Karš vēl nebeidzas, bet februāra rezidence gan

Karš vēl nebeidzas, bet februāra rezidence gan

Februāris Pedvālē noslēdzies ar īsu divu starptautisku mākslinieku izstādi “starp kontemplāciju un kustību”. Taču pat tuvu nobeigumam nav instalācija un performance “Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja”, kas turpināsies līdz pat pēdējai kara dienai.

Melnais caurums Pedvāles mākslas parkā ved uz baltu bērzu aleju, kas arvien vairāk iekrāsojas dzelteni zilos toņos. Ojāra Feldberga aizsākto performanci šoreiz turpina fotogrāfs Dainis Kārkluvalks un māksliniece Guna Millersone, kurai šogad nozīmīga jubileja.

Bērzs, kurš ar saknēm ir ieskaņojies zemē, kalpo kā simbols. Stumbrs ir tagadne, caur kuru dzen sulas uz bērza galotni, bet galotne ar zariem ir nākotne. Apsienot bērzam Ukrainas karoga lentu, cilvēks simbolizē savu klātbūtni un attieksmi šajā šausmīgajā notikumā. Bet sasietais mezgls ir sveiciens un simbols ciešajai tuvībai ar tautu, kura cīnās. Performance turpināsies līdz pat pēdējai kara dienai.

Tikmēr noslēdzies Starptautiskās mākslinieku rezidences “Pedvāle” februāra mākslinieku darbs, kurā piedalījās divi mākslinieki no ASV un Vācijas. Melissa līdz šim ikdienā vairāk strādājusi melni baltajā, izmantojot ogli, bet Pedvālē ieradusies ar mērķi dzīvot krāsās. Rezidenti šeit izbauda laiku, ko var veltīt tikai mākslai. “Mans darbs ir veidot mākslu – tas ir vienīgais iemesls, kāpēc esmu šeit. Un te nav draugu, ko man jādodas satikt, māja, kas jātīra, un citas lietas. Mana māksla ir izpēte, un arī būšana citā vidē stimulē izpēti, jo visu šo laiku, ko te pavadu, daudz izzinu gan ārtelpā, gan iekštelpā,” stāsta māksliniece no ASV Melissa Kennelly.

Šobrīd par pilna laika mākslinieku vēlas kļūt vācietis Malte. Plašā telpa, salīdzinot ar vietu mājās, esot luksuss, un māksliniece Laura Feldberga priecājās, ka beidzot kāds mākslinieks rezidencē radījis radošu krāsu nekārtību telpā. Skatītāji Maltem jautāja, ko viņš vēlas pateikt ar saviem darbiem, un viņš saka – neko. Pats bauda procesu. Un interesanti, ka darbā iznīcina skaisto. “Varbūt tas tāpēc, ka neesmu labs gleznotājs, kas izzīmētu ļoti detalizētas lietas un izmantotu skaistas krāsas. Es zinu, ka tajā neesmu tik labs. Tāpēc iznīcinu skaisto un gleznoju, gleznoju, gleznoju, līdz sev atrodu patiesumu. Es skatos un domāju, o, šī nav slikta bilde, tāpēc varbūt tā paliek vai gleznoju vēl vienu kārtu. Tāpēc skaistums atkarīgs, kā to definē,” tā mākslinieks no Vācijas Malte Blockhaus.

Izstāde “starp kontemplāciju un kustību” bija apskatāma vien īsu brīdi un šobrīd jau noslēgusies.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.

https://youtu.be/tuB_t0sy26c?si=hFhM03iwcHu1m1xY