Startējis 14. pasaules čempionāts florbolā vīriešiem

Startējis 14. pasaules čempionāts florbolā vīriešiem

Sestdien Šveicē — Cīrihē un Vintertūrā — startēja 14. pasaules čempionāta florbolā vīriešiem pamatturnīrs, kurā Latvijas vīriešu izlases sastāvā ir arī trīs spēlētāji no «Talsu NSS/Krauzers» komandas: Artis Raitums, kuram čempionātā šī jau ir devītā reize, Toms Akmeņlauks, kurš čempionātā Latvijas izlasi pārstāv jau piekto reizi, un debitants Valters Kalnietis. Tāpat Latvijas vīriešu izlases sastāvā iekļauti arī novadnieki Jānis Ragov-skis un Markuss Plūdums.

Čempionāts iesācies ar diviem piedzīvotiem zaudējumiem. Pirmo spēli Latvijai nācās aizvadīt jau atklāšanas dienā pret mājeniekiem čehiem. Pirmajā periodā latvieši nonāca iedzinējos ar 0:3, bet spēles turpinājumā demonstrēja atzīstamu cīņassparu, tomēr piekāpās ar rezultātu 3:6. Pret pretinieku vārtiem izdarīti 17 metieni, kamēr pret mūsu — 25. Rezultatīvākais spēlētājs — Artis Raitums ar divām rezultatīvām piespēlēm.

«Domāju, ka uz spēli pret Čehiju mēs nebijām taktiski gatavi, īpaši pirmajā trešdaļā, kurā mums nebija nekādu variantu. Otrajā un trešajā trešdaļā jau parādījām, ka varam spēlēt un pat aizķerties. Pie otrajiem, trešajiem vārtiem dabūjām soda metienu uz mūsu vārtiem un pie trešajiem, ceturtajiem ātri ielaidām piekto golu,»

komentē A. Raitums.

Pieredzējušākais izlases dalībnieku sastāvā ir talsenieks Artis Raitums, tāpēc uzaicināts kļūt par komandas kapteini. /Foto: Latvijas Florbola savienība/

Savukārt finālturnīra otrajā spēlē Latvijas izlase tikās ar deviņkārtējiem pasaules čempioniem — zviedru komandu, kurus latviešiem nav izdevies pieveikt nevienā no desmit savstarpējām spēlēm. Vieta vārtos otrajā spēlē uzticēta Markusam Plūdumam, kurš ikdienā ir Cēsu kluba «Lekrings» vārtsargs, kā arī laukumā sūtīti trīs debitanti, kas mačā pret čehiem palika rezervē. Piedzīvots zaudējums ar 2:11, bet rezultatīvākais Latvijas komandā ar 2 (1+1) punktiem — valdemārpilnieks un ilggadējs «Talsu NSS/Krauzers» spēlētājs Jānis Ragovskis, kurš uz izlasi ieradies no somu kluba «Koovee». «Zviedri šobrīd ir galvas tiesu pārāki, kur spēj izmantot katru neuzmanību un paviršību,» atklāj Artis Raitums.

Latvijas nacionālās izlases komandas kapteinis — talsenieks Artis Raitums

Nav noslēpums, ka talseniekiem, jo īpaši jaunākajiem florbolistiem, paveicies ar pieredzes bagāto «Talsu NSS/Krauzers» spēlējošo treneri Arti Raitumu. Viņš Latvijas čempionātā ir ceturtais rezultatīvākais spēlētājs, bet šobrīd pasaules čempionātā — arī komandas kapteinis.

«Jūtos ļoti pagodināts būt par izlases komandas kapteini. Noteikti tas nav kā slogs. Iespējams, ka tas ir novērtējums par to, ko daru komandas labā, bet tas nav nekāds papildu spiediens,»

teic A. Raitums. Vaicājot, vai sastāvs ir tikpat spēcīgs, cik citos gados, viņš norāda, ka ir grūti salīdzināt izlases sastāvus, bet noteikti ir sajūta, ka ar katru gadu izlase kļūst arvien konkurētspējīgāka, salīdzinot ar četrām top florbola lielvalstīm. «Tāpēc gribētos ticēt, ka ar katru gadu veidojam spēcīgāku komandu,» saka komandas kapteinis.

