Kā sagatavoties garākām pastaigām ziemā?

Ziema nebūt nav iemesls nepārtrauktai sēdēšanai mājās. Omulīgs vakars pie TV ekrāna vai grāmatas ir jauks laika pavadīšanas veids, taču āra aktivitātes vēl vairāk uzlabo noskaņojumu. Nebūt ne pēdējā nozīme ir imunitātes stiprināšanai svaigā gaisa ietekmē, kas pašlaik ir ļoti aktuāla vajadzība. Tādēļ ir īstais laiks doties kārtīgā ziemas pastaigā. Kā sagatavoties tai, lai pavadītu laiku droši veselībai (neriskējot nosalt, izmirkt un saaukstēties), baudāmi un ar prieku? Par to arī pastāstīsim turpinājumā.

Piemērotas drēbes un apavi

Ziemas pastaigas ir veselīgas ikvienam, tostarp maziem bērniem, grūtniecēm un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Kā saka, – nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Ar apģērbu arī jāsāk! Var iet vieglāko ceļu – izvēlēties siltākās mantas, kuras vien Jums ir. Variants nav peļams. Taču īstenu prieku un gandarījumu no noietā maršruta varēsiet gūt tikai ar speciāli ziemīgām pastaigām piemērotām drēbēm. Visefektīvāk šajā gadījumā ir ievērot slāņu principu – uzvilkt kvalitatīvu apakšslāni, mitrumizturīgo virskārtu un lielākā salā arī vidējo slāni.

Termoveļa kā apakšslānis

Sausa āda garantē patīkamas sajūtas un pietiekamu siltumu pastaigas laikā. Ar šo uzdevumu lieliski tiks galā kvalitatīvas termoveļas komplekts, kas efektīvi novadīs lieko mitrumu jeb sviedrus no ķermeņa. Var izvēlieties dabīgās vilnas komplektu vai arī sintētisko. Sintētiskajiem modeļiem visbiežāk sastopamā un efektīvākā ir poliestera un likras kombinācija. Tā nodrošina visciešāko piekļaušanos ķermenim un attiecīgi maksimālo efektivitāti. Ņemiet vērā – jo blīvāks ir termoveļas audums, jo siltāk Jums būs. Vilnas izstrādājumiem blīvumu norāda g/m2. Rādītājs līdz 200 g/m2 būs optimāls ziemas pastaigām un izpriecām. Sintētiskajiem audumiem ražotāji izmanto gradāciju light/warm/x-warm – no plānākās līdz blīvākai termoveļai. Ja neplānojat pastaigāties ekstrēmos laikapstākļos (ļoti stipra sala laikā), parasti pietiek ar viduvējo warm veļu.

Siltināta jaka un bikses

Vislabākā izvēle, kas uzticami kalpos vairākas sezonas, ir ziemīgiem sporta veidiem paredzētie komplekti (slēpošanai, snovošanai u.tml.). Tāda jaka un bikses (īpaši to priekšdaļa) parasti ir izpildīti no vēja necaurlaidīga materiāla ar apzīmējumu windstopper. Tā ir membrāna, kurai raksturīga arī mitruma izturība. Informāciju par konkrētā izstrādājuma mitruma izturības pakāpi ražotāji parasti uzrāda uz jakas vai bikšu etiķetes. Ja rādītājs ir 5,000 – 15,000 mm diapazonā, Jūs neizmirksiet viduvējas snigšanas laikā. Savukārt rādītājs 15,000 – 20,000 mm nozīmē, ka varēsiet doties pastaigā arī slapja sniega vai lietus apstākļos. Turklāt materiāls ir arī tvaika caurlaidīgs, tātad, turpinās termoveļas iesākto darbu – novadīs no ķermeņa lieko mitrumu.

Alternatīva sportiskiem jaku un bikšu komplektiem ir dūnu izstrādājumi. Tie teicami notur siltumu arī pie lielāka sala. Tiesa, mitros laikapstākļos var izmirkt. Tādēļ vēlams, lai izstrādājumam būtu mitrumu atgrūdošā virskārta. Izmēru ieteicams izvēlēties nedaudz lielāku par Jūsu ierasto, lai vajadzības gadījumā apakšā varētu pavilkt vidējo slāni – filca jaku vai pat siltinātu vesti. Vēja necaurlaidīgā veste, starp citu, ir labs ieguldījums, ja plānojat regulāri doties ziemas pastaigās. Kad temperatūra pakāpjas virs 0, veste kombinācijā ar filca jaku pasargās krūtis un muguru no vēja, tajā pašā laikā ļaujot brīvi kustēties.

