situāciju ar laboratorijām, bet tad valdība lemj, kā naudu pārdalīt šim nolūkam. Tikmēr Nacionālais veselības dienests apliecina — laboratoriju pakalpojumos pārtraukuma nebūšot, arī turpmāk analīzes varēs veikt arī par valsts naudu.