Kā rīkoties, ja esat nolauzis zobu?

Nolauzts zobs var patiešām izraisīt spēcīgas sāpes. Tie var tikt nolauzti dažādos veidos un bojājumi var dažādi, atkarībā no zobu stāvokļa un traumas veida. Ja vien bojājums nav niecīgs, nav cita veida, kā to salabot, neapmeklējot zobārstu. Labākais, ko līdz apmeklējumam var darīt, ir novērst sāpes un aizsargāt zobu un mutes iekšpusi, lai izvairītos no turpmākiem ievainojumiem.

Potenciālie cēloņi

No iekošanas cietā konfektē līdz dažādiem negadījumiem — ir daudzi veidi, kā iespējams nolauzt zobu. Zinot iespējamos cēloņus, nākotnē var veikt preventīvus pasākumus. Piemēram, zobu var nolauzt dažādos sporta veidos, tādēļ spēlēšanas laikā nepieciešams izmantot speciālas kapes. Arī dažādi negadījumi var izraisīt zoba lūzumu. Noteikti jāizmanto drošības josta, atrodoties kustīgā transportlīdzeklī, nekad neizmantot zobus kā palīglīdzekli – atverot dažādus iepakojumus vai pudeles.

Nolauzts zobs

Ja zobs ir nolūzis, izmantojiet siltu ūdeni, lai izskalotu muti un ik pēc dažām minūtēm ārējā zonā uzklājiet aukstas kompreses, lai samazinātu pietūkumu. Tas atvieglos sāpes un mazinās pietūkumu. Ja zobārstu nav iespējams apmeklēt nekavējoties, zoba nolūzusī mala ir asa un var sagriezt mēli. Lai no tā izvairītos, var izmantot zobu vasku, lai aizsargātu mutes iekšpusi. Tikmēr jāizvairās košļāt, izmantojot šo zobu.

Traumu veidi

Jebkurš zobs var nolūzt, sākot no viegliem kosmētiskiem bojājumiem līdz nopietnām traumām. Dziļas plaisas var nolūzt līdz saknei vai no zoba centra līdz pulpai, kurā atrodas nervi, asinsvadi un saistaudi. Lūzumi var būt neredzami, atrasties zoba iekšpusē vai zem smaganas. Jo dziļāks un plašāks bojājums, jo būs nepieciešama nopietnāka ārstēšana.

Lūzumi, kas jāredz zobārstam

Dažos gadījumos neārstēts bojājums var izraisīt sakņu kanālu, zobu zudumu vai citas infekcijas izraisītas komplikācijas. Lai gan daudzu zobu traumu gadījumā jūs varat gaidīt, citiem var būt nepieciešama neatliekamā palīdzība.

Zoba nolaušana var būt sāpīga, tomēr reizēm tam var būt nepieciešama neliela ārstēšana. Tomēr labākais veids, kā aizsargāt zobus un vispārējo veselību, ir apmeklēt vienu no labākajām zobārstniecībām Rīgā – Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecību – kas piedāvā profesionālu palīdzību un aprūpi ikvienam visas diennakts garumā.