Pastaigu apavi

Tieši no apaviem būs atkarīgs, cik garu maršrutu spēsiet mērot. Šim nolūkam nepieciešami vidēji gari vai gari siltināti zābaki uz plakanās zoles. Vislabākā izvēle ir siltinātie pārgājienu jeb trekinga apavi, kurus ražotāji speciāli radījuši drošām un patīkamām pastaigām aukstā laikā. Labākai saķerei ar virsmu tiem ir agresīvs zoles protektors, minimālam traumu riskam – šņoru āķi potītes apvidū, kāju komfortam – elpojošs membrānas slānis. Membrāna pasargās no vēja un mitruma, tajā pašā laikā nodrošinot gaisa piekļūšanu pēdai. Jāņem vien vērā, ka kopā ar šādiem apaviem jālieto sporta zeķes, kuras novada lieko mitrumu no pēdas. Tikai tad apavu membrāna varēs izvadīt šo mitrumu no kurpēm. Ja Jūsu izvēle ir kādi citi siltinātie ziemas zābaki bez membrānas, var lietot arī parastās kokvilnas zeķes. Lielākam kāju siltumam tiem pa virsu velciet vilnas zeķes. Aktīvistiem, kuriem patīk staigāt pa neskartām vietām ar dziļām kupenām, virs apaviem ieteicams vilkt pārgājienu getras.

Roku, galvas, kakla siltumam

Pat ja neesat galvassegu fans, garākā pastaigā bez cepures neiztikt. Izvēlieties filca vai vilnas modeli, kas nosedz ausis vai arī balaklavu, kuras, starp citu, pašlaik ir modes tendenču augšgalā. Vēl viena efektīva kombinācija ir cepure un tuneļšalle. Tuneļšalle ir ļoti universāls apģērba gabals, liela sala vai pēkšņa slapjā sniega laikā varēsiet pavilkt to uz sejas. Visērtākie cimdi ir plānā filca, kuriem pa virsu stiprā salā var uzvilkt vilnas dūraiņus. Ja plānojat aktīvas ziemas izklaides, piem., pikošanos un šļūkšanu no kalna, laba izvēle ir mitrumnecaurlaidīgie cimdi.

Patīkamai noskaņai un ziemas priekiem

Kad vēl, ja ne ziemā, arī pieaugušie var ļauties palaidnīgām izpriecām? Lai pastaiga būtu pozitīvo emociju pilna, ņemiet talkā piepūšamās ragavas. Kalni un pakalniņi atrodami gandrīz jebkurā ziemas takā, kāpēc lai neizmantotu šādu iespēju? Sniega kameras ir vieglas, tādēļ viegli paķeramas līdzi. Materiāls ir pietiekami biezs, lai izturētu salu, kā arī nodrošinātu izcilu slīdēšanu pa sniegu. Daudzi modeļi ir pietiekami ietilpīgi, lai apsēstos pat divi pieaugušie braucēji. Lētāka alternatīva – plastmasas sniega paliktnis, kas dāvās ne mazāk prieka.

Līdzi paķertais termoss vai termokrūze ļaus baudīt karstu tēju, kafiju vai pat karstvīnu sniegotā meža pļaviņā vai kalna pakājē, sildot ķermeni un dvēseli. Pārbaudiet, vai termokrūzei ir pietiekami drošs aizslēgmehānisms, lai dzēriens neizlietos un ātri neatdzistu.

Sportiskiem cilvēkiem, kā arī visiem, kuru apņemšanās ir veselīgā dzīvesveida piekopšana, pastaigas laikā noderēs fitnesa aproce jeb trekeris. Kamēr Jūs staigājat un izklaidējaties, aproce uzskaitīt noieto attālumu, soļu skaitu, patērētās kalorijas, uzņems laiku un pat kontrolēs sirds ritmu. Visai aizrautīgi un motivējoši arvien jaunām un garākām pastaigām!

Atrodiet visu nepieciešamo baudāmai brīvā laika pavadīšanai ziemā interneta veikalā 220.lv! Tieši te ziemas preces pieejamas bagātīgā piedāvājumā un par iepriecinošām cenām. Varēsiet izvēlēties sporta virsdrēbes, dūnu jakas un bikses, ērtus pastaigu apavus visai ģimenei un piemeklēt tiem stilīgus un sildošus aksesuārus. Aktīvai laika pavadīšanai tepat atradīsiet plašu ziemas sporta inventāra izvēli – no piepūšamiem sniega baloniem līdz slēpēm, ragavām un snovborda dēļiem. Lai aktīvs un veselīgs ziemas periods!