Nupat Talsu novadu klāja pamatīga sniega kārta, un tuvošanās zīmīgajam 1. decembrim, kad ziemas riepas ir obligāta prasība, nozīmē to, ka noteikti lielākā daļa autobraucēju saviem spēkratiem jau paspējuši nomainīt «zābaciņus». Daži izmantojuši iespēju riepas nodot autoservisos, tās nomainot, tomēr rekordliels skaits par labu lēmuši riepu nodošanai atkritumu nodošanas poligonā «Janvāri», tādējādi savācot 29 860 tonnas nolietotu riepu.
Vides akcija «Dod riepām otru dzīvi» norisinājās vairākos atkritumu pieņemšanas laukumos Latvijā. SIA «ASS «Piejūra»» šķiroto atkritumu pieņemšanas punktā Talsu novadā, poligonā «Janvāri», akcija noritēja divas dienas — piektdien, 22. novembrī, un sestdien, 23. novembrī. Un aktivitāte uz ziemas periodu ir par 68% jeb par 20 440 tonnām lielāka nekā pavasarī, aprīlī, kad tika savāktas 9 420 tonnas riepu.
Liels pieprasījums ir liels gandarījums
Pēc akcijas jāsecina, ka ar vienu dienu nemaz nepietiktu, jo jau akcijas pirmajā dienā, piektdienā, pieprasījums uz nodošanu bija ārkārtīgi liels — ierodoties atkritumu nodošanas poligonā «Janvāri» vien piecas stundas pirms akcijas darba dienas sākuma, uz to brīdi iedzīvotāji jau bija saveduši riepas trīs lielo jūras konteineru daudzumā — viena konteinera masa ir aptuveni piecas sešas tonnas. Vaicājot atbraukušajiem iedzīvotājiem, kādēļ atsaukušies akcijai, daudzi par galveno uzsver, ka to iespējams izdarīt bez maksas. «Vecās riepas nododam, lai mājās nekrājas, un tas taču ir forši, ka šādā veidā no tām var atbrīvoties. Pagājušajā gadā arī gribējām nodot, bet nemanījām, ka ir šāda bezmaksas iespēja,» teic talsiniece Aija Mārtinsone.
Savukārt Valdis Bārs izmantoja iespēju nodot riepas arī citu transportlīdzekļu īpašnieku vārdā: «Ieraudzīju avīzē, ka ir iespēja atvest vecās riepas, un tāpēc, izmantojot iespēju, nododu gan savas mašīnas, gan sievas māsas auto riepas.»
ASS «Piejūra» iekārtu operators Arvis Bušs atklāj, ka dienas pašā sākumā ieradies arī transportlīdzeklis ar desmit riepu komplektiem, nododot nolietotās riepas arī kādas daudzīvokļu mājas iemītnieku vārdā. «Jebkurā gadījumā ir labāk, ka cilvēks atved uz šejieni, nekā izmet mežā. Nav patīkami tas, ka lielgabarīta atkritumos, kas tagad ienāk pie mums poligonā, ir arvien vairāk riepu, jo cilvēki nepareizi uzskata, proti, domā, ka labāk ir nolikt pie konteineriem, nekā nodot tām paredzētajās vietās,» teic uzņēmuma iekārtu operators Arvis Bušs. Lai gan iedzīvotāju aktivitāte un pilsoniskā līdzdalība akcijā ir vērtējama pozitīvi, A. Bušs norāda arī par nepilnībām riepu nodošanas laikā: «Ja arī cilvēki apzinīgi vecās riepas atstāj, piemēram, servisos, tās ne vienmēr nonāk pie mums. Nav zināms, uz kurieni viņi tās ved, bet pie mums tādā veidā nonāk salīdzinoši maz riepu».
Otrā dzīve
No riepām var iegūt virkni jaunu praktiski pielietojamu produktu, sākot no metāla, ko var izmantot naglu, vadu un cauruļu ražošanai, līdz pat elektrības vadiem, gumijas granulām, kas ir piemērota izejviela sporta, bērnu rotaļu laukumu segumu ražošanai un daudz kam citam. Piemēram, Latvijā eksperimentālā kārtā riepu pārstrādes materiāls pirms diviem gadiem tika izmantots, iestrādājot to bitumenā un ieklājot ceļa posmā Jelgavas novadā Vilces pagastā blakus asfaltbetona rūpnīcai.
AS «AJ Power Recycling» valdes loceklis Uldis Skrebs norāda: «Lai gan atbildīgo automašīnu īpašnieku skaits katru gadu aug un aizvien vairāk riepu tiek nodots pārstrādei, ir jāturpina informēt sabiedrību par riepu nodošanas punktu pieejamību Latvijā. Ir svarīgi, lai lielāka daļa autovadītāju zinātu par sev tuvumā ejošām riepu nodošanas iespējām». Viņš uzsver, ka kopā ar reģionālajiem atkritumu apsaimniekotājiem ir jāturpina izglītot sabiedrību par riepu kaitīgumu, riepu nodošanas iespējām un produktiem, kas pēc riepu dzīves cikla beigām pārtop jaunos materiālos. «Jo laicīgāk nolietotās riepas tiek nodotas, jo labāka ir gumijas kvalitāte un tās iespējams vieglāk pārstrādāt,» teic U. Skrebs. Šobrīd akcijā savāktās riepas uzglabās «Janvāri» poligonā, bet jau drīzumā tās nogādās Lietuvā un Polijā, kur tās paredzēts pārstrādāt, piemēram, par paklājiem, ko izmanto liellopu kūtīs.
#SIF_MAF2024