«Cipari atbilst kopējām tendencēm»

«Cipari atbilst kopējām tendencēm»

Ieskicējot aizvadīto gadu, Talsu novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vietniece Liāna Bērziņa atzīst, ka miršanas reģistru skaits jau vismaz piecus gadus ir ievērojami lielāks nekā dzimstība. Lai gan Talsu novadā pirmais pabalsts sakarā ar bērniņa piedzimšanu ir lielāks nekā Rīgā, kamēr valstiski netiks pārskatīts atbalsts ģimenēm, uz lielām izmaiņām cerēt nevaram.

2023. gadā Talsu novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādīti 570 miršanas reģistri, 252 dzimšanas reģistri (130 meitenes, 122 zēni) un noslēgtas 232 laulības (baznīcā — 23, ārpus telpām — 44). 2022. gadā miršanas reģistri bijuši 569, dzimšanas reģistri — 261, bet laulības — 244 (baznīcā — 28, ārpus telpām — 33). 2023. gadā sagaidīti 67 pirmie bērniņi, 95 otrie bērniņi un 58 trešie bērniņi. Ceturtais bērns sagaidīts 18 gadījumos, piektais — septiņos, sestais — trīs, septītais — divos un astotais — divos gadījumos. Reģistrēti arī pieci dvīņu pāri — trīs ir dvīņu pāri, kur abas ir meitenes, viens, kurā abi ir zēni, un viens, kur ir gan zēns, gan meitene.

Populārākie vārdiņi 2023. gadā jaundzimušajiem bijuši Kristers (četri), Gustavs (četri), Rodrigo (trīs), Sofija (deviņas), Emīlija (piecas) un Amēlija (piecas). L. Bērziņa atklāj, ka atgriežas maz lietoti un latviski vārdi, piemēram, zēniem — Namejs, Jānis, Pēteris, Alberts, Jēkabs, Valdis, Visvaldis, Ansis, meitenēm — Emma, Marija, Lūcija, Aurora, Rūta, Maija, Austra, Madara, Jete, Ieva, Laima, Māra, Grieta, Lilija un Matilde. 15 zēniem un 12 meitenēm doti divi vārdi. Interesantākie vārdi zēniem — Ezra, Hārdijs, Liams, Derils, Sando, Persijs, Džekobs, Fugs, Demijs, Marsels, meitenēm — Ebigeila, Mišela, Selīne, Nansija, Nina, Meja un Mia.

Izbraukuma laulības pagājušajā gadā bijušas 44 — par ceremonijas vietu izvēlēta Nurmuiža, Ārlavas pagasta «Dunduriņi», «Ūdensdzirnas», Ēvažu stāvkrasts, Tiņģeres muiža, Kaltenes akmeņainā jūrmala, Lielvirbu muiža, Rojas pagasta viesu nams «Štīmers», viesu nams «Plaucaki», «Kaltenes kalvas», viesu nams «Rezidence Kurzeme», Ģipkas pludmale, Rojas Jūras zvejniecības muzeja filiāle «Kaltenes klubs» un Rojas pagasta kempings «Melnsils».

Bieži dzimšanas reģistrs sastādīts, pamatojoties uz vecāku paternitātes atzīšanas iesnieguma pamata. L. Bērziņa gadījumos, kad pāris nav laulībā un ierodas reģistrēt bērniņu, aicina aizdomāties arī par laulības slēgšanu. Pirms administratīvi teritoriālās reformas Rojas novadā pāriem, kuriem ir bērniņi, šī iespēja piedāvāta bez maksas, taču divu gadu laikā to izmantojis tikai viens pāris.

Attiecībā uz demogrāfisko situāciju Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vietniece skaidro, ka cipari atbilst kopējām tendencēm, — miršanas reģistru skaits jau vismaz piecus gadus ir ievērojami lielāks nekā dzimstība. «Situācija pasaulē ir nenoteikta, draudīgāka, nozīme ir arī darba vietas jautājumam… Domāju, ka tik globālu problēmu mēs vietējā līmenī nevaram atrisināt, kopējās tendences mums ir tieši tādas pašas kā valstī. Ja valstī neizmainīs atbalstu ģimenēm, nepārskatīs pabalstus, uz situācijas uzlabošanos cerēt nevaram,» pārdomās dalās L. Bērziņa.

#SIF)MAF2023