Izmaiņas likumos, lai ierobežotu seksuālu uzmākšanos un vardarbību

Izmaiņas likumos, lai ierobežotu seksuālu uzmākšanos un vardarbību

Pirms nepilniem diviem gadiem Leonīds Rūsiņš Jēkabpils novadā nogalināja bijušo dzīvesbiedri, bet pirms tam viņu vairāk nekā gadu vajāja un terorizēja. Arī sievietes kolēģes bez mitas tika terorizētas — saņēma rupjus zvanus un īsziņas. Rūsiņam bija uzdots apmeklēt speciālu programmu vardarbības mazināšanai, kuru viņš neapmeklēja. Pēc slepkavības izdarīšanas viņš joprojām nav atrasts. Savukārt pirms gada plaši izskanēja Mūzikas akadēmijas vārds saistībā ar atsevišķu pedagogu seksuālu uzmākšanos studentēm. Šo un citu gadījumu dēļ aktualizēts jautājums par izmaiņām likumu normās, lai šādas personas jau laicīgi ierobežotu.

Lai noteiktu administratīvo atbildību par seksuālu uzmākšanos, Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi likuma grozījumus. Tāpat noteikts, ka kriminālprocesā, lai mazinātu vardarbības riskus, pirms notiesājošā sprieduma aizdomās turētajam vai apsūdzētajam var piemērot drošības līdzekli — elektronisko uzraudzību.

Piemēros naudas sodu līdz 700 eiro 

Likumprojekta autori atzīmē, ka arvien biežāk sabiedrībā cietušie atklāj reizes, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikuši pakļauti bezkaunīgas seksuālās uzmākšanās gadījumiem. Ar seksuālu uzmākšanos tiek saprasta, piemēram, nevēlama tīša pieskaršanās, aizvainojošu, intīmu komentāru izteikšana vai seksuāla rakstura informācijas nosūtīšana.

Par seksuālu uzmākšanos, tas ir, personai nevēlamu seksuāla rakstura fizisku, mutvārdu vai rakstveida darbību, kas vērsta uz cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi personu iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos, piemēros naudas sodu līdz 700 eiro.

Administratīvās atbildības noteikšana par seksuālu uzmākšanos ir būtisks solis, lai atturētu varmākas no turpmākiem seksuāla rakstura pārkāpumiem ar kaitīgākām sekām, par ko atbildība ir noteikta Krimināllikumā (proti, par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību), pauž likumprojekta autori. Kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos būs Valsts policijai, kas jau izmeklē kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem.

Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins skaidro, ka grozījumi izstrādāti, ņemot vērā gadījumus, par kuriem skaļi izskanējis sabiedrībā. «Seksuālu vardarbību soda ar kriminālatbildību, bet ir gadījumi, kas nav tik kaitīgi, bet tie tomēr ir tādi, kurus nevar ignorēt un nereaģēt — tā ir seksuāla uzmākšanās,» viņš bilst. Uzskaitīt visas darbības, kuras veicot persona ir saucama pie atbildības par seksuālu uzmākšanos, nav iespējams, un katra situācija būs jāvērtē individuāli. Jurists skaidro, ka par nevainīgu flirtu pie atbildības nesauks. «Jebkādi vārdi un darbības ir akceptējamas, kamēr tās ir pieņemams abām pusēm. Ja vienam šķiet, ka tas ir nevainīgs joks, bet otrs raud pazemojuma dēļ, tas nav pieņemami. Šajos gadījumos var būt arī atbildība.»

Kā seksuālas uzmākšanas upuris var pamatot savu sūdzību? 

Jāraksta iesniegums policijai, detalizēti aprakstot situāciju. «Iespējams sarežģījums ar šo likuma normu ir tāds, ka šeit var būt gan objektīvas, gan subjektīvas pazīmes. Tas nozīmē: cilvēks saka, ka viņu tas neatstāja vienaldzīgu, bija sāpīgi, pārdzīvoja (cilvēks norāda, kādu reakciju tas izraisīja viņā). Bet ir svarīgi norādīt lietas apstākļus,» skaidro jurists, norādot, ka var būt gadījumi, kad cilvēks situācijā ir noreaģējis neadekvāti. Tas būs jāizvērtē policijai.

Bez pierādījumiem būs grūti

«Protams, no personas nevar prasīt, lai atnāk ar pilnu čemodānu pierādījumu, ja, piemēram, sabiedriskajā transportā kāds pārāk tuvu stāvējis un veicis kādas darbības. Bet šajā gadījumā iesaistītā persona uz to var norādīt arī apkārtējiem,» jurists skaidro veidu, kā nodrošināties ar lieciniekiem.

Policijai ne vienmēr būs viegli šos gadījumus risināt un pieņemt lēmumu, tādēļ līdz ar jaunajām likuma normām pienākums arī mācību iestādēm sagatavot drošības sargus pareizas prakses piekopšanai.

«Iespēja saukt pie atbildības ir atkarīga no iespējas pierādīt,» teic A. Judins.

Uz jautājumu, vai uzmākšanos var pierādīt bez lieciniekiem, jurists atbild, ka bez pierādījumiem policijai būs grūti izdarīt secinājumus. «Iespēja saukt pie atbildības ir atkarīga no iespējas pierādīt. Būs gadījumi, kad pierādījumi būs nepārprotami, un šajos gadījumos nevar būt kā līdz šim,» teic A. Judins.

No 1. jūlija arī elektroniskā uzraudzība

«Šos grozījumus ierosināja policija, jo tas var palīdzēt labāk kontrolēt cilvēkus, kas veic vardarbīgus noziegumus. Ja izdarīts noziedzīgs nodarījums, kas saistīts ar vardarbību: smags miesas bojājums, tīši nodarīts; tīšs vidēji smags miesas bojājums; draudi noslepkavot; draudi nodarīt miesas bojājumus; vajāšana, un ir pamats uzskatīt, ka vardarbības riski ir lieli, tad pirms tiesas procesā, pirms notiesājošā sprieduma, būs iespēja piemērot elektronisko uzraudzību,» saka A. Judins.

Līdzīgas ierīces izmantojot Valsts probācijas dienests. Lai īstenotu elektronisko uzraudzību, pie ķermeņa piestiprinās elektronisku ierīci, kas ļauj kontrolēt personas atrašanos noteiktā vietā un laikā. Piemēram, ja personai noteikts tuvošanās aizliegums, otra ierīce atrodas pie cietušās personas un, ja varmāka tuvojas, tā ziņo policijai. Elektroniskā uzraudzība ir drošības līdzeklis; ja to pārkāpj, tas rada pamatu piemērot vairāk ierobežojošu drošības līdzekli.

Elektroniskās uzraudzības piemērošanu uzsāks 2025. gada 1. jūlijā, kad iekārtas būs iegādātas. «Manuprāt, labāk tērēt naudu, lai novērstu vardarbību, nevis pēc tam lasīt virsrakstus, ka traģēdiju varēja novērst,» teic A. Judins.

 

#SIF_MAF2024