Kopš rudens «Talsu NSS/Krauzers» komandas sastāvu papildinājis Toms Akmeņlauks, kurš iepriekš bija liepājnieku FK «Kurši» spēlētājs. /Foto: Latvijas Florbola savienība/

Ņemot vērā, ka ikdienā katrs spēlētājs spēlē dažādos klubos, aktuāls jautājums ir par kopīgu izlases gatavošanos. «Gatavojoties čempionātam, ir atbilstoši starptautiskie logi, kurus katra izlase var izmantot pēc saviem ieskatiem. Vai tās ir treniņnometnes, vai tas ir pārbaudes turnīrs. Šis gads mums ir bijis patiesi bagāts ar dažādiem notikumiem. Decembrī bija Pasaules čempionāts Somijā, maijā bija kvalifikācija uz šo čempionātu. Jūlijā bija Pasaules spēles Amerikas Savienotajās valstīs. Septembrī bija četru nāciju turnīrs Latvijā, bet oktobrī — sešu nāciju turnīrs Vācijā. Tā kā iespējas sagatavoties šim Pasaules čempionātam mums bija lieliskas,» viņš atzīst.

Spēlēt pret labākajiem pasaulē

Pirmo reizi pasaules čempionātā debitē talsenieks Valters Kalnietis. Jautājot, ko Valteram tas nozīmē kā entuziastiskam florbolistam jau no mazotnes, viņš noteic:

«Jā, pirmā reize vienmēr ir īpaša, un tas nozīmē patiešām daudz — būt starp labākajiem Latvijā un spēlēt pret labākajiem pasaulē gan jau ir katra mazā florbolista sapnis.»

Ārzemēs florbolisti kopā būs divas nedēļas, un izlases sagatavošanas cikls ilga jau no pasaules spēlēm, taču pats Valters sagatavošanās posmam pievienojās tikai augusta beigās. Jautājot, vai ir drošāk, ka blakus ir arī ikdienas komandas biedri no «Talsu NSS/Krauzers» komandas T. Akmeņlauks un A. Raitums, V. Kalnietis atzīst: «Neteiktu, ka drošāk, bet tomēr sākumā bija patīkamāk, ja bija kāds pazīstams komandā.» Vaicājot, vai ir kāda atziņa vai jauna prasme, ko jaunietis aizguvis no dalības čempionātā un kas būs tas, ko viņš atvedīs atpakaļ uz mājām, V. Kalnietis norāda, ka visa izlases sagatavošanās cikla laikā tikusi gūta pieredze, iemaņas un fiziskās sagatavotības papildinājumi: «Šī čempionāta pieredze arī dod lielāku pārliecību par savām spējām laukumā. Uz Talsiem vēlētos aizvest un ieviest treniņos to ātrumu un kvalitāti, ko piedāvā izlašu florbols.»

Talseniekam Valteram Kalnietim, kurš uz laukuma ir jau vairāk nekā desmit sezonu, šis ir pirmais pasaules čempionāts. /Foto: Latvijas Florbola savienība/

Latvijas izlasei pirmdienas vakarā priekšā vēl spēle pret Vāciju. A un B apakšgrupu divas labākās komandas uzreiz iekļūs ceturtdaļfinālā, bet pārējām izlasēm būs jāaizvada astotdaļfināla spēles ar C un D grupu pirmo divu vietu ieguvējām.

«Komanda ir ļoti saliedēta, un divi zaudējumi pret pasaules vadošajām izlasēm tik viegli nespētu sagraut tādu saliedētību, kāda valda komandā. Par tiem nedomājam un soli pa solim ejam uz priekšu,»

atzīst debitants Valters Kalnietis. «Noteikti gribētu iekļūt pirmo trīs vietu sarakstā un mājās atvest medaļu, tāpēc gatavojamies katrai spēlei, lai mērķi īstenotu,» saka A. Raitums.