Jāņos Talsu novadā pārbauda 170 autovadītājus, velo un motobraucējus

Jāņos Talsu novadā pārbauda 170 autovadītājus, velo un motobraucējus

Jāņu brīvdienās kopumā ceļu satiksmē konstatēti 937 pārkāpumi – no tiem gandrīz puse jeb 440 ātruma pārkāpumi. Pieķerti arī septiņi agresīvi vadītāji. Savukārt dzērājšoferu šogad nedaudz mazāk – 23 autovadītājiem reibums bija vairāk nekā 1,5 promiles, un tie nav skaitļi, ar kuriem lepoties. Jāņu dienā reidam Talsu novadā pievienojās TV9 Pakalni. Tā laikā šoferi skaidrā, taču akcentējās bērnu drošības problēma.

Pastiprināti ceļu satiksmes dalībniekus Valsts policija uzraudzīja ne tikai Jāņu dienā, bet arī pirms svētkiem. Pēc līgošanas komandai pievienojamies pulksten 13.00 dienā, bet bez mūsu klātbūtnes, no rīta reidu sākot, jau pats pirmais autovadītājs bijis reibumā. “Bet pieļaujamās promiles bija – 0,13 promiles. Tur arī vadītājs teica, ka viņš ikdienā lieto “Piparu rūgto”. Veicām, protams, pārrunas, ka risks var arī neatmaksāties kādā reizē,” stāsta VP KRP Ziemeļkurzemes iecirkņa inspektors Mārcis Jansons.

Lai gan tādi gadījumi ir bijuši iepriekš, šoreiz izteikti vairāki blakus sēdētāji vai kājāmgājēji paši lūdz arī viņiem pārbaudīt alkohola koncentrāciju izelpā. “Es biju pārliecināts, ka man nav promiļu. Stundas ir pagājušas kādas 14, nu jau pat vairāk. Bet, ja es redzu iespēju, un tas neko nemaksā, tad pašam būs drošāk braukt. Sirds mierīgāka. Tālu jābrauc mājās,” teic autovadītājs Agris.

Agrim viss kārtībā, taču vairākiem citu automašīnu pasažieriem gan top skaidrs, ka izdarījuši pareizo izvēli un pie stūres sēsties nevar vēl vairākas stundas. Tikmēr reidā apturētie autovadītāji bez promilēm. “Es zināju, ka viss būs kārtībā. Es arī biju dzirdējis, ka reidi būs, tā kā es tam jau biju gatavs. “Nebija arī žēl, ka svētkos jādzer mērenāk, jo tas nav aktuāli, nekas nemainījās no ikdienas dzīves,” tā autovadītājs Raivis. “Daudz dziedājām, maz gulējām, ar pudeli nojokojāmies. Kad dzied, tad jau negribas dzert,” teic līdzbraucējs Modris. “Esmu drošs un atbildīgs cilvēks. Atbildīgi stūrēju – atbildīgi dzeru,” saka autovadītājs Niks.

Vienā gadījumā policijai rodas aizdomas, ka kāda automašīna paspēja iegriezties šķērsielā, lai autovadītāji samainītos vietām. To gan pierādīt nevarēja. Masveida pārbaude notika ne tikai apdzīvotu vietu centrā, bet arī uz grants ceļiem, ko nereti iereibuši autovadītāji izmanto, lai no policijas izvairītos. Ja centrā mašīnas aptur izlases veidā, tad uz lauku ceļiem ik katru. “Ieraugot policiju jutos ļoti iepriecināts, ka kāds sargā. Tā sajūta, ka kāds sargā un kādam rūp. Un man bija sirds mierīga, jo zināju, ka man nav promiles,” tā autovadītājs Mārtiņš.

Policijas reids kā lielākais piedzīvojums bērniem. Tiesa gan pārbaudēs konstatēti vairāki pārkāpumi tieši bērnu drošībā – netiek lietoti bērnu sēdeklīši, mazie nav piesprādzēti, un kā spilgtākais gadījums izvēršas brīdis, kad apturētajā automašīnā pie stūres desmitgadīgs puika, kam vecāki māca braukt. “Protams, bērnībā daudzi mācās braukt, bet ir jāizvēlas varbūt tās vietas – kādas slēgtas teritorijas, lai satiksme būtu droša kopumā,” skaidro Mārcis Jansons.

12 stundu laikā pārbaudīti 170 autovadītāji, velo un motobraucēji. Visi skaidrā. “Sabiedrība noteikti kļūst prātīgāka, bet mēs jau esam arī Kurzemē – Kurzemē jau māk līgot, man liekas, ļoti labi. Droši vien kaut kur citur arī prot līgot, bet es domāju, ka sabiedrība ir pieaugusi drusciņ. Nu jau gudrāki esam,” teic autovadītājs Mārtiņš. “Diez vai, diez vai… Jāķer ir tie, kas nav prātīgi,” tā autovadītājs Raivis.

Arī komanda, kas šoreiz Talsu novadā uzraudzīja ceļu satiksmes dalībniekus, cer, ka lielākā daļa sabiedrības palikusi prātīgāka, bet pieredze rāda, ka tie, kuri regulāri brauc reibumā, to arī diemžēl turpina darīt.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.