Balgales baznīcas ērģeles atgūst savu īpašo skanējumu

Balgales baznīcas ērģeles atgūst savu īpašo skanējumu

Noslēgumam tuvojas pēdējie darbi, lai varētu teikt, ka Balgales evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsturisko ērģeļu restaurācija ir veiksmīgi pabeigta un ērģeles atguvušas savu autentisko skaņas greznumu. To varēs novērtēt jau nākamajos dievkalpojumos aprīlī.

Balgales evaņģēliski luteriskai baznīcai noteikti ir paveicies, jo tās ērģelnieks Mikus Dzenītis ir arī ērģeļu restaurators, tāpēc instrumentu, ko viņš pats pārzina, varēja pilnvērtīgāk restaurēt. Viņš stāsta, ka Balgales baznīcas ērģeles 1860. gadā būvējis viens no pazīstamākajiem 19. gadsimta ērģeļu būvētājiem — Kārlis Hermanis. Vizuāli redzamā daļa jeb ērģeļu prospekts ir senāks, bet K. Hermanis esošajā apbūvē ir iebūvējis savu instrumentu. «Šis ir divu manuāļu instruments ar 11 reģistriem. Šīs ērģeles ir būvētas tā saucamajā romantiskajā stilā — tipiski tam laikmetam,» stāsta Mikus Dzenītis. «Tepat Nurmes baznīcā ir vēl viens K. Hermaņa būvēts instruments, kas ir būvēts 1840. gadā un ir senākais no viņa instrumentiem, kas saglabājies. Taču tas būvēts citā manierē — tādā pārejas posmā no baroka uz romantisko. Līdz ar to atšķiras arī to skanējums.»

Šis instruments, manuprāt, ir ļoti interesants un vērtīgs. K. Hermanim tas izdevies, un ir piemērots tieši šai baznīcai.

Mikus Dzenītis, ērģelnieks un ērģeļu restaurators

Balgales evaņģēliski luteriskās baznīcas ērģeles tika restaurētas jau pirms 15 gadiem, taču trūka vēl dažas stabules, kas padomju gados zudušas. «Caurumus» ērģelēs gan pati draudze nemanīja, jo, kā saka Mikus Dzenītis, ērģelnieka prasmei jābūt tādai, lai parastais cilvēks nedzirdētu stabuļu trūkumu. Šobrīd ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu atjaunotas 36 metāla stabules un trīs koka stabules.

«Katrā ziņā pie repertuāra tagad būs daudz plašākas iespējas un interesantākas balsis varēs izvēlēties, jo līdz šim visas reģistru kombinācijas nebija iespējams lietot. Tagad pēc restaurācijas skaņa būs krāšņāka un gavilējošāka.»

Mikus Dzenītis, ērģelnieks un ērģeļu restaurators

Pateicoties ērģeļu atjaunošanas darbiem, šobrīd Balgales koris gatavojas vairākiem skaistiem koncertiem, tajā skaitā šovasar gaidāmi ērģelnieces Ilonas Birģeles un viņas rīkotāju Vēsturiskie ērģeļu svētki «Latvija — ērģeļu zeme», ko nu jau godam pārstāvēs arī Balgales luterāņu baznīca.