Intars Busulis aizsāk jaunu Intardienas tradīciju

Intars Busulis aizsāk jaunu Intardienas tradīciju

Jūlija sākumā vārda dienas svin Intari un Imanti. Un kamēr Imantdienas ir jau kultūrvēsturiska tradīcija, tikmēr viņu vārda dienas brāļi svētkus atzīmējuši klusāk. Bet nu vairs nē – viens no slavenākajiem Latvijas Intariem kopā ar draugiem savā dzimtajā pilsētā aizsācis Intardienas tradīciju. Turklāt viņš to vēlas svinēt tieši īstajā dienā, 1.jūlijā, tāpēc simtiem interesentu jauno festivālu izbaudīja pirmdienā.

Latvijā ir mazliet vairāk nekā viens tūkstotis personu, kuriem dots vārds Intars. Viens no tiem ir mūziķis Intars Busulis, kuram visbeidzot izdevies īstenot drauga Kaspara Upaciera ideju par Intardienu, par notikuma vietu izvēloties Talsu vecpilsētas sirdi Baznīcas laukumā. Ikdienas mierpilnais klusums darbīgā rosībā pārvērties jau dienu iepriekš. “Un Talsi ir tā īstā vieta, kur jābūt Intardienām turpmāk. Nu tad beidzot tas ir piepildījies, jo jau pagājušajā gadā gandrīz bija, bet Intaram bija Dziesmu svētki un vēl kaut kas. Turpmāk arī Dziesmu svētki droši vien būs jāpabīda kaut kur uz vienu vai otru pusi. Mēs jau tuvojamies,” smaidot stāsta pasākuma organizatori Intars Busulis un Kaspars Upacieris.

Intardienā rosība, ko pelnījusi Talsu vecpilsēta, atgriezusies. Te darbojas mākslinieki, amatnieki un pirmo Intardienu viesi galvenajam gaviļniekam stellēs auž šalli. “Talsinieki Intaram izvēlas košas krāsas tāpēc, ka latvietis ir košs. To es esmu savā darbā sapratusi jau sen. Manus košos lakatus izpērk ātrāk par tiem mierīgo toņu lakatiem. Bet pats Intars arī ir košs,” tā audēja Una Rozentāle. “Aužot šalli šodien piedomāju kaut ko īpašu vēlējumā. Lai viņam veicas, lai smukas dziesmas un viss jaukais notiek!” teic Intardienas apmeklētāja Gunta.

Baznīckalnā skan džezs, un līdz ar darba dienas beigām sāk plūst arvien vairāk ļaužu. Šeit vārda dienu izvēlējušies svinēt arī citi Intari. “Kur vēl pirmdienā labāk svinēt vārda dienu, ja ne Talsos. Ļoti patīk arī Busulis, un atbraucu viņu atbalstīt,” teic Intars, Intardienas apmeklētājs no Rīgas. “Šajā dienā ir dzimusi arī viena no manām meitām, un tā man skaista dāvana. Sanāk, ka es svinu viņas jubileju. Bet šodien es atbraucu pie Intara, jo Intaram Intars ir jāatbalsta,” saka pasākuma vadītājs Intars Rešetins-Pētersons.

Vārda dienu Intars Busulis svin reizē arī ar savu tēti Imantu. “Mēs vienmēr it kā esam svinējuši kopā, bet tāda ambrāža pirmo reizi. Cerams, ka ne pēdējo reizi,” teic Intara Busuļa tētis Imants Busulis. Vaicājot, vai ir kāds īpašs stāsts, kā Intars ticis pie sava vārda, Imants atbild: “Gribējām likt Dzintars, bet, lai īsāk, tad palika Intars.”

Intardienā uzstājās gan jaunie talanti, gan arī pieredzes bagātie mūziķi. Viens no viņiem oriģinālā konkursā tika pie jauna auto, jo atzīts par labākās Intardienas himnas autoru. “Man liekas, ka šī būs tradīcija, kas Latvijā neizmirs vispār. Es ceru, ka Intardiena būs ne tikai pasākums, kurā es piedalos, bet arī kaut kas, kas augs arvien plašāks un plašāks notikums. Pēc četriem gadiem Intardiena iekritīs brīvdienā, un tad, manuprāt, visi “nogāzīs” Talsus,” stāsta mūziķis Matīss Žilinskis. “Tā ir lieliska iespēja ne tikai man, bet jācer, ka arī skatītāji to novērtēja, un galvenais sajūta, ka visi tiešām ir savējie, mūziķi visi ir savējie. Esam spēlējuši kopā, visi esam ļoti labi draugi, un mums tiešām bija prieks visiem šeit uzstāties,” tā Intars Busulis.

Kā noslēgumā pasmaidīja mācītājs, sen nav redzēta tāda rinda, kas cer iekļūt baznīcā. Vēl nebijušā pasākumā, džezam skanot baznīcā, mirkli pēc pusnakts, kad jau jauni vārda dienas gaviļnieki, pirmā Intardiena noslēdzās. Nākamgad tā turpināsies jau otrdienā.

Foto autors: Edgars Lācis. 

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9Pakalni”.