Dzeramā ūdens attīrīšana mājas apstākļos

Mums visiem ir vajadzīgs tīrs dzeramais ūdens, taču ne vienmēr tas ir pietiekami tīrs, lai to droši lietotu uzturā. Kā pārbaudīt? Garša, smarža un izskats pateiks daudz, bet ne vienmēr ar to būs pietiekami.

Mūsdienās ūdens var būt piesārņots ar vielām, kuru noteikšanai cilvēka ķermenis vēl nav pielāgojies. Dažādi smagie metāli, ķīmiskais piesārņojums var nebūt nosakāms ar mūsu maņām.

Pārbaudiet ūdens kvalitāti laboratorijā

Labākais veids, kā objektīvi noteikt ūdens kvalitāti ir ūdens analīžu veikšana. To var izdarīt visā Latvijā jebkurā sertificētā ūdens kontroles laboratorijā. Ja dzīvojat pilsētā un ūdeni iegūstat no centralizētās ūdensapgādes, varat apjautāties par ūdens analīžu rezultātiem pašvaldībā. Ūdens apgādes uzņēmumiem ir pienākums regulāri veikt ūdens testus un šāda informācija ir brīvi pieejama.

Iedzīvotājiem, kuru mājokļi nav pieslēgti centralizētajai ūdensapgādes sistēmai ūdens ieguve notiek no akas vai dziļurbuma. Abos šajos variantos ūdens kvalitātes pārbaudi neveic ne valsts, ne pašvaldības iestādes. Vienīgais veids noskaidrot patiesību ir veikt ūdens analīzes par savu naudu.

Vairums izvēlas to nedarīt un dzer tādu ūdeni kāds pieejams, bet ne vienmēr. Ir situācijas, kad ūdens ir pārlieku kaļķains, smirdīgs, rūsains vai ar izteiktu piegaršu (piemēram, bojātu olu garša) un prasa tūlītēju risinājumu. Citreiz ūdeni ir vienkārši duļķains, ar dažādiem piemaisījumiem. Cilvēki uzliek visvienkāršāko mehānisko ūdens filtru un dzīvo tālāk. Vai ūdeni nav arī citi, daudz būtiskāki piesārņojuma veidi palīdz saprast ūdens testēšana.

Ūdens attīrīšanas risinājumi privātmājās

Kad ir saņemti analīžu rezultāti ir jau noiets lielākais ceļš. Esam ieguvuši atbildes par to kāds ir ūdens ķīmiskais sastāvs. Tagad jāsaprot, ko darīt, lai uzlabotu dzeramā ūdens kvalitāti.

Jau noskaidrojām, ka mehāniskais filtrs aiztur tikai lielās daļiņas (smiltis, māls, organiskie piemaisījumi). Tas ir labi, taču cauri iziet viss, kas ir mazāks – pesticīdi, baktērijas, smagie metāli u.c. Tāpat var gadīties, ka mājās ir pārlieku dzelžains vai ciets ūdens. Tikt galā ar šādiem ūdens piesārņojuma veidiem palīdzēs citi ūdens filtri (atvērsies saite uz ūdens filtru sadaļu). Izvēlēties pareizos var palīdzēt uzņēmumi, kas tirgo un apkalpo ūdens attīrīšanas iekārtas un ūdens filtrus.

Šeit svarīgi nekļūdīties. Pērkot filtrus, ir jāpievērš uzmanība daudziem faktoriem, t.sk. ūdens spiedienam. Cilvēki Latvijā regulāri kļūdas un nopērkot neatbilstošus filtrus. Rezultātā ūdens pa krānu vairs netek ierastā ātrumā un nākas samierināties ar vāju ūdens strūkliņu. Tas, protams, ir tracinoši un risinājums ir pirkt citu filtru vai noņemt to nost un dzert neattīrītu ūdeni.

Viens no labākajiem risinājumiem privātmājām varētu būt piecu posmu ūdens attīrīšanas sistēma AquaWhite. Kā jau nosaukums liecina ūdens tiek attīrīts piecos posmos:

  • Pirmajā tiek noņemtas lielās daļiņas (smilts, grants, māli, rūsa u.c.).
  • Ogles filtrs noņem organiskie savienojumus un hloru.
  • Trešajā posmā tiek izmantota īpaša membrāna, kas attīra no citām kaitīgajām vielām.
  • Ceturtajā posmā ūdenim tiek piešķirta tīra, kalnu avota garša.
  • Noslēgumā ūdens tiek bagātināts ar dažādām minerālvielām.

Rezultātā ar AquaWhite tiek iegūts pilnībā attīrīts, augstākās kvalitātes dzeramais ūdens. Protams, šis ir tikai piemērs. Katrā konkrētā situācijā ir jāņem vērā dažādi apstākļi un apsvērumi, jo situācijas ir ļoti dažādas. Jāņem vērā arī mājsaimniecībā dzīvojošo cilvēku skaits un ikdienas ūdens patēriņš. Ūdens filtri, kas der privātmājai vai dzīvoklim nederēs viesu mājai vai kafejnīcai, kas uzņem daudzus apmeklētājus.

Papildus informāciju par dažādiem ūdens attīrīšanas risinājumiem varat iegūt mājaslapā – WaterFilters.lv. Uzņēmums SIA “Water Filters Latvia” ir daļa no Baltijas lielākā ūdens attīrīšanas uzņēmumu ķēdes un var palīdzēt gan privātpersonām, kas vēlas attīrīt ūdeni mājās, birojos, rūpnīcās un citos komercobjektos. Mūsdienās ir iespējams attīrīt pat vispiesārņotāko ūdeni. Vajadzīga ir tikai uzdrīkstēšanās un gribēšana.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.