Jaunā Talsu novada domes priekšsēdētāja — Eva Kārkliņa

Jaunā Talsu novada domes priekšsēdētāja — Eva Kārkliņa

9. novembrī, Talsu novada domes deputāti ievēlēja jaunu domes priekšsēdētāju — Evu Kārkliņu.

E. Kārkliņa ir bijusī Rojas novada domes priekšsēdētāja, bet Talsu novada domē tika ievēlēta no nacionālās apvienības «Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK», pašlaik viņa gan ir izstājusies no apvienības rindām un sacīja, ka tuvākajā laikā arī negrasās stāties kādā no partijām. Pašvaldību vēlēšanās 2021. gadā viņa ieguva 2664 balsis, no tām 809 «+» zīmes.

Eva Kārkliņa — vienīgais izvirzītais kandidāts

E. Kārkliņas kandidatūru izvirzīja deputāts Ainis Stūrmanis. Cita kandidatūra šim amatam netika izvirzīta. Pirms balsojuma vairāki deputāti E. Kārkliņai uzdeva daudz un dažādus jautājumus. Piemēram, Dainis Karols vaicāja, kādi būs pirmie lēmumi, stājoties domes priekšsēdētājas amatā. E. Kārkliņa uzskaitīja vairākus sākotnēji paveicamos darbus: komandas izveide ar kopējiem mērķiem; motivējoša atalgojuma struktūras izveide darbiniekiem; darbs pie nākamā gada budžeta; vadības atalgojuma samazinājums vismaz par 20%, jo uz doto brīdi tas neatbilstot veicamajiem pienākumiem.

Savukārt Juzefa Kļava vaicāja, ko E. Kārkliņa domā par finanšu korekcijām un pašvaldības aizņēmumiem, un kāda būs rīcība nākotnē, lai ar šādām situācijām nebūtu jāsaskaras tik lielos apmēros. E. Kārkliņa atbildēja, ka jāstiprina attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas darbs ar jaunu darbinieku, profesionāļu piesaisti.

Vairākus jautājumus uzdeva arī Gaidis Bērziņš. Piemēram, kā Talsu novada pašvaldībai jārīkojas SIA «Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība «Piejūra»» tiesas procesa sakarā. E. Kārkliņa pauda viedokli, ka, viņasprāt, vispirms ir jāsagaida nākamās instances nolēmums. Tāpat tika vaicāts, kā tiek plānots aizpildīt brīvās vakances, kas ir izpildvarā, jo īpaši nozīmīgi — par novada izpilddirektoru. Uz to E. Kārkliņa sacīja, ka cilvēki tiks piesaistīti dažādi — gan izsludinot atklātus konkursus, gan apzinot un personīgi uzrunājot, kas jau tiekot darīts. Tāpat viņa norādīja, ka, viņasprāt, nepieciešams izveidot iedzīvotāju konsultatīvās padomes:

«Iedzīvotāju aktivitāte vēlēšanās nav ļoti liela, jo Talsu novada domei līdzi nāk šis ne visai gaišais tēls; cilvēki ir noguruši no šīm nesaskaņām. Man pašai brīžiem ir kauns sacīt, ka esmu Talsu novada domes deputāte. Mums vajag iesaistīt iedzīvotājus, lai viņi ir aktīvi. Man šķiet, ka tas ir mūsu pienākums — aktivizēt iedzīvotājus. Mums viņiem jāparāda, ka šeit tikai nesēžam un nekašķējamies, bet esam atvērti sadarbībai, lai varētu īstenot tās ieceres, kas ir svarīgas iedzīvotājiem.»

«Par» E. Kārkliņu balsoja visi, izņemot Gaidi Bērziņu un Andi Āboliņu, kuri balsojumā nepiedalījās, savukārt Sandra Pētersone nepiedalījās sēdē.

Aicina deputātus strādāt kopā

Pēc balsojuma, nu jau ieņemot domes priekšsēdētājas krēslu, E. Kārkliņa sacīja: «Paldies deputātiem par man doto uzticību! Noteikti strādāšu tā, lai jūs lepotos, ka esat Talsu novada domes deputāti. Man šķiet, ka no visiem klātesošajiem deputātiem es esmu visnaivākā, jo ceru, ka varam visi kopā strādāt. Un laikam mans naivums arī ir tas, kas ļāva man piekrist kandidēt uz šo amatu, jo man tiešām šķiet, ka mēs varam sastrādāties. Skatāmies mazāk uz to, kas ir bijis, vairāk skatāmies nākotnē!»

Savu vēlmi izteikties pauda arī 14. Saeimas deputāts, bijušais Talsu novada domes deputāts Edgars Zelderis, kurš tiešsaistē ar video palīdzību uzrunāja klātesošos, lai paustu atbalstu E. Kārkliņai. Viņš sacīja, ka priecājas par deputātu lēmumu, izsakot cerību, ka deputāti izbeigs savstarpējās ķildas un kļūs saliedēti, radot par Talsu novadu pozitīvu priekšstatu:

«Es kā Saeimas deputāts rūpīgi sekošu līdzi tam, kas notiek Talsu novada domē. Es arī palieku kā partijas «Mēs — Talsiem un novadam» priekšsēdētājs un biedrs. Pēc iespējas turpināšu piedalīties konceptuālu lēmumu pieņemšanā. Un, galvenais, nekad neaizmirstiet, kā labā jūs strādājat — tie ir iedzīvotāji!»

Pēc sēdes vaicājām jaunajai domes priekšsēdētājai, kas, viņasprāt, būtu jādara citādi, lai darbs domē un pašvaldībā ritētu raitāk. Viņa uzsvēra, ka galvenais ir komunikācijas uzlabošana, — gan deputātu, gan pašvaldības darbinieku starpā.

«Man šķiet, ka ir jārunā ar cilvēkiem; komunikācija ir noteicošais. Tāpat ir skaidri jānodala darbi, uzdevumi un izmērāmie rezultāti. Ja cilvēks konkrēti zina, kas viņam ir jāizdara, viņš to izdarīs. Domāju, ka Talsu novada pašvaldībā ir gana profesionāli darbinieki, vienkārši uzdevumi ir pārāk izplūduši.»

Vaicāta, kā, viņasprāt, būs iespējams piesaistīt darbiniekus attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļai, kas līdz šim nav izdevies, jaunā domes priekšsēdētāja bez domāšanas atbildēja, ka to var paveikt ar motivējošu atalgojumu.

Savukārt, vaicāta par lēmumu samazināt domes vadībai atalgojumu, lai gan pati savulaik balsoja «par» lielo atalgojuma pieaugumu, viņa pauž, ka tā balsojusi, jo uzsvars esot likts uz to, ka pirms tam atalgojums, salīdzinot ar kaimiņu novadiem, nav bijis konkurētspējīgs un bijis nepietiekamā apjomā, ņemot vērā veicamos darbus. Tomēr šajā laikā viņa savas domas mainījusi, saprotot, ka augstais atalgojums, ko līdz šim saņēma domes vadība, nav rezultējies ar cerētajiem paveiktajiem darbiem.